szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mégsem a miniszterelnök felszólalásával kezdődik az utolsó ülésszak, a kormányfő egyrészt fogműtéten esett át, másrészt az uniós csúcson sem történt említésre méltó. A képviselőknek pedig meg kell választani a háznagyot és egy új alkotmánybírót, és el kell fogadni kéttucatnyi törvényjavaslatot.

Most érkezett

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Drágul már a kukoricaszál

Schneider Tamás (Jobbik) a növekvő élelmiszerárakról beszél. Cséfalvay Zoltán pedig arról, hogy átlagosan csak 5,8 százalékos áremelkedés van, jövőre pedig 5,4 százalékos, ami messze van attól, amiről a Jobbik beszél.

Scheiring vs. Cséfalvay

Scheiring Gábor (LMP) arról beszél, hogy közel 500 milliárd forinttal kevesebbet költ oktatásra, kutatás-fejlesztésre a kormányzat, miközben kedvezményekben részesítik a multikat. Cséfalvay Zoltán válaszában azt mondja, azzal, hogy az LMP növelné az szjat, a diplomásokat büntetné.

Mikor lesz magáncsőd?

Simon Gábor (MSZP) arról beszél, hogy az elmúlt két évben nőtt a szegénység. Ennek egyik oka a devizahitel-csapda, s a kormány csak a kiváltságosokon segített.
Az MSZP-s képviselő hiányolja, hogy a magáncsőd intézményéről miért nem csináltak még törvénytervezetet.

Cséfalvay Zoltán szerint a devizahitel problémája az egyik, amit a szocialisták hátrahagytak. Simon szerint a forint gyengülését azonban az Orbán-kormány intézkedései okozták. A magáncsőd intézményére vonatkozó kérdésre Cséfalvay nem válaszolt érdemben.

Zagyva nem kér az idegenekből

Zagyva Gyula (Jobbik) azt szeretné, ha bezárnák a balassagyarmati közösségi szállást, ahol külföldi illegális bevándorlók vannak, merthogy szerinte az ott élők veszélyesek a helyiek biztonságára. Kontrát Károly államtitkár válaszában azt mondta, az intézmény nem rontja jelentősen a város bűnügyi helyzetét. Zagyva szerint a rendőrség "csak bűvészkedik" a statisztikával.

Rákos betegek és drága gyógyszerek

Nemény András (MSZP) az egészségügyre panaszkodik: nőnek a várólisták, országrészek maradhatnak ellátás nélkül, teljes a káosz, miközben folyamatos a forráskiadás. A cukorbetegekről beszél, akiket a kormányzat szerinte embertelenül büntet, ahogy a végstádiumban lévő rákos betegeket is, akikre nem akarnak drága gyógyszereket költeni. Szerinte ez egy magát kereszténynek mondott kormánytól durva lépés.

Szócska Miklós szerint nem igaz, hogy a végstádiumban lévő rákos betegeknek nem adnak majd drága gyógyszereket. Szócska szerint "felháborító sértés", amit Nemény állít.

Osztolykán a diákok követeléseit "kérdezi"

Osztolykán Ágnes (LMP) a diákok követeléseit olvassa fel és azt szeretné, ha Halász János államtitkár mindre válaszolna. Bár ezek nem kérdések, Osztolykán mégis választ vár rájuk. Halász szerint ezek jó kérdések, de először az alapkérdést kell tisztázni: eszerint tandíj nincs. Arról beszél, hogy nagy a lemorzsolódás, amit csökkenteni kell. Másrészt az is fontos lenne szerinte, hogy akik itt tanulnak, azok hosszú távon Magyarországon is dolgozzanak.

Lézer

Lehrner Lórántot, a szegedi lézer-kutatóközpont felelős ELI-HU Nonprofit Kft. igazgatóját támadja a jobbikos Szilágyi György. Szerinte Lehrner több más cégben is tevékenységet folytat, ami Szilágyi szerint haveri mutyira vall. Fónagy János válaszában megvédte Lehrnert.

Tóth vs. Halász

Tóth Csaba (MSZP) a megváltozott munkaképességű emberek miatt aggódik, merthogy kedvezmények szüntek meg, Szerinte csak spórolni akar a kormány az átalakítással, hogy így tartsa a költségvetési hiányt.

Halász János szerint nem megtakarítani akarnak, pusztán azt, hogy az átalakításokkal jobban működjön a rendszer.

Tóth nem fogadta el a választ, a szocialisták szerint Halásznak szégyellnie kellene magát a "silány válasz miatt".

Jobbikos a Facebookról

Németh Zsolt (Jobbik) az internetcenzúra miatt aggódik. Németh szerint ostobának nézik a magyar netezőket, hiszen a cenzúrát technikailag simán ki tudják kerülni az emberek különféle programokkal. Azt szeretné tudni, mi lesz akkor, ha valaki a Facebookon tesz közzé olyan tartalmat, amit cenzúrázni akarnak.

Rétvári Bence szerint nem bonyolult a helyzet, mert ha valaki bűncselekményt követ el, s mindezt a Facebookon, akkor ugyanúgy eljárás indul ellene. Gyermekpornográfia, államellenes bűncselekmény vagy terrorcselekmény alapos gyanúja esetén lehet blokkolni az oldalakat – emlékeztet Rétvári. A szűrés szerinte technikai kérdés.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!