szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb részleteket közölt a 444.hu annak a zárt beszélgetésnek a szövegéről, amelyen Orbán Viktor még tavasszal vett részt a Bibó István Szakkollégiumban. Orbán elmondta, milyennek kell lennie utódjának, elmesélte, hogyan zajlott a 2011-es hitelválság, és a Simicska-féle összezördülésről is beszélt, olyan nyíltsággal, amilyet nyilvános szereplésein inkább mellőz.

A leendő miniszterelnök bátor, állhatatos és gógyis kell, hogy legyen – többek között erről is szót ejtett Orbán Viktor azon a zárt körű beszélgetésen, amelyre márciusban került sor a Bibó István Szakkollégiumban, és amelyről a 444.hu közölt részleteket. Korábban ugyanebből a beszélgetésből idézték Orbán azon mondatait, amelyből kiderült, hogy miért nem tud elképzelni női kormánytagot.

Milyen legyen Orbán utódja?

Ahogyan a női kormánytag esetében Orbán a beszélgetés során azt hozta fel, hogy félő, nem bírnák a karaktergyilkosságra épülő magyar politikát, úgy leendő utódja profiljának a felvázolásakor is kitért erre a szempontra: szerinte a leendő miniszterelnöknek bírnia kell a karaktergyilkosságot, aki személyesnek veszi a dolgot, az alkalmatlan a szerepre. Felemlegette, hogy a 2002-es kampányban azzal támadták, hogy veri a feleségét, és nőket erőszakolt a kollégiumban. A karaktergyilkossággal "a létezésed morális alapjait akarják megsemmisíteni, hogy többet az életben ne állhass ki az emberek elé, mint egy bizalomra érdemes, becsületes polgár” – fogalmaz Orbán a hangfelvételen a 444.hu szerint.

AFP / Kisbenedek Attila,

A leendő kormányfőnek elég bátornak kell ahhoz lennie, hogy szuverén magyar politikát vigyen, és gógyisnak, több nyelvet beszélő embernek kell lennie, amely nyelvek közül jó, ha az egyik keleti nyelv – mondta Orbán, aki olyan dörzsölt alakot tud elképzelni, aki mellesleg ultiban is jó, mert ebben a játékban szükség van a döntésképességre és a kombinálásra, hogy ki kivel van.

Mély szaktudásra nincs ugyan szükség a kormányfői poszthoz, de értenie kell ahhoz, hogy bizonyos határterületek hogyan egyeztethetők össze, például a szociális ügy az adóüggyel. Mindazonáltal Orbán szerint csak rendes magyar emberben szabad bízni, aki nem filozofálgat azon, hogy van-e olyan, hogy nemzet, meg haza. És persze úgy látja, hogy a távozásának még egyáltalán nincs itt az ideje, még óriási lehetőségei vannak.

Érdekes mondatok Hillerről és Gyurcsányról és a Jobbikról

A baloldalon nem lát tehetséges fiatal politikusokat Orbán Viktor, de Hiller Istvánra mondott pár jó szót. Azt mondta, nála látja, hogy baloldaliként is nemzeti érzelmű ember, pedig az internacionalista baloldali felfogásból nehéz amúgy nemzetpolitikát csinálni.

Gyurcsánnyal kapcsolatban pedig két történetet mesél, és mindkettő lényegében arról szól, hogy annak idején ugyan támadta a miniszterelnököt, de utólag Gyurcsány igazát látja. Orbán arról beszél itt, hogy Magyarországnak a németekre, az oroszokra és a törökökre kell figyelniük elsősorban, mert az Egyesült Államok Közép-Európa politikájára tilos stratégiát építeni. És példának említi, hogy mikor 2000 és 2006 között az amerikaiak csillagháborús eszközöket akartak a közép-európai országokba telepíteni, Orbán ezt támogatta, Gyurcsány ellenezte, és végül azok az európai országok estek pofára, akik engedtek Amerikának. És ugyanez történt az uniós Nabucco és az orosz Déli Áramlat gázvezeték esetében is, mondja Orbán, felidézve, hogy ő maga az Amerika által tolt Nabuccót nyomta, és támadta a Déli Áramlat felé húzó Gyurcsányt, aztán egyszer csak szólt az USA, hogy mégsem rak pénzt a Nabuccóba. 

A tavaszi beszélgetésre a tapolcai időközi választást megelőzően került sor, amelyen ugyebár a Jobbik jelöltje győzött. Orbán a zárt beszélgetésen még úgy fogalmaz, hogy szerinte a Jobbik esélytelen 2018-ban a választások megnyerésére, mert a választók, amikor a voksolás napján az életüket befolyásoló döntést hoznak, akkor nem jön majd képbe a Jobbik, és a Fidesznél nem is tartják veszélynek őket.

A 2011-es hitelválság

Orbán nyíltan beszél arról, hogy 2011 őszén, amikor az ország nagyon közel állt ahhoz, hogy finanszírozhatatlanná váljon, Matolcsy Györggyel közösen találták ki, hogy az akkori nemzetgazdasági miniszter jelentse be, hogy a Valutaalaphoz fordul segítségért. Szerinte a gazdasági szereplők összeszövetkeztek a magyar kormány ellen, és – ahogy fogalmaz – "olyan nyomás volt, úgy összeszövetkeztek, hogy valakit ki kellett mozdítanom az ellenséges pozícióból". Az IMF-bejelentés után a nyomás alábbhagyott, mire a magyar kormány kifarolt a megállapodásból – meséli az eseményeket Orbán Viktor.

Simicska befolyása

A 444.hu által leírt beszélgetés alig pár héttel azután zajlott, hogy Simicska Lajos elküldte nyilvánosan a fenébe Orbán Viktort (bár nem ezekkel a szavakkal). A miniszterelnök hallgatóságának azt mondta, hogy az új pártfinanszírozási törvény szerint a pártok már nem szorulnak rá befolyásos gazdasági érdekcsoportokra, de van olyan érdekcsoport vagy médiatulajdonos, amely ezt nem könnyen veszi tudomásul, és mindent megtesz a befolyása fenntartása érdekében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!