szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Budapesti Corvinus Egyetem közgazdászprofesszora szerint a kisember sem gondolhatja azt, hogy amikor a miniszterelnök nyilvánosan fenyeget sokakat, nemzetközi cégeket üldöznek el az országból, akkor ő biztonságban van.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

"A feleségem jól ismeri a választ" – válaszolta Bod Péter Ákos a Magyar Nemzetnek arra a kérdésére, hogy elvállalná-e a miniszterelnöki tisztséget, ha az ellenzék győzne a vasárnapi választáson, és szakértői kormányt alakítana. A közgazdász szerint egy ilyen kabinetnek van racionalitása, ez tudna leghatékonyabban működni, ha nagyon eltérő indíttatású pártoknak kellene együtt kormányozniuk.

A Corvinus professzora szerint bárki is alakíthat kormányt, a legfontosabb dolga az lesz, hogy az elmúlt nyolc évben elrejtett aknákat felszámolja. "Hiszen a személyre vagy adott szituációra szabott jogszabályok nagyon félrevihetik a kormányzást és ezzel az országot, ahol a jelenlegi kormánykörök hatalomgyakorlása egyre messzebb kerül a népakarattól. S ennek az árát egyszer meg kell fizetni" – magyarázta. Szerinte ilyen például az, hogy miért szavazhat más szabályok szerint egy magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgár egy külföldön dolgozó magyarhoz képest, vagy hogy a kamupártokra közpénzmilliárdok folynak el.

Amikor az utóbbi évek gazdasági kormányzásáról kérdezték, Bod Péter Ákos úgy reagált: "jó másfél éve nem folyik kormányzás, ami ugyanis zajlik, az főleg a szimbolikus ügyek sulykolása". A kormánypártok nem közölték a gazdasági programjukat, "ami pedig a vezetőiktől átmegy a köztudatba, az nagyon leegyszerűsített üzenet, és nem reagál a magyar társadalom valódi problémáira. Nem ad megoldást az egészségügy nehézségeire, arra, hogy az oktatás felkészíti-e a fiatalokat a XXI. század ipari forradalmára, s nem foglalkozik a nemzetközi kapcsolatok valódi kérdéseivel."

A közgazdász szerint ezek a kérdések alapesetben nem érdeklik a választókat. "De nálunk a miniszterelnök éppen a napokban nevezett meg kétezer embert mint ellenséget, és fenyegetett meg másokat. Ha azt látjuk, hogy egy nagy nemzetközi vállalatot kiszorítanak az országból, vagy hogy egy sor magyar vállalkozó kezéből ki lehet venni a piacát, sőt a cégét, és odaadni a baráti köröknek, akkor a kisember sem gondolhatja, hogy az ő helyzete rendben van."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!