A SpaceX gigaűrhajója egyelőre csak felrobbanni képes, de ez nem tántorítja el Elon Muskot a Mars meghódításától. Sőt.
HVG
Jövőre indulhat a SpaceX Starship űrhajójának első küldetése a Marsra – erről Elon Musk, az amerikai magán űrvállalkozás vezetője beszélt videóüzenetében.
A techmilliárdos szerint legkésőbb 2026 végéig elindulhat az első űrhajójuk, egyelőre “csak” humanoid robotokkal a fedélzetén. Igaz, azt Musk is beismerte, hogy nem garantálja a határidő betartását, mivel addig még számos technikai kihívást kell leküzdeniük, többek között a gigantikus űrhajó feltankolását az űrben. Musk 50-50 százalékra saccolta a 2026-os céldátum teljesítését, ha pedig erről lecsúsznak, újabb két évet kell várniuk, mire a Mars ismét közel kerül a Földhöz – írja a Sky News.
Elon Musk: I think the best possible adventure is to go and help build a new civilization on a new planet.
“It’s important to emphasize even with the rocket that we’ll be launching just at the end of this year, it will be capable of making life multiplanetary and thereafter it’s… pic.twitter.com/thizQRZ9MP
Elon Musk most azzal kalkulál, hogy a csillaghajó második vagy harmadik Mars-utazásán vehetnének részt űrhajósok is, akik 2028-ban landolnának a Marson. Az első küldetésen pedig a Tesla Optimus robotjait ültetnék a pilótafülkébe.
Azt szeretném, ha mindenki, aki a Marsra költözne és segítene egy új civilizáció felépítésében, megtehesse. Bárki! Mennyire menő lenne?
Elon Musk ígéreteit érdemes tehát fenntartásokkal kezelni, főleg, hogy eredetileg 2018-ra tervezte az első, robotizált Mars-misszióját, 2024-re pedig az első űrhajós küldetést.
A Starship feltankolása alacsony Föld körüli pályán
SpaceX
Egyelőre a SpaceX űrhajója még Föld körüli pályára sem tudott állni, sőt: az eddigi tesztrepülések során az űrhajó többször felrobbant.
Vártuk, mégsem sejtettük, hogy ennyire drámai lesz, amikor a Trump-Musk-dodzsem ámokfutása eléri az amerikai űrkutatást is. Az egy dolog, hogy megtizedelnék a NASA-t, kukáznák a középtávú holdprogramot, a Nemzetközi Űrállomást, továbbá az egyetlen űrhajót, amit a NASA végre ki tudott izzadni – csakhogy félő, hogy ezzel gyakorlatilag átpasszolják az USA űrbeli dominanciáját Kínának.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.