szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Augusztus 25-i döntését megerősítve, ezúttal nyilvános ülésen is saját feloszlatása mellett foglalt állást Jászladány képviselő-testülete csütörtökön este, a nagyközség művelődési házának érdeklődőkkel zsúfolásig megtelt nagytermében.

Jászladány független polgármestere, Dankó István csütörtökön újratárgyaltatta a képviselő-testülettel az augusztus 25-ei ülésen egyszer már megvitatott, és az önkormányzat önfeloszlatásával végződött napirendi pontot. A jászladányi képviselők akkor egy személyi kérdésről szóló napirend kapcsán vetették fel az önfeloszlatás lehetőségét, és a 9 tagú testület 5-4 arányban hozott erről többségi határozatot. A döntést többek között a polgármesterrel való együttműködés ellehetetlenülésével, a vezető ellen folyamatban lévő büntetőeljárással, valamint számos neki tulajdonított helyi visszássággal, hiányossággal és morális, illetve szakmai kifogással indokolták.

A polgármester nevéhez fűződő, a település önkormányzati iskolájának épületében létrehozott alapítványi iskola körüli botrányokról itt olvashatók korábbi cikkeink.

Dankó István több száz jászladányi választópolgár jelenlétében mindezek tételes megválaszolásával nyitotta meg a csütörtöki vitát. Úgy fogalmazott: egy esetleges önfeloszlatás nagy veszélybe sodorja az önkormányzatot és magát a települést is, amely előtt szennyvízberuházástól kezdve a létesítmények felújításáig sok építkező feladat áll, és ezek megvalósítását komolyan hátráltatnák egy időközi választás lebonyolításával járó teendők. Ráadásul a voksolás legalább 3 millió forintos költségét az önkormányzatnak kell saját pénzéből megfizetnie.

„Az oszlatók névtelen szórólapokon terjesztett, hazugságokkal teli vádakkal háborúba kergetik a lakosságot és bolhából csinálnak elefántot” – állította.

Az ellene felhozott vádakat cáfolva szórványos közbeszólások, valamint a hallgatóság soraiból időről időre felhangzó méltatlankodó moraj és támogató taps közepette hangsúlyozta: a szerinte megalapozatlan, kizárólag rosszakaróinak feljelentése alapján indult büntető eljárásának lezártáig megilleti őt is az ártatlanság vélelme. A település fejlődésével, gazdasági helyzetével kapcsolatos elégedetlenségre reagálva pedig közölte: az 5.926 lelket számláló Jászladány mintegy 119 millió forintra rúgó hitelállományával nem tartozik a legeladósodottabb települések közé.

Nyilvánosan kiállt az elöljáró mellett Eszes Béla, Jánoshida polgármestere, a Jászsági Önkormányzatok Szövetségének elnöke is, aki hozzászólásában azt mondta: a környező községek és városok mindegyikére jellemzők a Jászladányon tapasztalható nehézségek. A települést 13 éve irányító Dankó István végül bejelentette: a személyét és munkáját kritizáló szórólapok szerzőivel szemben szerdán rágalmazás miatt feljelentést tett a rendőrségen.

Az érdeklődő lakosok közül többen is diktátorként, megalomániás, hatalomvágyó személyiségként jellemezték Dankó Istvánt, míg a vezetőt támogató megszólalók egyike az önfeloszlatás szándékára utalva úgy fogalmazott: „aki tenni akar, az mindenre talál megoldást, aki nem, az mindenre talál kifogást”.

A vitát és hozzászólásokat követő szavazáson a képviselők korábbi döntésüket megerősítve ismét 5-4 arányban a testület feloszlatásáról és új választások kiírásáról határoztak. A szavazás végeredményét a teremben hangos üdvrivalgás és taps fogadta. A döntés kapcsán Dankó István csalódottságának adott hangot, míg a napirendet kezdeményező Kalmár András képviselő visszafogott elégedettséggel nyilatkozott. Dankó István az ülés végén kihirdette: a helyi választási bizottságnak harminc nap áll rendelkezésére ahhoz, hogy három hónapon belül kiírja az időközi választást, és meghatározza annak időpontját. A voksolásig a polgármester és a képviselő-testület ügyvezetői minőségben látja el feladatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!