szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Oligarchaügyben valóságos ellenzéki össztűz zúdul ma a kormányra, több interpelláció és kérdés is a botrányos földügyeket feszegeti majd. Vadai Ágnes arra kíváncsi, tervezi-e a kormány Szálasi rehabilitációját is. Később „fű alatt” elfogadnak egy sor törvénymódosítást, más tárgyú előterjesztésekbe csempészve őket.

Most érkezett

Budai Gyula: a nyertes gazdáknak semmi bajuk nincs

Budai Gyula válaszában azt mondta, a Népszabadság rosszul idézte őt arról, hogy voltak hibák a pályázatoknál, ez nem igaz, ő minden nyertes pályázót végiglátogatott, senki nem panaszkodott neki, ehelyett le kéne menni a gazdákhoz, Gőgös Zoltánt meghívták, menjen el, menjenek akár közösen is - mondta. Gőgös Zoltán szerint Budai Gyula összevissza hazudozik, Mezőcsáton vesztes gazdák is voltak, egyben azt mondta, csütörtökön fél nyolckor várja Kaskantyún az államtitkárt, hogy találkozzanak a birkatenyésztővel. A Ház elfogadta Budai válaszát.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Ismét a földpályázatokról

Gőgös Zoltán (MSZP) azért interpellált a vidékfejlesztési miniszterhez, mert a Nemzeti Földalap pályázati rendszere átláthatatlan, a pontok 40 százaléka szubjektív szempontok szerint dől el, ezért fordulhat elő, hogy tetőfedő vállalkozó nyert, vagy a húsz éve birkát tenyésztő gazdálkodó nem nyert egy hektár földet sem, így a csőd szélére került. Milyen birtokpolitika ez? Titkosíthatók-e közérdekű adatok, hajlandóak-e a korrekcióra? - tette fel a kérdést.

Lázár utoljára még beszólt egyet

Ha oligarchákra kíváncsi, nézzen a saját frakciójára - mondta Lázár János az MSZP-s képviselőnek utolsó felszólalásában frakcióvezetőként. A politikus szerint lehet, hogy jobb lett volna csődöt jelenteni 2010-ben, így "vagy a népharag, vagy az igazságszolgáltatás vitte volna el az MSZP-t". Lázár szerint 2010 nyarán napi fizetési gondok jellemezték Magyarországot, ők ebből a helyzetből indultak, lehet, hogy nem tettek eleget, de az irány jó, és két év után irányokról kell vitatkozni. Ez az irány a bankok, a multik megadóztatása az emberekkel szemben, az MSZP ezt azért nem próbálta meg sosem, mert az MSZP egy strómanpárt. A Közgéppel kapcsolatban azt mondta, nem azt kéne vizsgálni, hogy miért visz el a Közgép 14 százaléknyi közbeszerzést, hanem hogy a maradék 86 százalékot miért viszik el még ma is nagyrészt külföldi cégek.

A kormány szerint nem az oligarchák, a kisvállalkozók nyernek

Cséfalvay Zoltán válaszában azt mondta, az elmúlt években az építőiparnak akkor volt "felfutása", amikor ezt a devizahitelek fűtötték, az pedig nagyon súlyos következményekkel jár. Az államtitkár szerint duális a magyar gazdaság, a versenyképes multik mellett a hazai kis- és közepes vállalkozások nem hatékonyak; a kérdés, miként lehet ezt a két szektort összekötni.

Itt a "magyar nemzeti oligarchák kormánya"

Az MSZP képviselője a "magyar nemzeti oligarchák kormányának" megalakulásáról értekezett, szerinte a kormány begyújtotta ugyan a motorokat, de a sebességet rükvercben hagyta, soha nem látott mértéket ért el a felszámolt cégek száma.

A KDNP a félős apostolokról

Vejkey Imre KDNP-s képviselő az "összmagyarság ünnepe" alkalmából a csíksomlyói búcsúról beszélt, majd teológiai fejtegetésekbe kezdett a pünkösd mibenlétéről és a félős apostolokról. A képviselő szerint húsz éve Jézus szavaival indult meg a kommunizmus összeomlása, amikor II. János Pál azt mondta a lengyeleknek: "ne féljetek!". A képviselő szerint a magyar forradalom jelzőtűzként világított a sötét éjszakában, az elmúlt húsz évben azonban a neoliberális körök relativizálták az igazságot, és elmosták a határt a szabadság és diktatúra között, pedig tudhatnák, csak egy igazság van. A kormány nem reagált.

Rétvári: boxutcában van az ország

Rétvári Bence államtitkár szerint nem zsákutcában, hanem boxutcában vagyunk, azért dolgozik a kormány, hogy új gumikkal, tele tankkal futhasson neki a versenynek. Az államtitkár szerint az ellenzéknek egyszer az a baja, hogy semmi nem történik, máskor az, hogy követni sem tudja a beterjesztett törvényjavaslatokat. Egy független, felzárkózó ország megteremtése a cél, ezen dolgozik a kormány, miközben 1500 milliárd forintot nem a kisnyugdíjasoktól, az emberektől vett el, hanem a bankoktól, multiktól; az elmúlt húsz évben nem volt kormány, amelyik meg merte volna ezt tenni - mondta. A társasági adó 262 ezer vállalkozásnál hagyott 105 milliárd forintot, a bürokrácia csökkentése szintén ennyit. Az államtitkár szerint miközben mindenhol csökkent a nyugdíjak értéke, a magyar kormány megőrizte a nyugellátások értékét. A kormány 3300 új rendőrt állított be, bár az LMP külföldi finanszírozói biztos jobban szeretnék a botrányokat - mondta Rétvári a gyöngyöspatai helyzetre utalva.

"Padlógázzal a zsákutcába"

Két éve sokan nagy reményekkel néztek a kormány működése elé, mások komoly félelmekkel, a kormány mandátumának fele eltelt, ideje mérleget vonni - mondta Jávor Benedek, aki szerint a kormány a nagy ellátórendszerek reformja helyett szűkítette a felsőoktatásban a lehetőségeket, "kifosztotta a gyógyszerkasszát", a nyugdíjreform helyett lenyúlta a magánnyugdíjpénztári vagyont. Az ügynökakták nyilvánosságát is elsunnyogja a kormány, helyetta a két világháború közötti korszakot rehabilitálják. A társadalom kettészakadt, a gazdaság helyzetének javítása helyett kapkodó adóemelések jöttek, harminc új adónem, az eva és az áfa emelkedése, ami fél millió munkanélkülit eredményezett. A 2700 milliárd forintos lenyúlt nyugdíjvagyon nem javított érdemben az államadósság helyzetén. Ráadásul a korrupciót is csúcsra járatta a kormány, a Simicska-Nyerges tengely viszi el a közbeszerzések többségét, miközben a pártfinanszírozás kifehérítésére sem történt kísérlet.

Cséfalvay: előbb a törlesztés, aztán a munkahelyek!

Eladósodott országot örökölt a kormány, nem csak az állam, a lakosság, a vállalkozások is adósságteher alatt nyögnek, ezt kell először leküzdeni, és ezután lehet majd az értékteremtéssel, fejlesztésekkel foglalkozni - mondta válaszában Cséfalvay Zoltán, a nemzetgazdasági tárca államtitkára, aki szerint a GDP-arányos államadósság csökkent, a csúcs 2010-ben volt, 81,4 százalékkal, azóta trendforduló történt. Ezzel együtt a lakossági eladósodás is csökkent ezer milliárd forinttal - mondta. Az államtitkár szerint ma minden kormány számára az a legnagyobb kérdés, a lakosság, az állam és a vállalati szektor között hogyan osszák meg a terheket.

Hatvanezer forint teher minden magyaron?

A Fidesz megszorításokon alapuló gazdaságpolitikát folytat, a Jobbik a munkahelyteremtést helyezné a középpontba, a Fidesz törekvése a költségvetési egyensúly megteremtésére fontos cél, de kevés, mert rossz gazdasági folyamatokat indít el - mondta Vollner János a Jobbik részéről. Szerinte a gazdaság befulladt, emiatt elmaradnak a költségvetés adóbevételei, így a kormány újabb megszorításokra kényszerül, a Széll Kálmán-terv 2.0 hatvanezer forint terhet ró minden magyar állampolgárra. Az építőiparban a vállalkozások 27 százaléka további elbocsátásokat tervez. Vollner Ferge Zsuzsát is idézte, aki szerint 4 millióan élnek a látminimum alatt ma Magyarországon, miközben a fiatalok harmada a kivándorlását tervezi. Az államadósság 1400 milliárd forinttal nőtt, még a 2700 milliárdos nyugdíjpénztár-államosítás ellenére is. A Capital Economics emiatt is vetette fel a Jobbik szerint az államadósság újratárgyalását.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!