szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerinte viszont elképzelhető még az is, hogy ő nyeri az előválasztást.

Önkormányzati választás 2019
Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.
Friss cikkek a témában

Interjút adott a német Die Weltnek Kerpel-Fronius Gábor, a Momentum főpolgármester-jelöltje, aki az interjúban azt mondta, bár ő számít az esélytelen jelöltnek az előválasztáson, szerinte az a fő előnye, hogy jobban meg tudja szólítani az Orbán Viktorból kiábrándult konzervatívokat, mint a másik két ellenzéki jelölt.

Kerpel-Fronius arról beszélt, hogy az EP-választáson a Momentum nem csak Budapesten, hanem az egyetemi városokban is erősödött, és elsősorban a fiatalokat szólítja meg, akik a rendszerváltás után a demokráciában nőttek fel, és ezt most rossz állapotban látják. Azt is elmondta, egy részük persze protestszavazó.

Véleménye szerint az előválasztáson neki azért lehet előnye a többiekkel szemben, mert míg ellenfelei a baloldalon kedveltek, ő polgári háttérből jön, szerinte képes áttörni a táborokban való gondolkodást, és akár a polgári oldalt is megszólítani. "Megtörténhet az is, hogy nyerek. Mindenesetre ez az előválasztás egymás ellen nehezebb, mint utána közösen küzdeni a mostani fideszes polgármester Tarlós István ellen" – mondta.

Hozzátette, szerinte ősszel az ellenzék nyerhet Budapesten, ennek pedig nagy szimbolikus jelentősége lenne, mert a főpolgármesternek nagyobb demokratikus felhatalmazása van, mint a kormányfőnek, ugyanis az emberek közvetlenül választják, míg a miniszterelnököt nem.

Kérdésre azt mondta, a programját bár sokan innovatívnak mondják, azért nem annyira radikális, mint például Puzséré, aki kitiltaná az autókat, de Budapesten az is innovatívnak számít, amit ő mond – például a fák ültetése –, miközben nyugati városokban ezek már természetes dolgok. A programjából kitért még az Airbnb-s és üres lakások megadóztatására is.

Azt is mondta, hogy polgármesterként az elvi kérdésekben is kiállna, Budapest pedig egy kormánytól független hatalmi központként lépne fel. Hozzátette, biztos konfrontálódna Orbánnal is, akivel viszont nem ülne le kávézni, ha hívná, bár elismerte, hogy szerinte van, amit a kormány jól csinál, például a családpolitikát, vagy a középosztály megerősítését, de mindezt a szegények, az oktatás, az egészségügy gyengítése, és korrupció árán, és ez túl nagy ár.

Arról is beszélt, hogy technikailag már nincs igazi demokrácia Magyarországon, és hogy az EU-nak erősebben kellene fellépnie ez ügyben, saját politikai elveit pedig inkább centristaként fogalmazta meg, liberális-polgáriként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!