szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Belügyminisztérium fegyelmi eljárást indított annak kiderítésére, hogyan tűnhettek el dokumentumok az Alkotmányvédelmi Hivatalban őrzött "őszödi dossziékból" – írja a Népszabadság. Az aktákból 22 dokumentum hiányzik, de emiatt a végső jelentések következtetései nem kérdőjeleződnek meg.

Büntetőfeljelentést megalapozó fegyelmi eljárást rendeltek el a Belügyminisztériumban, miután kiderült: az iktatószámok alapján 22 tételnyi irat hiányzik a Gyurcsány Ferenc 2006-os őszödi beszédének kiszivárogtatásával kapcsolatban 2006 és 2009 között folyt titkosszolgálati vizsgálat anyagából számolt be a Népszabadság.

A lap értesülései szerint a hiányt már az előző kormányzati ciklusban észlelte a Nemzetbiztonsági Hivatal akkori illetékes osztályvezetője, és ezt jelezték is feletteseinek, de végül nem történt semmi.

Azt írják, a hiányzó iratok olyan részjelentések, feljegyzések és szakértői anyagok, amelyeket felhasználtak ugyan a végleges összefoglaló jelentések elkészítéséhez, ám azok több nevet és az ügy egyes momentumaival kapcsolatban részletesebben kifejtett következtetést fogalmaztak meg, mint a két végleges jelentés. Aki a hiányzó iratokat eltüntette, nagy valószínűséggel a bennük megnevezett személyeket akarhatta védeni, vagyis azt szerette volna elérni, hogy bizonyos nevek ne kerüljenek nyilvánosságra az iratok titkosságának feloldása után sem – írja a Népszabadság.

A lap forrásai szerint a szóban forgó 22 dokumentum hiánya miatt a végső jelentések következtetései nem kérdőjeleződnek meg.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal február 20-án tette közzé honlapján elődszervezete, az NBH két őszödi jelentését. Az egykori Gyümölcsöskert és a Gerilla fedőnevű akciók összegző jelentéseiből egyfelől az derült ki, hogy Gyurcsány Ferenc 2006. május 26-án elmondott beszédét nem illegálisan rögzítették, hanem egy, az MSZP felkérésére dolgozó cég által készített hangfelvétel jutott ki a médiához. Másfelől az NBH a „gerilla” fedőnéven említett forrására hivatkozva azt írta le, hogy „az őszödi miniszterelnöki beszéd kiszivárogtatója egy MSZP-s politikus, aki a miniszterelnökkel és a frakcióval egyeztetve szervezte meg az inkriminátum (azaz a beszéd hanganyagának) nyilvánosságra hozatalát”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!