szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Országgyűlés 2011 július 11-ei ülésén elfogadott törvénymódosítás megváltoztatta a büntető-eljárásjog eddigi rendszerét megváltoztatta és beiktatta az úgynevezett kiemelt ügyekkel kapcsolatos eljárásokat. Mi változott a gyakorlatban?

A soronkívüliség szabályának megalkotásával ösztönzi a minél gyorsabb eljárást, mely a büntetőeljárás minden résztvevőjére kötelező, azaz az egyes eljáró hatóságokra (nyomozó hatóságra, ügyészségre, bíróságra) is. A védő részvétele ezen eljárásokban kötelező. A tanúra vonatkozóan bevezeti a poligráf használatának lehetőségét, természetesen beleegyezésével. Az őrizetbe vétel időtartamát meghosszabbítja 72 óráról 120 órára. Az ügyész intézkedésére az első 48 órában a terhelt és védője nem érintkezhet. Ez egy olyan kényszerintézkedés, amely ellen jogorvoslatnak nincs helye. Kivétel az általános szabály alól, hogy kényszerintézkedések ellen panasszal lehet élni, akár a törvény be nem tartása vagy más okok miatt is. A gyanúsítottat 72 órán belül ki kell hallgatni.

Ha erre az első 48 órában kerül sor , a védő az ügyészi érintkezés tiltás ellenére részt vehet a kihallgatáson. Az érintkezés tiltása egyértelműen ügyészi jogosítvány, melyre vonatkozóan további felvilágosítást a törvény szövege nem ad. Így nem tudható, lehet-e ellene tiltakozni, milyen formában kerül közlésre, meg kell-e indokolnia az ügyésznek, erről az indoklásról a terhelt és védője tudomást szerezhet-e.

A cikk folytatása az Adózónán olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!