szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A köztársasági elnök arra biztatta a Semmelweis Egyetem elsőéves hallgatóit, hogy a várható nehézségek ellenére is tartsanak ki Magyarországon, és azzal hálálják meg taníttatásukat, hogy boldogságukat nem a "könnyebb élettel kecsegtető külföldön, hanem a szülőföld rögösebb útján" próbálják elérni.

Az államfő vasárnap, az egészségügyi oktatási intézmény 242. tanévnyitóján mondott beszédében a tapasztalatszerzés céljából mégis külföldre távozóktól azt kérte, iparkodjanak minél hamarabb visszatérni, hiszen  - mint mondta - a magyar emberek egészségéért fáradozni biztosan felemelő érzés lesz.

A köztársasági elnök azt kérte az elsőévesektől, hogy gyermeki lelkesedéssel forduljanak választott hivatásukhoz és azt valódi odaadással sajátítsák el. Mostantól csak rajtuk múlik - tette hozzá -, hogy szorgalmas munkával megkönnyítik, vagy léhasággal megnehezítik céljuk elérését.

MTI / Kovács Attila

Úgy fogalmazott: "Akarjanak minél többet tudni, tájékozódjanak szenvedéllyel, tanuljanak nyelveket, töltődjenek művészetekkel és sporttal, használják bölcsen és józanul az európai nyitottságból adódó lehetőséget."

Németh László drámaírót idézve Schmitt Pál szólt arról is: az iskola feladata emellett az, hogy "kifejlessze a rendtartás igényét, a tájékozódás szenvedélyét és képességét. Így talán az életbe kilépő ember se nyugszik majd bele, hogy agya sejtteleppé váljon, hanem a világ értelmes, tetteit irányító modelljét építi állandóan magában".

A Semmelweis Egyetemen idén több mint kétezer elsőéves hallgató kezdi meg a tanévet az intézmény hat karán. Az egyetemen végzett korábban a Magyarországon dolgozó orvosok 42 százaléka, a fogorvosok 70 százaléka, a gyógyszerészek fele, valamint az egészségügyi szakdolgozók 27 százaléka és a testnevelő tanárok 80 százaléka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dreissiger Ágnes Itthon

Teljes érdektelenség a rezidenspályázaton

Csupán 124 orvos rezidens és 17 gyógyszerész jelölt jelentkezett a nekik meghirdetett bérkiegészítő ösztöndíjra, az egész országból. A minisztérium 620 helyet hirdetett meg. Szerettük volna megtudni, milyen régiókból és milyen szakterületekről pályáztak, de erre sem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, sem az egészségügyi közigazgatási hivatal nem válaszolt.

Dreissiger Ágnes Itthon

Nem tolonganak a rezidensek a maradásukat ösztönző pénzért

Bár pontos adatok egyelőre nincsenek, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal szerint eléri a százat is azon rezidensek száma, akiket érdekel az ösztöndíj. A jelentkezőknek vállalniuk kell, hogy tíz évig a magyar egészségügyben maradnak, de megélhetésüket öt évre biztosítják csupán.