Mielőtt azonban rátérünk ennek ismertetésére, nézzük, mi történt a héten itthon.
A kormány új plakátkampányba kezdett, Orbán Viktor ezt tájékoztató kampánynak nevezi, Soros György mellett Jean-Claude Juncker látható a plakátokon – a Fidesz-kormány már saját európai párttársát támadja. Juncker szerint az üzenet hazug, Merkel is Juncker mellé állt az ügyben, a Néppárt kiakadt és az Európai Bizottság is nekiment a plakátoknak.
Andrew Stroehlein, a Human Rights Watch nemzetközi emberjogi szervezet európai médiaigazgatója azt írta:
A magyar demokráciaellenes kormány újabb gyűlöletkampányba kezdett, a fókuszban Juncker bizottsági elnökkel. Nagyszerű módja ez az adóforintok elköltésének egy olyan országban, ahol a betegeknek kell vinniük a WC-papírt, ha kórházba kerülnek.
Hungary's anti-democratic government launches new hate campaign, this time targeting European Commission President Jean-Claude Juncker.
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) February 19, 2019
Great way to spend taxpayers' money in a country where patients have to bring their own toilet paper to the hospital https://t.co/QoftMQ71kg pic.twitter.com/09hivXvIHX
Minden részletet az EU és a magyar kormány legújabb háborújáról itt talál. És még:
- A Momentum ellenkampányt indított, Juncker és Soros helyett Orbán és Rogán van a plakátjaikon.
- A Jobbik nem szűnik meg, de felkészültek rá.
- Az LMP EP-listáját Vágó Gábor vezeti, az európai megmérettetésen egyedül indulnak, az önkormányzati választásokon együttműködnek.
- Már a félidőben lecserélhetik az MSZP elnökét.
- Az ellenzék pedig kivonult a parlamenti ülésről, egészen a Suzuki gyár parkolójáig jutottak.
A radikális jobboldal evolúciója
Nincsenek jó populisták, mind veszélyesek a demokráciára – ezt mondta lapunknak Jan-Werner Müller, a Princeton Egyetem politológiaprofesszora, amikor beszélgettünk vele. A populizmus, a nacionalizmus, a radikalizmus évek óta agyonhasznált szavai a közéletnek, a magyar rendszert is le lehet írni ezekkel többé-kevésbé.
A napokban egy svéd-angol think tank, a Timbro is közölte legfrissebb populizmusindexét, kutatásuk fő megállapítása az, hogy Magyarország a legpopulistább ország 33 európai ország közül, Orbán Viktor rendszere jelentős károkat okoz a liberális demokráciának.
Populism is growing. One in four European voters now support an authoritarian populist party, according to the new edition of our Timbro Authoritarian Populism Index presented today. Visit the site to read the report and download the data. https://t.co/7B3mkG4KgB pic.twitter.com/oQLcaPnetO
— Timbro (@timbro) February 20, 2019
Az Oxford Research Group (ORG) a napokban pedig interjút közölt Matthew Feldman kutatóval. Feldman a fasiszta ideológia és a szélsőjobb szakértője, a Teesside egyetem professzor emeritusa. Az ORG munkatársának rögtön az első kérdése volt Feldmanhoz, kutatóként milyen hasonlóságokat lát a ’20-as, ’30-as évek politikai berendezkedései és a mostaniak között.
Első ránézésre nagyban különböznek ezek a rezsimek – mondta a szakértő.
Majd hozzátette, kevés a tisztán fasiszta politikai mozgalom ma, de reformista radikális csoportok a világ több pontján erősödnek, több autoriter vezető pedig kormányzó pozícióban is van, például Magyarországon, Lengyelországban, Amerikában, Brazíliában, a Fülöp-szigeteken, vagy Indiában.
Feldman szerint a második világháború óta több nagy változás is megfigyelhető a radiális jobboldal stratégiájában és retorikájában. Például a bőrcsizmát nyakkendőre cserélték a mai autoriter rezsimek vezetői, ráadásul névleg senki sem vitatja, hogy demokratikus a rendszer, amit épít. Még ha az illiberális demokrácia is – ahogy Orbán mondta. A beszélgetés egy pontján Feldman kijelenti, a közösségi média elterjedése miatt ma úgy tűnik,
a radikális jobboldal sokkal jobb az érzelmi üzenetek célba juttatásában, mint az igazság bajnokaként ismert liberálisok.
A great, sober analysis of the main elements of the modern radical right in this interview with @matthew_feldman, director at @C4ARR. Journalists new to the coverage of right-wing movements should definitely give it a read. https://t.co/4kopkyUYiR
— Una Hajdari (@UnaHajdari) February 11, 2019
A professzor szerint szenvedély ma a radikálisok oldalán áll, a liberalizmus védelmezőinek ennek hiányát veti szemére.
Feldman beszél még arról, hogy:
- az alt-right mozgalmakat a legsikeresebb újracsomagolt fasiszta mozgalmaknak tartja,
- populisták pedig nem csak a jobboldalon vannak, elég csak Cipraszra (Görögország), Sandersre (Amerika) vagy Corbynra (Anglia) gondolni, de a baloldali populisták populizmusa sokkal inkább mobilizációs taktika, mint ideológia.
- Ráadásul nem is minden jobboldali radikális populista.
*
Akit pedig még tágabb, bővebb és mélyebb összefüggésében is érdekel az új típusú nacionalizmus, ajánljuk a Foreign Affairs legfrissebb számát.
A nacionalizmus a történelem legnagyobb bűncselekményeihez vezetett korábban. Most visszatért – áll a lap ajánlójában.
Nationalism drove some of the greatest crimes in history. Now it’s back with a vengeance. In the cover package of our March/April issue, eight writers discuss the resurgence of nationalism and how today’s leaders should respond. https://t.co/bob0x5eiwP
— Foreign Affairs (@ForeignAffairs) February 20, 2019
Belül pedig nyolc témakörben vitatja meg nyolc szerző a nacionalizmus újjáéledését, illetve a politikusok erre a kihívásra adott válaszait.
(Kiemelt kép: tiburi / Pixabay, megjegyezzük: az ORG is ezzel a képpel hozta a fent bemutatott interjút.)