szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor szerint az iskola nem pusztán gyermekmegőrző, a mindennapos testnevelés feladata, hogy felébresszék a gyermekekben "az igényességet a saját fizikumuk iránt", és olyan polgárokat akar nevelni, akik szilárd erkölcsrend alapján meg tudják különböztetni a jót és a rosszat. Sok iskolába még nincs órarend, a délután 4-ig tartó foglalkozás pedig több családnál gondot okoz. Kezdje a hvg.hu-val a tanévet!

Most érkezett

Kicsengettek

Délután négy órakor az is hazamehet, akinek még nincs a kezében az a bizonyos kikérő igazolás. Így teszünk mi is, és befejezzük tudósításunkat a megreformált első tanítási napról.

Ha tanárként már látja, mit jelent a káosz az iskolákban, ha szülőként még csak most ismerkedik a hoffmanni rendszerrel, ha diákként még csak most ismerkedik az oktatási reform gyakorlati oldalával, írja meg nekünk tapasztalatát az ugyelet@hvg.hu címre.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Hogy lehet kivenni a gyereket a napköziből?

"Könyvek még sehol, a napköziből (értsd: gyerekmegőrző) ki szeretném kérni a gyereket, de azt az infót kaptam, hogy még ők sem látják át, hogy fog ez működni. Azon az évfolyamon 60 gyereket kell 2 csoportba osztaniuk a délutáni önálló (!) tanulószobára. Egyelőre káosz" – írta egy olvasónk.

Mindjárt vége az iskolának, emiatt itt egy jó hír

Megújult a jászberényi iskola menzája.

Balog Zoltán nem tudja, kitől idézett

"Minden kezdetnek varázsa van" – idézte Rainer Maria Rilke német költőt Balog Zoltán miniszter a nemzeti tanévnyitón a kormány.hu tudósítása szerint. Csakhogy – ahogy arra a vagy.hu felhívta a figyelmet – az idézet nem Rilkétől, hanem Hermann Hessétől van.

Megtippelni sem tudják bérüket a tanárok

„Pénzt spórolnak, egyértelmű – vélekedett egy szegedi középiskola vezetője, aki kollégáival együtt most tudta meg, hogy a korábbi ígéretekkel szemben csak a jövő évben lehet a minősítést kérni. A pedagógus-életpályamodellben ugyanis a bérek és a szakképesítés között szoros összefüggés van. Azt, hogy milyen fizetést vihetnek haza a pedagógusok még csak megtippelni sem lehet.

Fotó: Orbánt "úttörők" várták

"Csak hagyjanak minket dolgozni, tanítani"

Kiverte a biztosítékot az iskolákban a kormány azon terve, hogy egységes elektronikus adminisztrációs rendszert vezetnek be. Emiatt évi 700 millió forintért megvásárolták a magiszter nevű programot. Csakhogy több iskola már évek óta használja a saját e-naplóját, amivel a tanárok és a szülők is megelégedtek.

Egy erkölcstantanár ironikusan csak annyit írt lapunknak ezzel kapcsolatban, hogy ez lesz az első, amit majd megvitatnak a gyerekekkel. Szerinte ez a rendszer már sok helyen megbukott, ráadásul "a KELLO-féle botrány után mennyire elképzelhető, hogy bármiféle központi rendszer képes lesz több tízezer pedagógus, és több százezer diák vagy szülő kiszolgálására"? Mint írta, két év alatt sok munkája volt abban, hogy egy használható elektronikus naplórendszer működjön az iskolában. "Sikeres volt, szeretik az osztályfőnökök, a szülők is elégedettek. Most ezt a pici sikerünket is el akarják venni... végtelenül elkeserít. Jó, szórják ki a százmilliókat a haveri cégeknek, ez régen is így volt. De hagyjanak minket dolgozni, tanítani."

Van olyan, aki kimaradt a béremelésből

Most derülnek ki a köznevelési törvényben elbújtatott stiklik – így jön ki a megtartott osztályfőnöki órák után az egyik tanintézmény pedagógusa, aki kéri, se az iskola, se a saját nevét ne írjuk le, mert félti állását. Mint mondta, a péntek délelőtt megtartott tantestületi értekezleten az intézmény vezetője csak általánosságokat tudott mondani, mivel a törvény délután jelent meg a Magyar Közlönyben. Akkor derült ki, hogy a pedagógiai munkát segítő munkatársak teljesen kimaradnak az idei bérrendezésből. "Kollégáimmal, ráadásul arra jutottunk a Közlönyt tanulmányozva, hogy a kötelező 32 órába az érettségiztetés is bele kell, hogy férjen, pedig az őrületes pluszmunkával jár."

A pedagógiai segítők béremelésének jövő évre halasztását sérelmezi Guba János, a PDSZ szegedi szervezetének vezetője is, aki a szegedi Gyík utcai iskolában tanít. Ebben az intézményben majd 10 szociális munkás, pedagógiai segítő dolgozik, mivel odakerülnek azok a gyerekek, akik 13-14 éves korukban még az 5.-6. osztályt járják. Guba János arra is kíváncsi, milyen erővel tudják majd az iskola falain belül tartani délután a tanulókat.

Gera Tibor intézményvezető, aki egy szintén összevont, több szeged környéki település oktatási intézményét is "igazgatja" elmondta, náluk sincs iskolarendőr, de évek óta külön megállapodásuk van a rendőrséggel, akik tanítás előtt és után nagyobb figyelemmel járőröznek az intézmények környékén.

Ózdon négy helyen lesz iskolarendőr

Ózdon négy oktatási intézménybe kértek szeptembertől iskolarendőrt: a József Attila Gimnáziumba, a Széchenyi István Közgazdasági Szakközépiskolába az Árpád vezér úti Általános Iskola és Szakképzőbe, valamint a Bolyai Szakképzőbe Különösen utóbbiban igénylik ezt a lehetőséget, mert a szakképzőben szinte nem múlt el olyan hét, hogy ne került volna sor rendőri intézkedésre.

Nem könnyű hozzájutni az ingyenes tankönyvekhez

"A gyermekek most értek el az anyjukig az első nap után. Érdekes ez az ingyenes tankönyv (3 gyermek van, így jár ingyé', hiába küzdöttem, hogy ne, inkább kifizetem). A gyerekek a munkatankönyveket megkapták, de a tankönyvekből nem kaptak semmit, azt az iskola adja a múlt évről visszamaradott példányokból... Jah az iskolának közel sincs annyi, mint amennyi kéne. Nos akkor most kell megrendelni és kifizetni..."   – írta egy olvasónk.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!