szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyílt levélben fordult a másfél évtizede működő Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete (OFOE) a nemzetpolitikai államtitkársághoz, amely a Kárpát-medencei osztályfőnököknek szervezett képzést. Nem tudni miért a nemzetpolitikához tartozik az ügy, nem tudni, kik képeznek és miért hagyták ki a szakmai szervezeteket.

Az OFOE a sajtóból tudta meg, hogy Balatonőszödön a Kárpát-medencei magyar pedagógusok számára zajlik egy osztályfőnöki képzés 105 pedagógus részvételével. Emellett kirándulásszervezést is oktatnak nekik egy zirci program keretében, és szó esik a neten szocializálódó ifjú generációval kapcsolatos aktuális problémákról. A témaválasztást azzal indokolják, hogy „a külföldi, magyarlakta területek többségén jó a szakemberképzés, de van, ahol hiányzik, vagy nem olyan erős az osztályfőnökképzés, mint Magyarországon”.

Az OFOE alapító elnöke, és a téma országosan elismert szakértője, Szekszárdi Júlia nyílt levélben szeretne választ kapni az alábbi kérdésekre:

„Mi indokolja, hogy nemzetpolitikai ügynek minősül az osztályfőnökség?
Miért nem kaptunk (mi, a szakma reprezentánsai) részletesebb tájékoztatást ennek a rendezvénynek a létrejöttéről?
Miért nem ismerhettük meg a konkrét programot, és miért nincs lehetőségünk figyelemmel kísérni annak megvalósulását?
Miért nem nyilvános az sem, hogy kik tartják a képzést? (A közzétett MTI hírből csupán annyi derül ki, hogy részben hazai, részben felvidéki szakemberek.)
Mi indokolja a témával kapcsolatos szinte teljes hírzárlatot?”

Az OFOE korábban minden határontúli magyarlakta országban is volt, több mint egy évtizede személyes kapcsolatban áll az ottani pedagógusszövetségekkel, számos közös projektjük is volt, többször szerepeltek tagjai mint előadók, trénerek az ott szervezett nyári egyetemeken, tartottak képzést az osztályfőnöki témakörben (is). Szekszárdi ráadásul 2000 óta a kolozsvári Babes-Bólyai Egyetem Pszichológiai és Neveléstudományi Karán is oktat.

„Ismerjük tehát a témát, ráadásul tisztában vagyunk a határontúli magyar pedagógusok ezzel kapcsolatos szükségleteivel és igényeivel. Ezért is állunk értetlenül az aktuális helyzet előtt, és szeretnénk mielőbb választ kapni a kérdéseinkre”  - zárul a levél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!