szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Káoszt okozhat az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, hogy néhány napon belül az ETR rendszerről átváltanak a Neptun rendszerre - írja az Origo.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) élete a következő hetekben a feje tetejére áll: október 31-én ugyanis leáll a tíz évig használt ETR nevű tanulmányi ügyvivőrendszer - írja az Origo.

Bár több hivatalos egyetemi megszólaló szerint az egyetem évek óta tervezgette a váltást, a formális részt mégis hirtelen, egy hónap alatt rendezték le egy gyorsított eljárással végigvitt közbeszerzés során. A lap szerint szokatlan a váltás időpontja is: a tervek szerint az ETR-t november 15-én váltja a másik nagy rendszer, a Neptun.

Az ELTE oktatási igazgatósága "műszaki-technikai sajátosságokra, művészeti szempontokra, illetve kizárólagos jogokra" hivatkozva a közbeszerzési pályázatot a Neptunra szabva, kizárólag az SDA Informatika Zrt.-nek (továbbiakban SDA) írta ki. Az ETR-t fejlesztő és az ELTE-n tíz évig üzemeltető Dexter Informatika Kft.-t viszont nem hívta meg, pedig bizonyos források szerint "már-már baráti kapcsolat alakult ki a céggel" - részletezi az Origo.

A közbeszerzési pályázatban az áll, hogy az akkori Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) - ma már Emberi Erőforrások Minisztériuma - felhasználói licencszerződést kötött az SDA-val, amely értelmében örökös jogot szerzett a Neptun használatára. A pályázati kiírás szerint az ELTE emiatt jogosult az ingyenes licencre, és az SDA 2011 decemberében meg is küldte az egyetemnek a kormányzati megállapodással megegyező tartalmú licencigazolást.

A probléma azonban az, hogy állítólag az ETR-t is ingyen használhatja bármelyik magyar felsőoktatási intézmény. Rónay Zoltán, az ELTE rektori hivatalának főtitkára szerint az egyetemnek nem volt tudomása arról, hogy az ETR is licencmentes lenne, pedig ők direkt feltették ezt a kérdést a NEFMI-nek, amely egyedül a Neptun ingyenességére hívta fel a figyelmet.

A Neptun bevezetésének költsége húszmillió forint, és további többmilliós járulékos költségekkel jár. Rónay szerint az egyetem összesen 40 millió forintot különített el a rendszerváltásra.

Az Origo által megkérdezett hallgatók elképzelni sem tudják, hogy mi indokolhatta az ETR cseréjét, mint ahogyan arra sem tud senki konkrét választ adni, hogy miért év közben hajtanak végre egy ilyen bonyolult változtatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!