szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ugyan nem napirend előtt, de mégis elmagyarázta Orbán Viktor, hogy miért volt szükség az EU-paktum aláírására. Vona Gábor a francba küldené az MSZP-t, a Jobbik elnökét viszont Kövér László és Orbán Viktor is kiosztotta. Az Országgyűlés a mai ülésén szavazhat a fegyvertartás szabályainak lazításáról és a tavaly év végi LMP-s demonstráció után büntetőeljárás alá vontak közkegyelméről szóló javaslatokról.

Most érkezett

Veres Jánossal indítottak

Veres János napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy múlt pénteken Nyíregyházán több százan tiltakoztak a kormány intézkedése miatt. Mint az MSZP-s politikus mondta, többek között tiltakoztak a közmunkaprogram szűkítése ellen, az egykulcsos adórendszer miatt - a megyében idén a lakosság 80 százaléka kevesebbet visz haza szerinte.

A résztvevők petíciót is elfogadtak, amelyet ma átadtak a kormányhivatalnak.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

A népnyúzástól a Képcsarnokig

A napirend előtti felszólalások után a legtöbb képviselő a nemzeti erőforrás-minisztert interpellálná. Gyenes Géza az egészségügyi reform szülészetekre gyakorolt hatásáról, Dúró Dóra a gyerekek napközbeni ellátásáról kérdezné a minisztert. Jó hír viszont a Nefmi képviselőinek, hogy két öninterpellációra is sor kerül: Hogyan változik a felsőoktatásról szóló hazai és nemzetközi kommunikáció Hoffmann Rózsa államtitkár asszony brüsszeli látogatása után?” – ezt a kérdést a KDNP-s Michl József teszi fel, míg L. Simon László a Képcsarnok jövőjére kíváncsi. Matolcsy Györgyöt „a kormány népnyúzásáról” faggatná az MSZP, Fellegi Tamásnak pedig az IMF-tárgyalásokról kell beszámolnia.

 

Orbán mégsem beszél

A parlament honlapja szerint Orbán Viktor napirend előtt a múlt heti EU-csúcsról és a paktum elfogadásáról beszélt volna. Az ülés megkezdése előtt fél órával azonban törölték a napirendből, a Miniszterelnökség a hvg.hu kérdésére nem kívánta elmondani az okokat. 

A miniszterelnök egyébként múlt pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, a pénzügyi megállapodás aláírása azt a benyomást keltheti, „hogy az EU miniszterelnökei cselekvőképesek”. A kormányfő ugyanakkor kitért a kohéziós alapok felfüggesztésének lehetőségére, mint mondta, hat hónapnyi tárgyalássorozat után egyetlen petákot sem fognak elvenni Magyarországtól. 

Ha Orbán nem is, de KDNP és a Jobbik megemlékezik a paktumról. Az MSZP-s Veres János Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéről, az LMP-s Jávor Benedek a munka világáról és a párt által kezdeményezett népszavazásról beszél majd. Végül a fideszes Kocsis Máté „Akcióban a három csapás” című felszólalását mondja el.

Közkegyelemről és a fegyvertartás könnyítéséről dönthet a parlament

Az Országgyűlés a mai ülésén szavazhat a fegyvertartás szabályainak lazításáról, amelyet Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Pintér Sándor belügyminiszter kezdeményezett. A korábbi tiltás feloldását kezdeményezve engedélyezhetik például a házilagos lőszerszerelést és -újratöltést azoknak, akik eredményesen elvégezték az ehhez szükséges tanfolyamot. A szerelést azonban csak a kereskedelemben kapható hivatalos eszközökkel lehet majd végezni, és csak saját szükségletre. 

Az Országgyűlés elfogadott módosító javaslat hiányában ugyancsak ma tarthat zárószavazást arról a kormánypárti javaslatról, amely közkegyelmet adna azoknak, akiket büntetőeljárás alá vontak az LMP tavaly decemberi, a Parlament épülete körüli demonstrációja után. Az érintett ellenzéki képviselők nem értenek egyet az előterjesztéssel, mivel álláspontjuk szerint nem követtek el törvénysértést. 

A Ház emellett elfogadhatja a Független Rendészeti Panasztestület 2008-2010-es tapasztalatairól, továbbá az Országos Rádió és Televízió Testület és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa 2010-es tevékenységéről szóló beszámolót is. A képviselők szavazhatnak a külügyi bizottság azon javaslatáról is, amellyel az Országgyűlés azoknak a litván és lengyel civileknek, valamint politikusoknak mondhat köszönetet, akik kiálltak Magyarország mellett a nemzetközi bírálatokkal szemben.    

A határozathozatalok után Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos azon előterjesztése kerül napirendre, amellyel parlamenti bizottságot hozna létre a Volánbusz 2003-as reorganizációjának vizsgálatára, majd több, korábban tárgyalni kezdett előterjesztés részletes vitájával zárulhat az ülésnap.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!