szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tárgyszerűnek és őszinte értékelte az Európa Parlamenti Közgyűlésének (PACE) jelentéstevőivel folytatott egyórás megbeszélést a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője a csütörtöki találkozó után az MTI-nek. Harrach Péter tájékoztatása szerint a találkozón a sarkalatos törvényekről, a Költségvetési Tanácsról és a KDNP kormányzati szerepéről volt szó

A KDNP frakcióvezetője azt mondta: a jelentéstevők tárgyszerű, őszinte érdeklődést mutattak, és hangsúlyozták, hogy több szereplőtől és több forrásból szeretnének a kérdéseikre választ kapni. Kiemelte, hogy a rapőrtőröknek kérdéseik voltak, és nem kritikát fogalmaztak meg. Mint mondta, úgy látta, alapos és elfogadható válaszokat tudott adni. Elmondása szerint a találkozón tájékoztatta a jelentéstevőket arról, hogy a KDNP a demokrácia elkötelezett híveként vesz részt az parlamenti munkában. Közlése szerint felidézte a párt elődjének, a Demokrata Néppártnak e téren hozott áldozatait is.

Harrach Péter közlése szerint a rapőrtőrök a sarkalatos törvények iránt érdeklődtek, s erre válaszul ő ismertette azokat a törvényeket, amelyek kidolgozásáért a KDNP felel, különös tekintettel az egyházügyi és a családok védelméről szóló jogszabályokra. Beszámolt az előszületek során folytatott egyeztetésekről, amelyeket az egyházakkal, illetve a családokat képviselő civil szervezetekkel folytattak. A jelentéstevők kérdeztek a Költségvetési Tanácsról is, válaszában - mint a KDNP-s politikus elmondta - ő a független szakértők véleményének fontosságát hangsúlyozta. 

Harrach Pétert követően Schiffer Andrással, az LMP frakcióvezetőjével találkoztak a jelentéstevők. Szerdán az MSZP képviselőivel találkoztak a rapőrtőrök. Szabó Vilmos országgyűlési képviselő a találkozó után azt mondta, hogy szó esett az alkotmányozásról, az új alaptörvényről, a médiatörvényről, a média világában zajló folyamatokról, és tájékoztatták a raportőröket az elmúlt egy évben történt politikai elbocsátásokról, tisztogatásokról. Bárándy Gergely (MSZP) azt mondta,nagyon ritka, hogy az ET monitoring bizottsága egy uniós országba látogat "a demokráciadeficit miatt", és "sajnos Magyarországot ez elérte". Hangsúlyozta azt is, hogy ők csak tényadatokat szolgáltattak a monitoring bizottság tagjainak, s nem tettek hozzá "politikai érvelést, értékelést". 

Pénteken a raportőrök Kövér László házelnökkel és a Jobbik frakcióvezető-helyettesével, Gyöngyösi Mártonnal tárgyalnak. A PACE sajtószolgálata korábban úgy tájékoztatott: a két jelentéstevőt - a svéd Kerstin Lundgrent és cseh Jana Fischerovát - azért jelölték ki, hogy véleményezze a Magyarországgal kapcsolatos monitoring eljárás megkezdésére vonatkozó indítványt. A raportőrök "kellő időben" megküldik értékelésüket a parlamenti közgyűlés elnökét, alelnökeit, frakcióvezetőit és a bizottsági elnökeit tömörítő irodának.

Az úgynevezett monitoring eljárás megindítását januárban kezdeményezték; a PACE 24 tagja által aláírt indítvány szerint közelmúltbeli magyarországi fejlemények "komoly aggodalmakra" adnak okot az emberi jogok, a jogállamiság és a demokratikus intézmények működése tekintetében. Az MSZP úgy tájékoztatta az MTI-t a szerdai megbeszélés után, hogy a monitoring eljárás megindítása ügyében ősszel lesz döntés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!