szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

Ma van a cigányok elleni, rasszista gyilkosságsorozat talán legmegrázóbb állomásának, egy fiatal apa és ötéves kisfia hidegvérű kivégzésének tizedik évfordulója.

Az oktatási miniszter utasítására még – mivel február 23-a szombat, ezért nem aznap, az évfordulón, hanem egy nappal korábban –, pénteken minden magyarországi általános és középiskolában megemlékeztek a tíz évvel ezelőtt történt kettős gyilkosságra. 2009. február 23-án – bő egy évvel a Magyar Gárda ottani, 2007. december 9-i masírozása után – a Pest megyei Tatárszentgyörgyön egy apa és ötéves kisfia, idősebb és ifjabb Csorba Róbert lett gyilkosság áldozata. A kettős gyilkosság annak a hat halálos és öt sebesült áldozattal járó 2008-2009-es gyilkosságsorozatnak volt része, melyben a cigányellenes rasszista indíték, illetve a cigányok megfélemlítésének szándéka volt az ok, vagyis amelynek áldozatai – köztük a már említett idősebb és ifjabb Csorba Róbert – kizárólag cigány mivoltuk miatt kellett, hogy meghaljanak.

A pénteken országszerte megtartott iskolai megemlékezéseken a polgári jogegyenlőségről, az emberi méltóságról, a toleranciáról, a másik elfogadásáról volt szó. Számos iskolában fölolvasták az amúgy a tananyag részét képező Alkotmány 70./A paragrafusának 1. bekezdését, miszerint: „A Magyar Köztársaság biztosítja a területén tartózkodó minden személy számára az emberi, illetve az állampolgári jogokat, bármely megkülönböztetés, nevezetesen faj, szín, nem, nyelv, vallás, politikai vagy más vélemény, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül.”

Az állami televízió, azaz az MTV egyes csatornája péntek délelőtt egyenes adásban közvetítette a demokratikus magyar kormány vendégeként Magyarországon tartózkodó III. Martin Luther Kingnek, az 1968-ban meggyilkolt Nobel-békedíjas polgárjogi aktivista Martin Luther King Jr. fiának a tatárszentgyörgyi Rákóczi Ferenc Általános Iskolában tartott óráját.

Az országszerte megtartott előadásokon szó esett a már említett Martin Luther King Jr., továbbá – a teljesség igénye nélkül – Anne Frank, Bernovits Vilma, Rosa Parks és Bogdán János tevékenységéről.

A pénteki megemlékezések előzményeként a szokásos csütörtöki kancelláriaminiszteri sajtótájékoztatón megjelent a kormányfő is, aki bejelentette: a kormány törvényjavaslatot nyújt be az Országgyűlésnek annak érdekében, hogy február 23-a 2020-tól az emberi méltóság napja, s mint ilyen, munkaszüneti nap legyen Magyarországon. A miniszterelnök hozzátette: szombaton Tatárszentgyörgyön, a Csorba-sírnál fog koszorúzni, „mert ez a kormányfő alapvető emberi kötelessége” – fogalmazott.

 

Amennyiben a fenti leírásban mégsem ismernek Magyarországra, úgy az nem az önök hibája, mindez egy éplelkű országban történne így.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!