szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bárányhimlő megelőzésére hívja fel a figyelmet az a kampány, amelyet március elején indítottak itthon a Házi Gyermekorvosok Egyesületének támogatásával. Óvodapedagógusoknak és szülőknek adnak részletes tájékoztatást a még ma is gyakran ártalmatlannak tartott betegségről.

Muzsay Géza, az egyesület alelnöke elmondta, hogy Magyarországon a bárányhimlő a leggyakoribb bejelentett fertőző betegség. Évente 30-40 ezer ilyen megbetegedés fordul elő, és bár az esetek többségében enyhe lefolyású, a betegek 2-6 százalékánál szövődményeket okozhat, és ritkán ugyan, de halálos kimenetelű is lehet.  

Felhívta a figyelmet arra, hogy a bárányhimlő védőoltással megelőzhető és azokban a közösségekben, ahol magas az átoltottság, alig fordul elő a betegség.

2015 első heteiben tavalyhoz képest is jelentősen nőtt itthon bárányhimlős megbetegedések száma, januárban és februárban majdnem 7000 esetet regisztráltak.

A rendkívül ragályos bárányhimlőt a cseppfertőzéssel is terjedő varicella vírus okozza. A beteg már a lappangási idő végén, a tünetek megjelenése előtt fertőz, ezért a bárányhimlő megjelenése a közösségben könnyen járvány kialakulásához vezet.

Ujhelyi Enikő, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház gyermekintenzív osztályát vezető főorvos arról beszélt: a bárányhimlő következtében olyan súlyos szövődmények alakulhatnak ki mint a tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás, mellhártyagyulladás, véráramfertőzés (szepszis), csontgyulladás, idegrendszeri gyulladás. Hozzátette: a súlyos, életveszélyes szövődmények akkor is kialakulhatnak, ha nem követnek el hibát az ápoláskor.

A főorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy az esetek 80 százalékában egészséges gyermekeknél alakult ki az életveszélyes szövődmény, a kórház gyermekintenzív osztályán 2009-től február végéig 162 gyereket kezeltek varicella-diagnózissal, közülük 140-et szövődményes bárányhimlő miatt.

Magyarországon is kapható hatásos varicella-vakcina, azonban széles körű alkalmazását gátolja, hogy egyelőre nem szerepel a kötelező védőoltások között – tette hozzá.

A "Védőoltással a bárányhimlő ellen" program honlapján lehet tájékozódni a betegségről, valamint a bárányhimlővel kapcsolatos tévhitekről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!