szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?

Borsod-Abaúj-Zemplén megye városi önkormányzatainak többsége csak azokkal a lakásbérlőkkel szemben hajtja végre a kilakoltatásról szóló bírósági ítéleteket, akik semmiféle szándékot nem mutatnak az együttműködésre. Pedig a nagyobb városok tízmilliókban mérik a kintlévőséget. Április 15-től a helyhatóságok élhetnek jogaikkal a notórius nem fizetőkkel szemben.

Sátoraljaújhelyen 200 bérlakással gazdálkodik az önkormányzat és az ingatlanhasználók fele szerepel az adóslistán. Szamosvölgyi Péter polgármester elmondta: a bérleményekből származó követelésük tízmillió forint fölött van, 12 ügy viszont már elért a végrehajtói szakba. Ennek ellenére nem terveznek kilakoltatást, mert megértik a kialakult szociális helyzetből adódó gondokat. Mindössze azt kéri adósaitól a zempléni város vezetése, hogy legalább ráutaló magatartást tanúsítsanak az együttműködéshez. Ha ez megtörténik, akkor akár a lakásfenntartási támogatás egy részét levonják vízdíjra vagy lakbérre, a lakáshasználat pedig továbbra is jogszerű marad. Aki erre sem hajlandó, azzal szemben eljárnak.

Nyolc bérlővel szemben van érvényes bírói végzés Sárospatakon egy hároméves eljárást követően. Van olyan család, akik a végrehajtó érkezése előtt már elhagyták az önkormányzati ingatlant. Utcára viszont ott sem kerül senki, mert gondoskodnak átmeneti elhelyezésükről.

Az ózdi önkormányzat épülete
www.1hungary.com

Ózdon az egykori vasgyári- és bányászlakások jelentik az 1050 önkormányzati bérlakás zömét. Ez a szám 20 évvel ezelőtt még 1500 fölött volt, de mostanra a különbség eltűnt. A lakók lebontották, ellopták a komfort nélküli lakásokat, majd az építőanyagot értékesítették.  Jelenleg 17 bérlő ellen van érvényes kilakoltatási határozat, ők 200-800 ezer forint hátralékot halmoztak fel. Az adósok száma eléri a 300-at, a város követelése pedig meghaladja a 30 millió forintot. Kelemen Sándor, az Ózdszolg Kft. ügyvezetője arról tájékoztatott, hogy a kohászvárosban nincs napirenden kilakoltatás, a moratórium lejárta után pedig megnőtt a fizetési hajlandóság az emberekben.

A lakások bérbeadásából származó bevételt ebben az évben 85 millió forintra tervezték Kazincbarcikán, ám ezzel szemben meghaladja a 100 milliót a be nem folyt, felhalmozódott összeg. Helyzetük azért speciális, mert az ingatlanok többsége összkomfortos, tehát elmaradás esetén gyorsan emelkedik a hátralék. A város 594 bérlakásában élő családok közül 379 szerepel az adósok között és vannak milliós nagyságrendű tartozások is. Húsznál több bírósági végzés van érvényben, ami alapján akár el is lehetne kezdeni a lakások megüresítését, míg további 20 ügy bírósági szakba ért. Milicz Sándor, a városi vagyonkezelő ügyvezetője kijelentette: az ősszel életbe lépő tilalom előtt több kilakoltatás várható a vegyészvárosban, ami elsősorban a különösen nagy adósságot felhalmozókat fogja érinteni.

Edelényben az 53 önkormányzati bérlakás közül három üresen áll, ezekbe az árvíz által megrongált házakból költöznek majd át a családok. A bérlők közül 22-en tartoznak nagyobb összeggel, 179 ezer forinttól 815 ezerig, az összes kintlévőség meghaladja a nyolcmillió forintot. Jelenleg 33 peres eljárás van folyamatban, ezek önkormányzatra háruló bírósági költsége 4 millió forint. A 48 lakásigénylőből 14-en szerepelnek a névjegyzékben, ám ritkán üresedik meg bérlakás – tudtuk meg Ambrusics Tibor igazgatási és szociális osztályvezetőtől.

A 17 ezres Mezőkövesden az utóbbi két évben nem volt kilakoltatás – nyilatkozta dr. Fekete Zoltán polgármester. Van néhány bérlő, akiknek az adóssága elérte a 200 ezer forintot, ám ők önként elhagyták az önkormányzati bérlakást, amelyek száma 50 alatt van a városban. Az önkormányzat a hatósági szigor helyett inkább a helyzet megoldására törekszik.

Megkeresésünket követően a Miskolc Holdingtól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy jövő hét közepén sajtótájékoztatót tartanak az ingatlanhasznosítás helyzetéről. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!