szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Schmidt Mária érdekeltségébe tartozó Figyelő írta meg, hogy idén április 30-án lejárt a Mazsihisz egykori ügyvezető igazgatójának tanácsadói szerződése a Miniszterelnökségen, és nem hosszabbítják meg azt. A lap felvetette, hogy az egykori Mazsihisz-vezető ezzel jelentős bevételtől esik el.

Lejárt Zoltai Gusztáv szerződése április végén a Miniszterelnökségen, és a kancelláriaminisztérium sajtóosztálya szerint „Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Zoltai Gusztáv tanácsaira nem tart igényt” – írja a Figyelő.

A Schmidt Mária érdekeltségébe tartozó lap megkérdezte a Miniszterelnökségtől azt is, hogy a Lázár János minisztersége idején, havi bruttó egymillió forintos fizetésért szerződtetett Zoltai Gusztáv havonta hány tanácsot, milyen formában vagy milyen ügyekben adott. Azt válaszolták: „Zoltai Gusztáv havonta számolt be a Miniszterelnökségnek az adott időszakban elvégzett tanácsadói munkájáról. E beszámolók általában a zsidó közösségekkel való egyeztetésekről, kapcsolattartásról és rendezvényeken való részvételről szóltak. E tanácsadói tevékenység hatékonyságát a megbízó tudja megítélni”.

A cikkben nem felejtenek el emlékeztetni: Zoltai Gusztáv munkásőr volt és emellett MSZMP-s múlttal is rendelkezik, és szerintük ez kizáró oka lehetne annak, hogy a Fidesz kormányának tanácsadója legyen. Lázár Jánossal kapcsolatban pedig azt jegyzik meg: „Zoltai Gusztáv múltja nem zavarta, ahogy az sem, hogy Zoltai távozását a Mazsihisz éléről többen a szervezet gazdasági átvilágításával hozták összefüggésbe”.

A Zoltai Gusztávval kapcsolatos képet árnyalhatja a HVG május cikke, amely kormányközeli forrásokra hivatkozva azt írta: nemsokára megnyílhat a több mint három éve elkészült, azóta üresen álló Sorsok Háza, amit még Schmidt Mária álmodott meg, és 7,5 milliárdból hoztak létre a holokauszt áldozatainak az egykori Józsefvárosi pályaudvaron. A múzeumhoz koncepciót és támogatást Schmidt Mária akkori jó barátjától, Lázár Jánostól szerzett, akinek Hódmezővásárhelyen már épített egy kicsinyített Sorsok Házát, az Emlékpontot és egy holokausztmúzeumot is.

Schmidt Mária ötletét azonban nem mindenki támogatta. Sokan, így a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) is tartott attól, hogy a magyar hatóságok felelősségét mentegető kiállítást készít az egykori történész, ma milliárdos fideszes oligarcha. A Sorsok Háza tanácsadó testületéből pedig kiváltak a nemzetközi tekintélyű szervezetek, így az izraeli Jad Vasem képviselői.

A Mazsihisz váratlan szövetségesre lelt a küzdelemben, mégpedig Schmidt megbízójának, Lázár Jánosnak a személyében. A Miniszterelnökség akkori vezetőjének és a Terror Háza főigazgatójának viszonya ekkorra már megromlott, Lázár pedig a Mazsihisz tiltakozására 2015-ben leállította a beruházást.

A miniszter azzal is bonyolította a helyzetet, hogy a mindkét oldalon elutasított Zoltai Gusztávot tette meg tanácsadójának. Schmidt Mária szemében is vörös posztó volt az egykori munkásőr.

Volt egy pont, amikor úgy tűnt, Schmidt kerül ki vesztesen a játszmából, végül fordult a kocka. Miközben Schmidt Mária emelkedett, Lázár János csillaga leáldozóban volt, és végül tárcáját is elveszítette. Lázár támogatása nélkül valószínűleg a Mazsihisz sem tudja megakadályozni már a múzeum megnyitását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!