szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaknem 13 milliárdos fejlesztés indul az Alsó-Szigetközben, a Mosoni-Duna és a Lajta térségben. A szigetközi vízpótló rendszer ökológiai továbbfejlesztésére körülbelül 6,3 milliárd, a Mosoni-Duna és a Lajta térségének vízgazdálkodási rehabilitációra több mint 6,3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság az Új Széchenyi Tervből.

A természetes folyamatok és az emberi beavatkozások miatt a korábbi természetes állapot megváltozott a térségben, a talajvíz szintje csökkent, a mellékágak és csatornák kiszáradtak, a vizes élőhelyek fokozatosan visszaszorultak, a növény- és állatvilág fajgazdagsága csökkent. A beruházások célja, hogy a kedvezőtlen ökológiai folyamatokat megállítsa, és pozitív irányba terelje – magyarázta Németh József, az ÉDUVIZIG megbízott igazgatója.

A terveket csütörtökön mutatták be Győrben. A fejlesztést a tervek szerint 2014 végéig fejezik be. A munkát a Szabadics Zrt., a Közgép Zrt. és a KÖTIVIÉP B Kft. konzorciuma végzi el.

A beavatkozásoktól Németh József elmondta: a Felső-Szigetközben jól működő hullámtéri vízpótló rendszert akarják Alsó-Szigetköz ágrendszerére kiterjeszteni megelőzve ezzel a további romlását. Az alsó-szigetközi mentett oldalon a Nagy-Duna-meder süllyedése talajvízszint-csökkenést hozott, ezért van szükség vízpótlásra.

A térségben három ponton lesz vízátvezetés a hullámtér és a mentett oldal között. Emellett egyebek mellett hallépcsőket hoznak létre, amelyek biztosítják a mentett oldal és a Mosoni-Duna között az átjárhatóságot, ami a vízi élőlények szaporodásának fontos feltétele.

A Mosoni-Duna és a Lajta térségi vízgazdálkodási rehabilitációjának kivitelezője a szlovák Doprastav és S. A. és a Dömper Kft.-ből alakult DD konzorcium.

Németh József hangsúlyozta: a rehabilitációs program a térségi önkormányzatok kezdeményezésére jött létre. A projekt 14 községet és 2 várost, Győrt és Mosonmagyaróvárt érinti. A belterületeken a hordalék lerakódását akadályozó és az árvizeket levezető műveket építenek, rendezik a partszakaszokat, ahol később sétányokat, kikötőket alakíthatnak ki.

Győrben átépítik a Mosoni-Duna és a Rába partszakaszait, és szűkítik a medret. Mosonmagyaróváron egységes vonalvezetésű partot alakítanak ki. A külterületi beavatkozásokkal pedig hozzájárulnak a tájképi és az ökológiai értékek helyreállításához, továbbá a mezőgazdaság öntözővíz-igényének biztosításához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!