A brit külügyminiszter több politikus szerint szégyent hozott az országra azzal, hogy gratulált a magyar miniszterelnöknek.
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
A brit külügyminiszter a Twitteren gratulált a Fidesznek és Orbán Viktornak a választási győzelemhez, és jelezte, hogy várja a közös munkát a magyar barátaival. Néhány órával Boris Johnson bejegyzése után adta ki a jelentését az EBESZ, amelyben többek között megállapította, hogy akkora volt a Fidesz médiatúlsúlya, és a kormány annyival többet kampányolhatott, hogy ugyan maga a választás tiszta volt, egyenlő versenyről szó sincs.
Fabian Hamilton brit munkáspárti árnyék-külügyminiszter szerint az EBESZ negatív megállapításainak fényében helytelen volt Boris Johnson gratulációja. A politikus szerint méltatlan volt, hogy Johnson nem mondott semmit a Fidesz-kormány szégyenteljes intézkedéseiről a politikai szabadságjogok, a nők egyenlősége és az LGBT-jogok ellen, illetve Orbán Viktor iszlámellenes retorikájáról, a Soros György elleni antiszemita támadásokról, illetve a nyíltan rasszista megjegyzéseiről a többi európai ország sokszínűségét illetően.
A brit liberális demokraták egyik vezető politikusa, Jo Swinson azt mondta, Boris Johnson szégyent hozott az országra azzal, hogy gratulált Orbán Viktornak aznap, amikor az EBESZ pont a választások tisztességességét kérdőjelezte meg.
A munkáspárti Andrew Adonis pedig arról beszélt, hogy „Orbán Viktor veszélyes férfi, akinek az antiszemitizmusa és a Putyin-imádata veszélyt jelent minden európai demokráciára”.