A legutolsó benzináremelés április 6-án történt, aminek következtében a benzint átlagosan 381-382 forintos literenkénti áron tankolhatják az autósok. Magyarországon az autóval rendelkező 18-49 éves lakosság havonta átlagosan 17 000 forintot költ benzinre, és elsősorban az üzemanyagot terhelő adókat és járulékokat okolja a kialakult helyzetért – derül ki az NRC Marketingkutató 1000 fős, reprezentatív kérdőíves felméréséből, amelyben a 18-49 éves lakosságot kérdezte a benzináremelésről.
A legolcsóbb és legdrágább töltőállomások árai között továbbra is mintegy 30 forint az árkülönbség, amiért már érdemes utánajárni, hol tankoljanak olcsóbban. Akiknek van autójuk, azoknak csak az egyharmada nem néz utána soha, hogy hol tud olcsóbban tankolni. A többség veszi a fáradságot, és a barátoktól, családtagoktól, illetve az összehasonlító internetes oldalaktól megtudja a jó tippeket.
A benzin ára idén összesen 16, a gázolajé pedig 22 forinttal nőtt, ami már elegendő volt ahhoz, hogy az autóval rendelkező 18-49 éves lakosság fele kevesebbet használja az autóját.
Az áremelés hivatalos oka a nemzetközi benzinjegyzésár jelentős mértékű emelkedése. A megkérdezettek több okot is megjelölhettek arra a kérdésre, hogy mi okozza az üzemanyagár emelkedését: 63 százalékuk az üzemanyagot terhelő magas adókat és járulékokat, 45 százalékuk a magyar kormányt, illetve az olaj világpiaci árát jelölte meg, az olajtársaságokat ellenben csak 25 százalékuk tartotta felelősnek a kialakult helyzetért. A magas benzinár legfontosabb okaként legtöbben (44 százalék) az üzemanyagot terhelő járulékokat jelölték meg.
A benzintársaságok elleni bojkottra - tehát aznap nem tankolnak az adott társaság kútjainál - több alkalommal is toboroztak résztvevőket. Öt megkérdezettből ketten hallottak erről. A megkérdezettek több mint fele (55 százalék) nem vett részt ilyen megmozdulásban, és nem is tervezi, hogy részt vegyen. Egyharmaduk (33 százalék) szintén nem volt ilyen akción, de nem kizárt, hogy egy esetleges megmozduláson a jövőben képviselteti magát. Az autóval rendelkező lakosság 12 százaléka jelenleg is részt vesz a bojkottban.