szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A MOL és a Richter részvénypakettjeiből hozzák létre a Budapesti Corvinus Egyetemet tulajdonló alapítványt, de más intézmény működésében is bevezetnének hasonló modellt, erről beszélt az innovációs és technológiai miniszter. Aki jó eredményeket ér el, továbbra is kap majd ösztöndíjat a Corvinuson, ígéri Palkovics László.

Maecenas Universitatis Corvini néven hoz létre alapítványt a kormány a Corvinus Egyetem fenntartására, erről beszélt Palkovics László innovációs és technológiai minsizter a Portfoliónak adott interjúban. Palkovics szerint az átalakítás célja, hogy az az államtól az eddigieknél függetlenebbül működhessen az intézmény.

A Corvinust egy állami tulajdonú alapítvány fogja a jövőben működtetni, ennek alapító vagyona a MOL és a Richter 10-10 százalékos, állami tulajdonú, 380 milliárd forint értékű részvénypakettje lesz. A vállalatokban az állam jelenleg 25 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik. Az állam a transzferrel megszünteti az alapítványhoz való kötődését.

Ígérik, nem lesz fizetős

Az átalakítással Palkovicsék célja, hogy 2030-ra a világ 200, Európa 100 legjobb gazdaság- és társadalomtudományi egyeteme közé kerüljön a Corvinus. Arra számítanak, hogy több külföldi hallgató érkezik majd az egyetemre, mint eddig, nekik azonban mindenképpen fizetniük kell majd.

Palkovics arra vonatkozóan azonban megnyugatott, a hazai hallgatóknak nem kell fizetnie, ha jó eredményt érnek el: 

a Corvinuson jelenleg is két típusú hallgató van: állami ösztöndíjas és költségtérítéses, ez ahogy eddig is, ezután is így lesz, és arról, hogy ki melyik kategóriába kerül, továbbra is csak az elért pontszám fog dönteni. Csak az ösztöndíjasok állami helyett alapítványi ösztöndíjban részesülnek

– mondta el a miniszter. Az első hallgatók az új modellben a 2020 februárjában induló képzésekben kerülnek be, akik az idei őszi szemeszterre felvételiznek, illetve már megkezdték tanulmányaikat, maradnak az eddigi rendszer szerint.

Eladhatják az ingatlanok többségét

Az egyetem ingyenes vagyonjuttatás formájában megkapja a Magyar Államtól a jelenleg vagyonkezelésében lévő állami tulajdont képező ingatlanokat és a működéséhez szükséges ingóságokat. 

Az alapítvány értékesítheti is a birtokába kerülő épületeket, amennyiben az megalapozott vagyongazdálkodási szempontból, de az eladásból befolyt összeget az infrastruktúra fejlesztésére kell felhasználnia. 

Kivéve a Fővám téri védettség alatt álló épületet (a Fővámpalotát), a 2007-ben átadott, PPP-konstrukcióban működő Czuczor utcai oktatási ingatlant (C épületet) tulajdonló céget, a Wingprojekt6 Kft.-t, pedig 24 milliárd forintért megvásárolja az állam, és a benne működő irodákat is beleértve az alapítvány vagyonkezelésébe adja.

Az inovációs és technológiai miniszter arról is beszélt: van kormányzati szándék arra, hogy több egyetem működése is hasonló módon átalakuljon, konkrétumokat azonban nem említett.

Az MTA-ról nem tudtunk meg többet

Az MTA átalakításáról, pénzelvételéről nem sok szó esett, mindössze két kérdés hangzott el erről a témáról, amire Palkovics a szokott interpretációt ismételte meg: megvizsgálják, jól működik-e a kutatóintézetek jelenlegi pénzelosztása, illetve hogy nem az a céljuk, hogy több kutató menjen el Magyarországról, hanem az, hogy több jöjjön haza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!