szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Baloldali és kormánypárti politikusok egyaránt érintettek a tavasszal kipattant nyelvvizsgacsalásban – tudta meg a hvg.hu. A Pestvidéki Nyomozó Ügyészség munkatársainak nem volt nehéz beazonosítaniuk őket, mivel névvel és telefonszámmal – a többi vizsgázóhoz hasonlóan – szerepelnek a nyelvtanárok listáján. A három országgyűlési képviselőnek azonban nem kell aggódnia, ugyanis nyelvvizsgájukat még 2010 előtt „szerezték”, és mára ezek az ügyek elévültek.

Mintegy hatszáz gyanúsított ellen folyik eljárás, mert illegálisan szerezhették meg nyelvvizsgájukat – közölte a Pest Megyei Főügyészség szóvivője, Gyugyi Csilla a hvg.hu-val. Az ügyben a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség vesztegetés és más bűncselekmények gyanúja miatt nyomoz. A szervezők közvetítőkön keresztül kutatták fel azokat a személyeket, akik nyelvvizsgát szerettek volna tenni. „Ezek az emberek meghatározott pénzösszeg fejében a közvetítőkön keresztül hozzájutottak a nyelvvizsgakérdések megoldásaihoz. Így a vizsgán előre ismert feladatokat oldottak meg, illetve előre egyeztetett kérdésekre adtak választ.”

Az ügyészsség gyanúja szerint az érintettek vesztegetést követtek el, mégpedig bűnszervezetben. „Egy ember még előzetes letartóztatásban van, öt ember pedig házi őrizetbe került, a többiek szabadlábon védekezhetnek” – közölte Gyugyi Csilla. Ha bűnösségük bebizonyosodik, akár kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztésre is számíthatnak.

Vegyes „ügyfélkör”

A gyanúsítottak kilétéről a szóvivő nem adott tájékoztatást, de korábban már írtunk arról, hogy rendőrök és büntetés-végrehajtási dolgozók mellett ügyészek és neves ügyvédek is érintettek lehetnek. A papírok megszerzését két Pest megyei és egy budapesti nyelviskola dolgozói segítették. A középfokú komplex nyelvvizsgáért 300-350 ezer, a felsőfokúért 500-550 ezer forintot kértek. A hvg.hu információi szerint a fő szervezők és a közvetítők között egyetemi és főiskolai tanárok, ügyvédek is találhatóak, és három felsőoktatási intézmény hallgatóit is toborozták a vizsgákra.

Minderről a tanárok által vezetett, a házkutatások során megtalált listák tanúskodtak, amelyeken a nyelvvizsga típusa alapján pontosan vezették, hogy kik fizettek, sőt azt is nyilvántartották, hogy ki volt a közvetítő, aki az „ügyfeleket” beszervezte. Értesüléseink szerint az ügynek kétezer érintettje lehet évekre visszamenőleg, köztük vannak az említett politikusok – ellenzéki és kormánypárti – is. Ők 2010 előtt „szerezték” nyelvvizsgájukat, ügyük így mára elévült, és az eljárásban a többi három évnél korábban vizsgázott személyekhez hasonlóan nem lesznek az eljárásban érintettek.

Az ügy kipattanása egyébként banális volt: a szervezők már annyira bátrak voltak, hogy nem csak az interneten hirdették szolgáltatásukat, hanem szórólapon is, amelyen olcsó, gyors és biztos módot ígértek a nyelvvizsgát megszerezni vágyók számára – értesült igazságügyi forrásokból a hvg.hu. Egy ilyen, a Keleti pályaudvar környékén osztogatott reklámanyag alapján szereztek információkat a Nemzeti Védelmi Szolgálat emberei, s indították el a nyomozást. Miután nyílttá vált az eljárás, a nyomozó ügyészekhez került az ügy, mert ez a szervezet illetékes eljárni bv-sekkel és rendőrökkel szemben.

A rendőrök és a bv-s (akinek munkaviszonyát már megszüntették) a főiskolai vagy egyetemi diplomával általában valamilyen vezetői, középvezetői pozícióban dolgoztak. Információink szerint az érintett ügyvédek és ügyészek közül többen nem csak nyelvvizsgavásárlóként, hanem közvetítőként is közreműködtek. Amennyiben valakiről kiderül, hogy hamis nyelvvizsga alapján kapott munkáltatójától nyelvvizsgapótlékot, azzal visszafizettethetik a csalás révén szerzett pluszpénzt. Emellett az illetőnek számolnia kell azzal, hogy a bűncselekmény elkövetése miatt büntetést kaphat és érvényteleníthetik a bizonyítványát – feltéve, hogy 2010 után történt mindez, mert egyébként a csalás már elévült.

Régi téma

A Magyarországon bevett csalásnak egyébként az eddigi tapasztalatok szerint két formája létezik. Egyik a „piacon vásárolt” okmány, ami gyakran egyszerű hamisítvány. A másik esetben az okmány formailag valódi ugyan, de a vizsgát nem a tulajdonosa tette le, hanem helyette valaki más. Ennek továbbfejlesztése a mostani módszer a kicsempészett feladatokkal, egyeztetett kérdésekkel.

A nyelvvizsga-biznisz egyébként nem egyedi, több éve írtunk arról, hogy diplomát vagy érettségi bizonyítványt gyártott és árult egy jól szervezett hálózat. Akkor szerkesztőségünknek egy fiatalember elmondta, a „megrendelő” négyszázezer forintért nem csak egy néhány hét alatt elkészített diplomát kaphat kézhez, hanem – a lebukást minél inkább kerülendő – még a tablóra is rákerülhet. A diplomagyártók akkor szintén hirdetések révén szereztek maguknak ügyfeleket. A hirdetésekben megadott email-címek csak nagyon rövid ideig éltek, hogy minél nehezebben akadjon rá az okirat-hamisítók nyomára a hatóság.

A probléma mértékéről néhány évvel ezelőtt az oktatásszervezéssel foglalkozó Oktatási Hivatal (OH) akkori elnöke is beszélt a HVG-nek. Bakonyi László akkor azt mondta, félévente legkevesebb tíz alkalommal kényszerül feljelentést tenni nyelvvizsga-hamisítás gyanúja miatt, szerinte Magyarországon minden tizedik nyelvvizsga-bizonyítvány hamis. A világnyelvek ismeretét igazoló okmányokon kívül kínai, eszperantó, lovári cigány papírokat is hamisítanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!