szerző:
Dreissiger Ágnes
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A rezidensek felmondólevelei még nem aktiválódtak ugyan, de az önkéntes túlmunka megtagadását mégsem függesztették fel az egészségügyi dolgozók - a csütörtöki minisztériumi tárgyalások után sem. Szócska Miklós azt kérte a tárgyalópartnerektől: a tárgyalássorozat végéig ne beszéljenek konkrétumokról. A Magyar Orvosi Kamara szerint ez már csak azért is könnyű lesz, mert konkrétum nem is hangzott el.

Csütörtökön először ült le idén egymással több tucat szakmai szervezet és az egészségügyi államtitkárság, hogy „az egészségügy sorsfordító kérdéseiről” tárgyaljanak. A Magyar Rezidens Szövetség többek között emiatt döntött úgy, hogy január elsején mégsem aktiválják az összegyűlt több mint 2500 felmondólevelet, hanem három hónapos türelmi időt adnak a kormánynak.

Szerintük bizakodásra Orbán Viktor nyilatkozata adott okot, aki december végén azt mondta rádióinterjújában, hogy a "zsarolás nyelvén nem hajlandó beszélni, de megállapodásra kell törekedni". „Amíg fejük búbjáig eladósodott kórházakról beszélünk, nem tudok jó lelkiismerettel foglalkozni az orvosok bérével” - hangzott a kormányfői ars poetica. Az első feladat - folytatta -, hogy akárhogyan is döntenek a rezidensek, ne maradjon ellátatlan beteg. Ennek érdekében a kabinet meg is hozta a szükséges döntéseket: felálltak az egészségvédelmi akciócsoportok, egy törvényi változás nyomán hatalmi szóval is munkára lehet kötelezni az orvosokat.

Dolgoznak a "pontatlanságokon"

A három hónapos türelmi idő azonban nem vonatkozott a Magyar Orvosok Szövetségéhez (MOSZ) köthető másik akcióra, amely az orvosokat arra biztatja, tagadják meg az önkéntes túlmunkát. Ennek szükségességével Bélteczki János, a MOSZ, Éger István, a Magyar Orvosi Kamara, és Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke is egyetért. (Az akció nyomán számos körzetben, rendelőintézetben és kórházban is problémák adódhatnak az ügyeletek beosztásával.) A csütörtöki tárgyalássorozat elős állomásán konkrétumok a bérek rendezésére és annak forrásaira nem hangzottak el, Szócska Mikós államtitkár a tárgyalás utáni sajtótájékoztatón azt mondta: mindaddig nem is fognak konkrétumokról beszélni, amíg nem érnek a tárgyalások végére. Hogy ez mikorra várható, egyelőre nem tudni.

Szócska Miklós a hvg.hu-nak a katasztrófa egészségügyi ellátással kapcsolatban azt mondta: dolgozni fognak a kollégái a szakmai szervezetekkel közösen azon, hogy a felmerült pontatlanságokat helyrehozzák. Ahogyan arról a hvg.hu beszámolt: tavaly év végén a vízközmű-törvénybe ágyazva fogadta el a parlament a katasztrófa egészségügyi ellátásról szóló jogszabály módosítását, amelyből summázva gyakorlatilag az derül ki, hogy egy orvos az ország egyik végéből a másikba küldhető munkára "katasztrófaellátás esetén", amiben kissé félreérthetően az is szerepel: abban az esetben is, ha tömegesen mondanak fel szakemberek, és emiatt területi egyenlőtlenség alakulna ki. Ezzel kapcsolatban valamennyi szakmai szervezet tiltakozott.

Szócska tárgyalássorozatba kezdett
MTI / Beliczay László

Szócska Miklós beszélt a plusz 27 milliárd forintos támogatásról is, amelyet a kórházak között osztanak szét, hogy a lejárt beszállítói tartozásaikat rendezhessék. Ezzel az összeggel együtt az elmúlt időszakban már összesen 64,1 milliárd forint került az egészségügyi ágazatba - mondta. Az orvosok és szakdolgozók bérének rendezéséről azonban még mindig nem tudni semmi konkrétumot. Lapunknak Bélteczki János, a MOSZ elnöke azt mondta: nagyjából egy- másfél hónap múlva már biztosan kell konkrétumokkal szolgálnia a MOSZ-nak saját tagjai számára. Bélteczki szerint reálisan ennyi idő elég is kell, hogy legyen a részletek kidolgozására. Konkrét számokról azonban ő sem akart beszélni, mint fogalmazott, azért, mert ebben állapodtak meg. „Voltak félelmeim, hogy ez a tárgyalás csak látszattárgyalás lesz, de nem igazolódtak be: itt valós tárgyalások indultak meg.”

Semmi konkrét

Ezzel nem teljesen ért egyet a Magyar Orvosi Kamara. Éger István a hvg.hu-nak ugyanis úgy vélekedett: semmilyen újabb forrásról, semmilyen bérrendezésről és egyéb konkrétumokról nem esett szó, „érdemben nem történt semmi”. Éger azt mondta, annyi hangzott többek között el, hogy „konkrétumok a pénzek realizálódásáról nagyjából márciusra várhatóak, de ezt sem mondta biztosra Szócska Miklós.” A tárgyaláson ugyanakkor már az is megkérdőjeleződött, hogy valóban kizárólag a rezidensek bérének kompenzálására menne a népegészségügyi termékdíjból befolyt összeg, "ez ellen ugyanis a szakdolgozók - teljes joggal - tiltakoztak.”

A tárgyalássorozat második állomása jövő szerdán lesz majd. Addigra azt kérte az államtitkár a szakmai szervezetektől, hogy „modellszámításokkal segítsék az államtitkárság munkáját.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Három hónapig biztos nem mondanak fel a rezidensek

A Magyar Rezidens Szövetség úgy döntött, hogy átmenetileg három hónapra felfüggeszti a letétbe helyezett felmondólevelek élesítését - jelentette be Papp Magor, a szövetség elnöke pénteki sajtótájékoztatóján.

Dreissiger Ágnes Itthon

Megtagadják a túlmunkát az orvosok: káosz jöhet az ellátásban

Miközben a rezidensek három hónapos haladékot adtak a kormánynak, egy új akció élesedett január elsejétől, amelynek hatása februárban már biztosan érezhető lesz. Eddig összesen kétezer kórházi és alapellátásban dolgozó orvos döntött úgy, hogy újévtől nem vállal önkéntesen túlmunkát, amivel gyakorlatilag megbéníthatják az ügyeleti rendszereket.

Dreissiger Ágnes Itthon

Egyszer komcsi, másszor Fidesz-bérenc - interjú az orvoskamara elnökével

Ma Magyarországon ugyanakkora eséllyel kaphat valaki nyugat-európai szintű ellátást egy kórházban, mint hogy a körülmények miatt meghal - mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Éger István. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) frissen újraválasztott elnöke szerint január elején a szlovákiaihoz hasonló rendívüli állapotok következhetnek be a magyar egészségügyben. A hálapénz ellen pedig egyelőre semmit nem lehet tenni.

hvg.hu Itthon

Rejtélyes forgatókönyvvel tarthatják itthon a rezidenseket

Teljes titok övezi, hogy a kormány milyen ajánlatot adott a rezidenseknek, hogy január elsejétől ne mondjanak fel. A Magyar Rezidens Szövetség elnöke a hvg.hu-nak azt mondta, pénteken minden kiderül, az is, hogy elfogadják-e a javasolt intézkedéseket. A hvg.hu információi szerint a magyar kormány egyelőre nem kért a szomszédos országoktól segítséget arra az esetre, ha a fiatal orvosok tömegesen mondanának fel.