szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meghalt Csurka István, tudatta Papolczy Gizella az író, politikus hozzátartozója szombat délelőtt.

Életének 78. életévében meghalt Csurka István. Az 1934-es születésű író 1956-ban a főiskolai nemzetőrség vezetője volt, emiatt fél évre Kistarcsára internálták. 1957-ben Színház- és Filmművészeti Főiskola dramaturgia szakán szerzett diplomát. Később beszervezétk III/III-as ügynöknek, de azt állította, hogy kényszer hatására tette, és sohasem jelentett.

Újságíróként 1973-86 között a Magyar Nemzet szerződéses munkatársa, tárcaírója volt. 1987-ben részt vett az MDF alapításában, és a rendszerváltásban is aktívan részt vett. 1988-89-ben a Hitel című folyóirat szerkesztőbizottságának tagjaként, 1989-90-ben az általa alapított Magyar Fórum című hetilap főszerkesztője, a lap 1991 januári újraindulásától a szerkesztőbizottság elnöke, a Magyar Fórum Kft. ügyvezető igazgatója.

Az MDF vezette kormány alatt a párt alelnöke volt 1991-től egy évig, majd híres Néhány gondolat a rendszerváltás két esztendeje és az MDF új programja kapcsán című 1992-es Magyar Fórumban megjelent írásával kritizálni kezdte pártját, melyben 1993-ban alulmaradt az elnöki posztért folytatott küzdelemben Antall Józseffel szemben, még ebben az évben az MDF kizárta a pártból.

Kattintson képes összefoglalónkért! - Csurka István az MDF 1993 januári VI. kongresszusán a pártelnöki posztért indult, de alulmaradt Antall Józseffel szemben. Egyre sodródott a jobbszélre, júniusban kizárták a pártból, majd létrehozta a MIÉP-et, amely 1998-2002 között parlamenti párt volt, 2006-ban a Jobbikkal együtt indult a parlamenti választásokon.
Bánkuti András

1993 júniusában a Magyar Út Körök mozgalomból jött létre Magyar Igazság és Élet Pártját, mely elhíresült radikalista és szélsőjobboldali szemléletéről. Ellenezte a NATO, illetve EU-s csatlakozásunkat, támadta Izrael palesztin-politikáját és nagy felháborodást válott ki a 9/11-es terrortámadás után adott nyilatkozata, mely szerint az akció az elnyomott világ válasza volt a globalizáció vezető hatalmának.

Legutóbb az Új Színház kapcsán lehetett róla hallani, a február 1-e óta regnáló Dörner György ugyanis őt jelölte ki a színház intendánsának, ami nagy felhördülést keltett itthon, és külföldön is, Csurka nyíltan hirdetett antiszemita nézetei miatt. Csurka Tarlós István főpolgármesterrel is összetűzésbe került, aki nem támogatta a politikus részvételét a színház működtetésében.

Csütörtökön mi is hírt adtunk róla, hogy Dörner felolvasta a kórházban lévő Csurka István társulathoz intézett levelét, aki arra bíztatta a jelenlévőket, hogy attól függetlenül, ki hova érzi magát tartozónak, mit gondol a politikáról, szeretetben dolgozzanak együtt. Dörner György a levéllel kapcsolatban úgy fogalmazott: " Csurka István kristálytiszta üzenetet küldött; mindennek a lényegét írta le, csak olyat, ami fontos". A levélből állítólag az is kiderült, hogy Csurkának fontos A hatodik koporsó című darabjának bemutatása, amiről már nyáron tárgyaltak Dörner Györggyel.

A haláláról szóló hírt Papolczy Gizella, az író, politikus hozzátartozója tudatta szombat délelőtt az MTI-vel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!