szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Zárt ajtók mögött, teljes titokban tárgyal a kormány Sopronban az újabb költségvetési kiigazításról – számolt be a helyszínről tudósítónk. A megbeszélések eredményéről sem terveznek hivatalos tájékoztatást, de várhatóan újabb zárolásokról, adóemelésről döntenek majd.

Késve érkezett Orbán Viktor Sopronba – a kormányfői konvoj kilenc óra előtt nem sokkal robogott el az M1-esen stábunk autója mellett. Az autópályán egyébként kifejezetten erős volt a rendőri jelenlét: néhány kilométerenként rendőrautók álltak a leállósávban, Orbán Viktort pedig a Terrorelhárítási Központ egyik Audi Q7-es luxus terepjárója is elkísérte.

Az eredeti napirend szerint a kihelyezett kormányülés protokollcélokat szolgált volna, hisz emlékülést terveztek a trianoni határdöntést módosító népszavazás 90. évfordulójára, és ennek alkalmából koszorúzást tartanak a Hűség Kútjánál. Ám a hétvégi brüsszeli EU-csúcs, valamint a minden korábbinál rosszabb magyar gazdasági kilátások átírták a „kottát”.

Vége a kormányülésnek. Zárt ajtók mögött
Stiller Ákos

A fő témává így a költségvetés módosítása lépett elő. Vasárnap a köztévében maga a kormányfő beszélt arról, hogy a korábban prognosztizált 1,5 helyett "maximum fél százalék" lehet jövőre a GDP-növekedés, sőt recesszió sem kizárt, ami a költségvetés újratervezését teszi szükségessé - a fő számok átírása nélkül. Bár Matolcsy György kedden azt nyilatkozta munkatársunknak a parlamentben, a kormányülésig nem akar semmit mondani a tervezett lépésekről, most úgy tűnik, a kormány az ülés után sem lesz túl beszédes. A tanácskozásnak helyt adó Pro Cultura Központ épületét tudósítónk szerint hermetikusan elzárták a nyilvánosság elől, senkit nem engednek be az épületbe, és egyelőre hivatalos tájékoztatást sem terveznek, még az ülés után sem.

Zárolás, adóemelés

A lehetséges irányokról egyelőre annyit tudni: vagy a költségvetés általános tartalékait, vagy zárolások formájában a minisztériumok fejezeti tartalékait növelik, vagy jön a „költségvetési fejezeteken belüli maszatolás”. Mindezt egy nappal a szerdai kormányülés előtt mondta egy a döntéshozatalra rálátó befolyásos fideszes politikus a hvg.hu-nak.

Cudar idők jönnek.
Stiller Ákos

Az eszközök között szerepel ugyanakkor a bevételek növelése is – információink szerint elsődlegesen a jövedéki adó, ezen belül is a dohányra kivetett terhek további növelése merült fel. Már idézett fideszes forrásunk szerint ugyanakkor sokan a pártban is vitatják ennek célszerűségét, hiszen ez az adófajta már idén is emelkedett, és jövőre is fog, így kérdés, nem „billen-e át” azon a ponton, amikor olyan forgalmat ér el a feketepiac mértéke, ami inkább csökkenti a költségvetés bevételeit. A hvg.hu megkérdezte a parlamentben Matolcsy Györgyöt is az adóemelésről, de a miniszter sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta a hírt.

Mennyi? 150?

Orbán Viktor múlt pénteken jelentette be, hogy az euróárfolyam változása és az euróválság miatt át kell írni a költségvetést. Gazdasági elemzők és a piac már régen az ambíciók mérséklését várták. A kormányfő a köztévében beszélt a költségvetés újratervezésének szükségességéről, már csak azért is, mert a Nemzetgazdasági Minisztérium eredetileg 268 forintos euró árfolyamon számolt, miközben az árfolyam már stabilan 300 forint fölött áll, és jövőre sem várható jelentős erősödés, ezen kívül egyszázaléknyi GDP-változás a növekedési oldalon a kormány számításai szerint is körülbelül 120-150 milliárd forinttal csökkenti a bevételeket.

Matolcsy György Sopronban
Stiller Ákos

Sopronban döntés születhet Fellegi Tamás utódlásáról is, a miniszter arra hivatkozva jelentette be lemondását, hogy "teljes egészében az IMF-tárgyalásokra akar koncentrálni". A hvg.hu információi szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vezetője, Horváth Gergely a legesélyesebb, a legtöbb kormányzati forrás biztosra veszi a kinevezését. Orbán Viktor már a hétvégi interjújában is jelezte, hogy méltányolja Fellegi döntését, de "erre kell megoldást találnunk, neki benne kell maradnia a kormányban, mert egyébként hogyan tudná kellő súllyal képviselni a magyar kormány álláspontját". Orbán Viktor aztán hétfőn újságírókkal közölte, hogy Fellegi Tamás tárca nélküli miniszterként marad a kormány tagja. Fellegi lemondásakor több kormányzati forrás is azt mondta, a volt miniszter konfliktusba került a Fidesz gazdasági háttérembereivel és ezért kényszerült távozni.

Matolcsy és Fellegi a háttérben.
Stiller Ákos
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Narvacsics: Fellegi kormánybiztosként is tárgyalhat az IMF-fel

Mindegy, hogy politikai vitanap vagy a rendes plenáris ülés keretében tárgyalja meg a magyar országgyűlés az uniós csúcson hozott döntést, a lényeg az érvek ütköztetése - mondta az InfoRádiónak Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes. A közigazgatási és igazságügy-miniszter azt is hozzátette: nem látja akadályát annak, hogy Fellegi Tamás kormánybiztosként irányítsa az IMF-tárgyalásokat.

hvg.hu Gazdaság

Költségvetés 2.0: a jövedéki adót is emelhetik

A dohánytermékek jövedéki adójának növelése is szerepel a kormány tervei között amellett, hogy a költségvetés tartalékaihoz is hozzányúlnának– tudta meg a hvg.hu. Matolcsy György gazdasági miniszter sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta lapunk értesülését.

Bogár Zsolt - M. László Ferenc Itthon

A Fidesz gazdasági holdudvarából érkezhet Fellegi utódja

Mindössze két főre csökkent a Fellegi utódjaként szóba jöhető miniszterjelöltek száma - állították kormányzati és fideszes parlamenti források a hvg.hu-nak. Úgy tudjuk, hogy a gazdasági holdudvarral jó viszonyt ápoló Horváth Gergely, a Nemzeti Vagyonkezelő vezére a legesélyesebb, de forrásaink szerint minden attól függ, hogy a miniszterelnök csak szimplán kinevez valakit a tárca élére, vagy nekiáll és átalakítja a teljes kormányzati struktúrát. Bár forrásaink akár nagyobb összeggel is készek lennének Horváthra fogadni, a találgatásokkor azt is hozzáteszik, hogy Orbán Viktor tud meglepetéseket okozni.

Szegő Iván Miklós Kult

Trianon utáni területi nyereség: hogyan ravaszkodtuk ki Sopront?

Sopronban és környékén 1921-ben népszavazást tartottak, amely kimondta, hogy a terület Magyarország része marad. Miközben a magyar különítményesekkel, a népszavazás lebonyolításával és befolyásolásával azóta is sokat foglalkoztak, addig a referendumhoz vezető diplomáciai manőverekről kevesebb szó esik. Mementó-sorozatunk e részében ezeket a tárgyalásokat elevenítjük fel.