szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Tényleg 7 millió forint névértékű OTP-részvénnyel zárta Szabó Erika közigazgatási és igazságügyi államtitkár a 2012-es évet, ahogy az a január végén közzétett vagyonnyilatkozatában szerepel?

Ez ugyanis 70 ezer darab, egyenként 100 forint névértékű bankpapírt jelentene, melyek a 4150 forintos 2012. végi záróár alapján mintegy 290 milliót értek volna. Márpedig a HVG érdeklődésére a minisztérium sajtófőosztálya határozottan azt állította, hogy a 7 millió forintos összeg az OTP-pakett névértéke, nem pedig az árfolyamértéke volt.

HVG Zrt.

Persze annak alapján, hogy a vagyonnyilatkozati űrlapon az szerepel, az értékpapírban elhelyezett megtakarítást vagy egyéb befektetést (részvényt, kötvényt, részjegyet) névértéken kell feltüntetni, nem lehetne ok a kételkedésre. Így például a Szili Katalin OTP-részvényei mellett feltüntetett 3,8 milliós összeget is névértékként kellene értelmezni, ami alapján az Országgyűlés exelnökének bankpapírjai közel 158 milliót érnének.

Mivel az esetleges tévedéseknek, hibáknak 23 évvel a rendszerváltás után sincs következményük, e vagyonnyilatkozatok legfeljebb érdekességként szolgálhatnak. Még a másoktól szigorúan átláthatóságot követelő miniszterelnökségi államtitkár, Lázár János hódmezővásárhelyi sajtóreferense sem volt hajlandó nevesíteni főnöke 6 millió forintos névértékű törzsrészvényeit.

A nem egyértelmű vagyonnyilatkozatok, tehát a Szabóhoz, Sziliéhez és Gyurcsányéhoz hasonló bevallások kiszűrésével elkészített részvénytulajdonosi listán a legnagyobb, összesen csaknem 60 millió forintot érő portfóliója a fideszes Tóth Józsefnek van.

Az értékpapírokba fektető képviselőkről további részleteket a HVG e heti számában olvashatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!