szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sok lapban kampányol majd a miniszterelnök a kvótanépszavazás előtt, az Origóval nyitotta a sort. Ami ritkaságszámba megy, netes lapnak a miniszterelnök rég adott utoljára interjút.

Az Origónak adott interjúban sem árulta el Orbán Viktor miniszterelnök, mit tervez a kormány a népszavazás másnapján, október 3-án. Azt mondja, a népszavazásnak lesznek közjogi következményei, de a lépés az eredménytől függ.

"Én egy kicsit mindig csalódott vagyok, ha a részvételi arány kevesebb, mint száz százalék, mert abból indulok ki, hogy Magyarország jövőjéről van szó" – mondja a miniszterelnök.

"Nekem csalódás egyetlen olyan ember is, aki nem érdeklődik a saját hazája sorsa iránt."

Orbán a 100 százalékos részvétellel lenne elégedett, de tudja, hogy ez a politikai realitásoktól messze áll, azonban ha már csak egy szavazat hiányzik, akkor már nem teljes nemzeti ügy.

Rákérdeztek a Gyurcsány Ferenc DK-elnök, illetve a Jobbik által vázolt forgatókönyvre, miszerint az érvényes népszavazás után előrehozott választást akar Orbán. Határozott választ adott:

"Előrehozott választásnak egyértelmű, nyilvánvaló oka kell legyen. Szerintem ilyen nem áll fenn Magyarországon, mert Magyarország jó irányba halad."

Orbán szerint ha "az unió a kötelező betelepítési kvótát ránk tudná erőszakolni", az minden magyar települést érintene, mert ha van kötelező kvóta, van széttelepítés is.

"Ha nem utasítjuk el a kényszerkvótát, akkor egyszer csak a szomszéd házban megjelenik egy odatelepített migráns család. Vagy esetleg több is. Ismerjük az ebből következő konfliktusokat."

Azt mondta, a népszavazásnak lesznek közjogi következményei, bár "ha eredményes, meggyőző erejű, akkor abból más természetű lépések következnek, mintha satnyább".

Bár a miniszterelnök a parlamentben beszélt arról is, hogy Brüsszel az érvényes népszavazás után majd baloldali városokkal állapodik meg a menekültek szétosztásáról, ezt az interjúban nem hozta fel. Arról viszont beszélt, hogy hogyan lehetne megoldani a migrációs problémát. Szerinte nagy menekülttáborokra van szükség az EU területén kívül, ott várakozhatnának a menekültek, míg döntenek a kérvényükről.

"Ez lehet egy sziget is, lehet Észak-Afrika valamelyik partvidéke, de annak a területnek a biztonságát és ellátását az EU-nak kell a saját érdekében garantálnia."

Az interjúba egyszer behozza Soros Györgyöt is, mikor arról beszél, Soros és a civil szervezetek határok nélküli földgolyót képzelnek el, ő viszont ezt nem akarja, azt meg pláne nem, hogy Magyarország kultúrája megváltozzon.

"Én szeretem ezt az országot. Van néhány hibája, mi, magyarok nem vagyunk tökéletesek, de az erényeink számban és súlyban is meghaladják az esendőségünket és a hibáinkat."

Azt mondja, nem szeretné, ha az országot valaki külső parancsra megváltoztatná, ha az itt élő magyarok akarják megváltoztatni, azt viszont el kell fogadnia. A baloldali ellenzéki pártok távolmaradásra buzdító hozzáállására azt mondta, számára csalódás a magatartásuk. A feladathoz nem nőtt fel a baloldal.

Az interjú a kvótanépszavazáson kívül érintett még néhány témát:

Mengyi-ügy

Orbán Viktor szerint az ügynek megnyugtató tanulsága van, mégpedig az, hogy az államkasszából egy fillér sem ment ki jogszerűtlenül. (A képviselő mentelmi jogát felfüggesztette a parlament az ügyészség kérésére. Mengyit vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette, valamint bűnszövetségben és bűnsegédként elkövetett különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette kísérletének megalapozott gyanúja miatt kérte ki Polt Péter. Mengyi Roland tagad.)

"Úgy látom, hogy az állami rendszer önvédelemi mechanizmusai működnek. A képviselő úrnak meg helyt kell állnia saját magáért, tehát amivel vádolják, arra egyértelmű és világos választ kell adnia a bűnüldöző szervek számára."

 

Orbán tudja, hogy a szerencsétlen hülyére nem szavaz senki

Belengetett magyar vétó

Robert Fico szlovák miniszterelnök beígért egy vétót arra az esetre, ha az Egyesült Királyság kilépési tárgyalásainál olyan döntés születne, ami korlátozná a szlovákok munkavállalását Angliában. Orbánnál rákérdeztek erre, ő pedig azt mondta:

"Mi azt gondoljuk, hogy a V4-eknek közösen kell fellépniük, és a V4-eken belül Fico miniszterelnök úr álláspontja támogatást élvez."

Ha már Szlovákia: az interjú eredeti verziójában volt egy baki, mikor az eurózónán kívüli országok közé sorolta Szlovákiát is a miniszterelnök, holott ott már 2009-ben bevezették az eurót. A baki 10 körül kikerült az interjúból.

A miniszterelnök az Origónak adott interjúban is kiállt Donald Trump amerikai elnökjelölt mellett.

Az e heti HVG is foglalkozik azzal a témával, mi jöhet a kvótanépszavazás után. A Másnap című cikk szerint alkotmánymódosítás követné a kvótareferendumot, függetlenül attól, hogy eredményes lesz-e vagy sem.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!