szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legfrissebb Heti Válasz arra kérte Charles Gatit, mondja el, szerinte milyen módon lehet megbuktatni Orbán Viktort.

A csütörtökön utcára kerülő Heti Válaszban Charles Gatit szembesítették a 168 Óra hetilapban tett kijelentésével, mely szerint „igenis vannak lehetőségek arra, hogy a kormányt - ha lehet, demokratikus módon, ha nem lehet, másképpen - elmozdítsák". A Johns Hopkins egyetem professzora, a washingtoni külügyminisztérium volt főtanácsosa öt pontban sorolta fel Orbán megbuktatásának módjait.

Az első lehetőség, hogy a Fidesz elveszti a 2014-es választásokat.

A második: a Fidesznek új legitimációra lesz szüksége 2012-ben vagy 2013-ban, és előrehozott választásokat ír ki, amikor népszerűségvesztésének folyamata megáll vagy lelassul. Ezt a választást mégis elveszítheti.

A harmadik pont szerint az IMF- és EU-kölcsön hiányában a gazdaság állapota tovább rosszabbodik. Ekkor a Fidesz-elit egy része szembeszáll az Orbán-Matolcsy párossal, miközben az utcán százezrek tüntetnek. A görög és az olasz helyzethez hasonlóan az Orbán-Matolcsy párost és támogatóikat lemondatják, s egy valóban konzervatív - tehát nem populista -, jobbközép Fidesz-kormány jut hatalomra.

Charles Gati
Stiller Ákos

A negyedik pont Gati szerint az, hogy az új kormány - legitimációját növelni óhajtandó - igénybe veszi néhány igazi szakember részvételét, olyanokét, akik Brüsszelben és Washingtonban is meggyőzően reprezentálnák a kormány elkötelezettségét a szabad piac és a nyugati stílusú demokrácia iránt. Ebben a variációban Bajnai Gordon és Bod Péter Ákos, talán Bokros Lajos is komoly, szinte döntő szerephez juthatna.

Az ötödik pont a professzor szerint a polgárháború. Ez akkor következhet be, ha a kormány nemcsak kaotikus gazdasági lépeseivel veszíti el a nép többségének bizalmát, de a választók rájönnek, hogy a szuverenitásról ismételt politikai szónoklatok tartalma a XXI. században üres fogás. "Isten őrizz, hogy a helyzet idáig fajuljon, de ennek lehetőségét sem zárom ki, ha folytatódik a nyugati javaslatok, kritikák dacos, irracionális elutasítása" - írja Charles Gati.

A professzor múlt héten adott interjút a 168 Órának. Ebben többek között azt mondta, egyetért Mark Palmer nagykövettel: "igenis vannak lehetőségek arra, hogy a kormányt - ha lehet, demokratikus módon, ha nem lehet, másképpen - elmozdítsák. Nem hiszem, hogy Európa közepén hosszú távon fennmaradhatna egy kézivezérelt politikai és gazdasági rendszer" - fogalmazott.

Az ügy teljes háttere a csütörtökön megjelenő Heti Válaszban olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!