hvg.hu: Gigatüntetésként hirdették meg a március 10-ei Kossuth téri megmozdulásukat, de néhány ezren mentek el csupán. Több szimpatizánsuk klubdélutánhoz hasonlította azt, ami volt. Ön elégedett?
Kónya Péter: Amikor fent voltam a színpadon, akkor tele volt a Kossuth tér és még az Alkotmány utcában is voltak emberek. Megsaccolni nem tudom, de azt gondolom, hogy tízezer fölött volt a létszám. Jó lenne, ha sokkal többen eljönnének egy-egy ellenzéki tüntetésre, de látni kell, hogy nagyon sok vidéki embernek nincsen pénze arra, hogy vidékről felutazzon. De ami miatt szerintem sikeres volt a rendezvény, hogy a Szolidaritás Mozgalom nevében meghirdettem egy programot, ami alapja lehet egy új köztársaságnak és a szónokok - munkásoktól kezdve az értelmiségen át a művészvilágig bezárólag - képviselték az egész társadalmat.
hvg.hu: Az éhségmenet egyik ikonja, Tóth Imre is beszédet mondott, ám az esemény után nagyon keményen bírálta a tüntetést és a szónoktársait. Mit szól ehhez?
K. P.: Nyilván Tóth Imrének van egy saját nézőpontja, nehéz környezetből jön. De azt is látni kell, hogy másképp láthatja egy ózdi munkás a saját életkörülményeit, mint mondjuk egy ápolónő vagy egy művészember. Nem kritizálni kellene, hanem észre kellene venni a közös pontokat.
hvg.hu: Ön szerint mennyire nyomta rá a bélyegét a márciusi rendezvényükre, pontosabban a megjelentek számára az, hogy Árok Kornél már nem tagja a mozgalomnak? Egyes vélemények szerint az ő távozásával elveszett a Szolidaritás vidéki bázisa.
K. P.: Biztos volt egy pár ember, aki azért nem jött el, mert Árok Kornél kivált a Szolidaritás Mozgalomból, de nem gondolom, hogy ez jelentősen befolyásolta volna a létszámot.
hvg.hu: Ha nem az ő hiánya, akkor mi?
K. P.: Az, hogy emberek kezdenek fásulttá válni, sok embernek pedig elvette a kedvét az, hogy az első Békemeneten sokan voltak, még ha ott fizetett statiszták voltak is.
hvg.hu: Azért ez elég erős vád. Nem öntől halljuk először, de bizonyítékkal még senki nem szolgált.
K. P.: Tudunk róla, hogy sok fideszes statiszta volt a Békemeneten, akiket úgy szállítottak fel. Ez teljesen egyértelmű.
hvg.hu: Ennyi erővel ugyanígy elterjedhetnek hasonló szóbeszédek más politikai megmozdulások körül is. Nehéz ezek ellen védekezni.
K. P.: Elterjedni elterjedhetnek, de nekünk nem volt arra pénzünk, hogy buszokat fizessünk. A mi megmozdulásunkon az emberek maguk fizették a buszokat, ellentétben a Békemenettel. Egyébként a Békemenet résztvevői tettek ilyen nyilatkozatokat és mondták el az embereknek, hogy igenis nekik fizettek.
hvg.hu: A március 10-ei beszéde kísértetiesen hasonlított egy pártprogram ismertetésére.
K. P.: Fontosnak tartottuk, hogy a tüntetésen elmondjuk az embereknek, hogyan képzeljük el egy új köztársaság alapjait, ahogy azt is, hogy az új alaptörvényt a történelem szemétdombjára kell dobni. A köztársasági elnök intézményét Schmitt Pál oly mértékben lejáratta, hogy helyre csak úgy lehetne állítani, ha a nép közvetlenül választana államfőt. Fontos lenne az is, hogy a politikai elit legyen az emberekért és ne fordítva. Ahogy azt is, hogy a pártfinanszírozáson változtatni kellene. Nem gondoljuk, hogy az államnak támogatnia kellene a pártokat vagy a szakszervezeteket. Fizessenek a tagok tagdíjat és az adók bizonyos felajánlásával támogassák az adófizetők a pártokat. Persze a cégek is felajánlhatnának az adójukból bizonyos százalékot. Ettől a pillanattól kezdve teljesen átlátható lenne a finanszírozás.
hvg.hu: Kétségtelenül jól hangzik, hogy a politikai elit legyen az emberekért és ne fordítva, ahogy azok a témák is felettébb népszerűek, amelyeket az LMP akar népszavazásra bocsátani. Hogyhogy engedték az LMP-nek, hogy aláírásokat gyűjtsön az önök rendezvényén, miközben ők korábban nemet mondtak a Szolidaritás által kezdeményezett Ellenzéki Kerekasztalra?
K. P.: Az LMP nem azért nem akart részt venni az Ellenzéki Kerekasztalban, mert bármi problémája lenne a Szolidaritás mozgalommal. Más pártokkal vagy azok vezetőivel van problémájuk. Azért működtünk most velük együtt, mert a népszavazási kezdeményezést támogathatónak tartjuk. Ha ezt a Fidesz hirdette volna meg, vele működnénk együtt.
hvg.hu: Nem gondolja, hogy az LMP és most már az önök által is felkarolt ügy éppen olyan demagóg, mint a még ellenzékben lévő Fidesz szociális népszavazása?
K. P.: Azért a kettő között van egy kis különbség. Egyrészt, hogy milyen helyzetből indul ki a két kezdeményezés. Itt nem 300 forintról van szó, hanem komoly munkajogi és oktatási kérdésekről.
Kónya Péter a március 10-i tüntetésen
Fülöp Máté
hvg.hu: Ha már a komoly ügyeknél tartunk: mit szól Dopeman alternatív köztársasági elnökké választásának sokat vitatott körülményeihez?
K. P.: Nem tartottam túl jó ötletnek az alternatív köztársasági elnök megválasztását, hiszen sokkal rosszabb helyzetben van az ország, mintsem ilyennel foglalkozzon. Egy jó gegnek tűnik, s ebbe befelér, hogy Dopeman nyerte, de nyilván ezt komolyan nem lehet kezelni. Egyébként Dopeman személyével semmi problémánk nincs, hiszen őt az október elseji tüntetésünkön „fedezte fel” a politikai ellenzék, akkor ugyanis ő volt a műsorvezető.
hvg.hu: Önnek egyébként mitől szimpatikus Dopeman?
K. P.: Ő az a rapper, aki a nép egyszerű szavával ki tudja fejezni azt, amit nagyon sokan megfogalmaznak, de nem mernek kimondani. Amúgy nem egy buta ember, és meg tud fogalmazni olyan éles kritikákat a saját zenei világában, ami nagyon sok emberhez eljut.
hvg.hu: Március 15-e előtt egy nappal adtuk hírül, hogy a Milla rendezvényén az Országos Mentőszolgálat csak pénzért hajlandó ellátni az egészségügyi biztosítást. A Szolidaritás tüntetésein is pénzt kértek a mentősök?
K. P.: Persze. A tavalyi év összes tüntetésén volt mentőbiztosításunk és fizettünk érte, méghozzá kőkemény pénzeket: egy mentőért közel százezer forintot. Volt olyan, amikor az OMSZ-től kértünk, volt, amikor magánmentő szolgálattól, ha az utóbbi olcsóbb volt.
hvg.hu: Mennyibe fáj ma egy politikai megmozdulás?
K. P.: Fogalmam sincs, hogy Bayer Zsoltnak hogyan sikerült ingyen megcsinálnia a Békemenetet. Azt tudom, hogy például célszerű mobil wc-ket rendelni, ennek is vannak költségei. A költségek sok mindentől függenek: van-e színpad, hangosítás, stb. Az is kérdés, hogy a biztosító emberek ingyen vállalják-e a feladatot vagy fizetni kell-e nekik. Egy-egy ilyen rendezvény - ha nem „elszállt” költségekkel dolgozik - 2 és 4 millió forint között mozog.
hvg.hu: Önöknek honnan van erre pénzük?
K. P.: Kizárólag adományokból. Egyrészt már a tüntetések előtt is gyűjtünk pénzt, és természetesen közben és azután is.
hvg.hu: Mennyire átláthatóak a pénzügyeik? Tudják, honnan jön a pénz?
K. P.: Amennyire csak lehet, annyira átlátható. Az adomány egy része számlára megy, az teljesen átlátható. A tüntetéseken zárt dobozokat viszünk körbe, abba dobálják bele a szimpatizánsok az adományokat, amit aztán közösen számolunk össze, utána jegyzőkönyvezzük és ennek megfelelő az elszámolás. Utána nyilvánosságra hozzuk az elszámolást, ahogy a millások is.
hvg.hu: A Facebookon külön csoport alakult azért, hogy ne Árok Kornél távozzon a Szolidaritásból, hanem az Egymillióan a Magyar Demokráciáért (EMD) nevű egyesület. Egyesek szerint valójában az EMD-sek irányítják a Szolidaritást, illetve annak pénzügyeit.
K. P.: Minden szervezetnek megvannak a maga rosszakarói, ellenérdekelt felei. Nagyon sok olyan EMD-s aktivista van, aki már a Bohócforradalom idején is segített. Vannak olyan aktivistáink, akik EMD-tagok, de egyben a Szolidaritásban is dolgoznak, sőt, azóta inkább nálunk, mint az egyesületben. Nyilván itt találtak összefüggést egyesek, de ebben nem látok semmi rosszat. Szó sincs arról, hogy az EMD átalakult volna Szolidaritássá vagy ránk telepedett volna. Ez olyan lenne, mintha egy egér rátelepedne egy elefántra.
hvg.hu: A korábban Gyurcsány Ferenc elkötelezett híveként, majd a „kaszinótojásos ügyvédként” politikai celebbé vált Dániel Péterről is többen úgy tartják, hogy rátelepedik a kormányellenes megmozdulásokra. Az Index egyik blogja arról számolt be, hogy a március 10-i rendezvényükön Dánielt nem hívták a színpadra, mégis felment. Nehéz eset?
K. P.: Dániel Péter egy érdekes figura. Megvan a maga stílusa, én sem feltétlenül értek egyet minden megmozdulásával. Van egy általa elindított mozgalma, s mivel a céljaink hasonlóak, ezért néha ad hoc jelleggel együttműködünk vele. Március 10-én azért volt a backstage-ben, mert több aktivistája is segített nekünk a rendezvény lebonyolításában, azaz valóban rendező volt.