szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem akar olyan Európai Uniót Orbán Viktor, ahol a sikereseket megbüntetik és gyámság alá helyezik, ahol a többség visszaél hatalmával, a Tavares-jelentés elfogadása pedig szerinte komoly veszélyt jelent Európára nézve. Rui Tavares szerint viszont olyan rendszerszintű változások történtek Magyarországon, amelyek eltérnek az uniós alapelvektől. A hvg.hu tudósítása Strasbourgból.

Most érkezett

Orbán:az antiszemita támadások középpontjában én állok

A magyar kormány átadott egy memorandumot a Tavares-jelentéssel kapcsolatban, abban kitérünk minden részletkérdésre – mondja viszontválaszában Orbán Viktor, aki Swoboda frakcióvezetőnek azt üzeni: folyamatosan nőnek a beruházások, csak a bankok és a monopolhelyzetben lévő közműszolgáltatóknak nem tetszik a helyzet. A demokrácialeckékre a kormányfő úgy reagál: az ő pártja 1990 óta nyert is meg veszített is, nem szükséges kioktani a demokrácia természetéről. Orbán szerint az antiszemita támadások középpontjában mindig ő áll, mint a zsidó közösség védelmezője.

- Májusban nyújtotta be Rui Tavares portugál zöldpárti képviselő jelentését, amelyet a szakbizottság június elején elfogadott.

- A jelentés szerint a magyar alaptörvény jelenleg összeegyeztethetetlen az EU-s szerződés több pontjával, kritizálja többek között az Alkotmánybíróság jogainak korlátozását, a választási szabályokat és a közmédia monopolhelyzetét.

- A kormánypártok szerint a jelentés elfogadhatatlan, tele van csúsztatásokkal, egy baloldali koncepciós eljárás része.

- A javaslat egy megfigyelési eljárás elindítását javasolja.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Reding: Justitia módjára, bekötött szemmel

A magyar kormánnyal szemben régóta kritikus Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke hosszan sorolja, mely ügyekben léptek fel Orbánék jogszabályai ellen, milyen sikerrel. A bizottság feladata szerinte, hogy eljátsza a szerződések őre szerepét, és ne riadjon meg az eszközök használatától sem, de ezt Justitia módjára, bekötött szemmel, pártatlanul teszik. A Tavares-jelentés vitája Reding szerint túlmutat Magyarország esetén, arról szól, hogyan lehet megvédeni az alapvető értékeket a tagállamokban, mit lehet kezdeni az úgynevezett koppenhágai dilemmával. Vannak már ilyen kezdeményezések, de tovább kell lépni, a bizottság párbeszédet kezdeményez ebben az ügyben.

Sajnálkozás lett a vége

Elfogytak az előre bejelentett hozzászólók, még van lehetőség néhány spontán felszólalásra, és többen is élnek is a lehetőséggel. Van, aki bocsánatot kér Orbántól a jelentés miatt, más azt sajnálja, hogy Szlovákia esetében nem léptek fel hasonlóan. Hamarosan jön Orbán viszontválasza, de előtte még szót kell adni Viviane Redingnek.

A Tavares-jelentés diktátum lenne

Jacek Protasiewicz lengyel néppárti képviselő szerint nem elfogadható az a gondolat, hogy az EP diktáljon a tagállamoknak, vagy EP-képviselők egy csoportja felügyelje a magyar kormány működését. A bizottság úgy nyilatkozott, hogy az Orbán-kormány együttműködött minden felmerült, konkrét kérdésben – mondja a képviselő, aki szerint a Tavares-jelentés diktátum lenne, ezért el kell utasítani.

Egyszer már megtörtént, Ausztriával

Michael Cashman brit munkáspárti képviselő szerint szó sincs róla, hogy most először bírál belpolitikai okokból egy tagállamot, hiszen 2000-ben megtették Ausztriával. Cashman bírálja a magyar kormányt, amiért szerinte elnyomja a kisebbségeket.

Gál: a baloldal bíróságot játszott

Hál' Istennek a magyar szavazók hallották ezt a vitát, és majd döntenek – mondja a fideszes Gál Kinga, aki szerint a baloldal bíróságot játszott, miközben folyamatosan áthágta az EP saját eljárási szabályait is. A szöveg, amiről szavazunk, az egy ítélet – mondja a képviselő, aki szerint a 2010-ben vesztes baloldal mindent megtesz, hogy ellehetetlenítse a kormányt, de ezzel csak az euroszkeptikusokat erősítik.

Göncz: Orbántól kell megvédeni az embereket

A szocialista Göncz Kinga szerint most az európai intézményeknek kell ellátniuk a fékek és ellensúlyok szerepét, mivel a magyar intézmények már nem működnek. Épp ezért nem Orbánnak kellene megvédenie a magyar embereket, de valójában tőle magától kellene megvédeni őket. A fideszes Bagó Zoltán kék kártyával közbeszól, hogy a kormánynak kétharmados többsége van, vagyis felhatalmazása arra, hogy képviselje a magyar polgárokat. Kétharmad a parlamentben, de szavazatokban csak 52 százalék volt – vág vissza Göncz, aki szerint a Fidesz-kormány csak a saját klientúráját támogatja, nem az emberek összességét.

Ez a vita nem sztálini kirakatper!

Szájer olyan hosszan ostorozza a baloldalt, hogy kétszer is csengővel kell figyelmeztetni, lejárt az ideje. Verhofstadt kikéri magának, ő nem ellenezte soha, hogy Orbán felszólaljon a vitában. Schulz megerősíti, hogy a liberális frakcióvezető támogatta a magyar miniszterelnök felszólalását. Szájer azzal replikázik, hogy alig van idejük felszólalni, még Sztálin is több időt adot a koncepciós perek áldozatainak a védekezésre. Schulz ingerülten utasítja rendre, szerinte ezt a vitát nem hasonlíthatja senki a kirakatperekhez. Szájer megköveti az elnököt, mert ő csak a felszólalási időre gondolt.

Martin Schulz

Az EU nem a Szovjetunió

Daniel Cohn-Bendit vörös fejjel kéri ki magának, hogy az EU-t a Szovjetunióhoz hasonlítják, azt kéri az elnöktől, hogy a jövőben utasítsák rendre, aki ilyet tesz. Schulz azt mondja: nem hallott ilyesmit, a máshol elhangzott utalásokat pedig nem feladata értelmezni. Szájer odaszól, hogy Cohn-Bendit egy demokratikus rendszer ellen lázadt fiatalkorában, bezzeg Orbán egy diktatúra ellen. A magyar képviselő szerint sokan úgy képzelik a demokráciát, hogy csak ők beszélhetnek, másokat meg sem hallgatnak.

Barroso és Cohn-Bendit

Berlusconi után Orbánt védik

Sophia in 't Veld holland liberális képviselő szerint sajnálatos, hogy a Néppárt politikai alapon jár el, korábban megvédték Berlusconit, most védik Orbánt.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!