szerző:
G. M.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az osztrák állam meggyőződése, hogy az atomenergia rossz megoldás – mondja az illetékes bécsi minisztérium szóvivője. Daniel Kosak hangsúlyozza: az Európai Bizottságot perelik az ügyben, nem Magyarországot. Ha ugyanis Paks állami támogatás nélkül megépíthető lenne, akkor Ausztriának tétlenül kéne tűrnie.

Ausztria keresetet készít elő az Európai Bizottság ellen, amiért a brüsszeli bürokraták engedélyezték, hogy Magyarország állami támogatást nyújtson a tervezett paksi bővítéshez – robbant hétfőn a hír. A brüsszeli bizottság döntése ellen február 25-ig lehet panaszt benyújtani, és ahogy Bécsből megtudtuk, ennek a beadványnak a megfogalmazása zajlik.

"Meggyőződésünk, hogy az atomenergia a rossz út, és mindig kifejezzük fenntartásunkat az ilyen projektekkel kapcsolatban" – mondta el a hvg.hu kérdésére Daniel Kosak, a környezetvédelmi tárca szóvivője (a frissen alakult konzervatív-populista kormányban a szervezetet „fenntarthatóságért és turizmusért felelő minisztériumnak” hívják). Kosak emlékeztetett, hogy már a brit atomerőmű, Hinkley Point állami támogatása ellen is perbe szálltak.

Az osztrák szaktárca szerint a magyar terveket állami támogatás nélkül nehezen lehetne kivitelezni. Mivel az uniós jog külön szabályozza az állami szubvenciót, amelyhez Brüsszel engedélyét is be kell szerezni, így a per az Európai Bizottság döntését célozza.

A bizottságot pereljük be, nem Magyarországot

– mondta Kosak. Az osztrák hírügynökség, az APA szerint Brüsszelben magabiztosan kommentálták az fejleményt, egy szóvivő azt üzente: "készek a bíróság előtt megvédeni igazukat".

Kosak elmondása szerint az osztrák társa nem foglalkozott a paksi bővítés miatt felvett orosz hitellel, vagy a projekt megtérülési kérdéseivel. Ezek nem jelentették mérlegelés tárgyát. Arra azonban hivatkoznak a bizottságnál, hogy nincs is szükség az atomenergiára a magyar energiaigény kielégítésére, azokat Ausztria példája alapján könnyen fedezni lehetne megújuló forrásból.

A legjobb energia az, amelyre nincs szükségünk – mondta Kosak a jövőre nézve. Az atomenergia-mentes Ausztria egyébként minden határ közeli nukleáris erőmű miatt aggódik, és ebbe Paks épp úgy beletartozik, mint Temelin. Azt Kosak is elismeri, hogy nincs halasztó hatálya a bírósági keresetüknek, vagyis a paksi beruházás attól még megindulhat. A terveikről egyébként informálták a magyar kormányt. Kosak azt is elmondta, hogy

a perről már az új, Kurz-kormány döntött.

Ez azért érdekes, mert a konzervatív és a populista pártok (az ÖVP és az FPÖ) összefogásából létrejött szövetség kifejezetten baráti viszonyra törekszik Orbán Viktorral. Kosak többszöri kérdésünkre sem mondta ki, hogy az osztrák kormány célja a paksi beruházás megakadályozása lenne, azt ismételgette: elveikkel ellentétes az atomenergia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!