szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Júliusban letárgyalta és aláírta a kormány, hamarosan pedig a parlament is kihirdetheti egy amerikai szövetségi állam egyetemének és egy magyar egyetemnek a megállapodását. Nem, nem York Államról, és nem a CEU-ról van szó, amely több mint egy éve vár a miniszterelnöki jóváhagyásra. Indiana a szerencsés.

A mostanában inkább egészségügyi kérdésekkel elszámolni kénytelen Kásler Miklós emberi erőforrásminiszter nyújtotta be a héten a parlamentnek azt a törvényjavaslatot, amely alapján hamarosan szavazhatnak is a képviselők a magyar kormány és Indiana Állam közötti felsőoktatási együttműködési megállapodásról.

Indiana Maryland után az USA második olyan szövetségi állama, amellyel az utóbbi másfél évben felsőoktatási megállapodást köt a kormány, és mindkettőt bámulatosan gyorsan sikerült összehozni.  

A Maryland államban működő McDaniel College megállapodása kevesebb mint három hónap alatt jutott a képviselők elé, de a most benyújtott javaslatban szereplő Indiana állambeli Notre Dame Egyetemmel kötendő megállapodás áthajtása is negyedéven belül marad majd sejthetően.

Az egyezség részleteit – amelynek értelmében a Notre Dame Egyetem 2019 szeptemberétől vegyészmérnöki, építőmérnöki és mechatronikai szakokat indít a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a PPTE pedig cserébe  fenntartható fejlődéssel kapcsolatos szakot indít Indianában – július 26-án tárgyalta le a külügyminiszter. Szijjártó Péter akkor "önmagán túlmutató jelentőségűnek nevezte a megállapodást, mondván, ezzel az egész magyar felsőoktatási rendszer erősödik.

A miniszter arról viszont nem beszélt, hogy a CEU-val már több mint egy éve előkészítette – majd azóta is blokkolja a kormány a felsőoktatási törvényben előírt államközi megállapodást, noha New York állam részéről semmi akadálya nem lenne az aláírásnak, és az egyetem is teljesített minden, a felsőoktatási törvényben ráerőszakolt feltételt.

A törvény hivatalosan 2018 december 31-i határidőt adott a CEU-nak a feltételek teljesítéséhez, vagyis ahhoz, hogy az intézmény szabályosan folytathassa tovább magyarországi képzéseit. A megállapodás aláírása – ahogy azt korábban részletesen is leírtuk – kizárólag Orbán Viktoron múlik, aki viszont sorra szóviccekkel üti el az ügy állását firtató kérdéseinket.

Amerikai Nagykövetség / Németh Attila

A CEU mellett David Cornstein amerikai nagykövet is többször kiállt a közelmúltban, de rajta kívül a Republikánus Párt, az Egyesült Államok kongresszusa és a nemzetközi tudományos élet képviselői, valamint az Európai Néppárt politikusai is, de nagy teret szentelt az egyetem ellehetetlenítésének a magyarországi jogállamiság helyzetéről egy hónapja Strasbourgban elfogadott, nagy vihart kavart Sargentini-jelentés is.

A CEU rektora, Michael Ignatieff nemrég körlevélben tájékoztatta az egyetem oktatóit és hallgatóit, hogy bár az intézmény szeretne Budapesten maradni, felkészültek rá, hogy a magyar kormány miatt az intézmény nem folytathatja Budapesten a működését, ezért megkezdték az engedélyek beszerzését a Bécsbe költözéshez.

A kormány egyébként nemcsak az Indianai Egyetemmel kötött megállapodással űz gúnyt a CEU-ból, jövő héten szavaz a parlament annak a felsőoktatási megállapodásnak a kihirdetéséről is, amelyet nyáron a Thaiföldi Királyságban működő Mahachulalongkornrajavidyalaya Egyetem és a magyar Tan Kapuja Buddhista Főiskolával szóló együttműködéséről kötöttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!