szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újra szintet lép a kormány: vagy a pénzt veszik el, vagy Kásler Miklós beleszólhat, ki vezessen egy fővárosi színházat. A főpolgármester tiltakozik.

Noha péntek kora délután még nem nyújtották be a színházak életét felborító törvényjavaslatot, a Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté már bejelentette a Facebook-oldalán, hogy megszavazzák azt.

Kocsis a posztjában azt írta,

a Gothár-féle zaklatószínházak követelik a pénzt a kormánytól, miközben nem engednek betekintést az ügyeikbe, és akár évekig is eltussolnak bűncselekményeket. Nem vitás, az állam így nem támogathat tovább működést.

A tervezetről egyelőre csak értesülések vannak, azok szerint a független színházak nem kapnak majd támogatást, a vegyes "fenntartású és finanszírozású" kőszínházak igazgatóinak kinevezésébe beleszólhat Kásler Miklós miniszter is, ahogy a leváltásnál is lehet szava.

Az egyik fővárosi színháztól úgy tudjuk, a fővárosi színházak támogatásának nagyobbik részét adja az állam, így ha a minisztérium ezeket vegyes fenntartásúnak tartja, Kásler a fővárosi színházak döntő többségénél beleszólást kap. A fővárostól eddig hiába kértük a pontos kimutatást az állami támogatás mértékéről,

annyit tudni, elég sok pénzről van szó ahhoz, hogy nagy legyen a baj.

A városvezetés tiltakozik a terv ellen, Karácsony Gergely levelet írt Gulyás Gergely miniszternek. A főpolgármester látta az "egyes kultúrstratégiai intézkedésekről" szóló kormányzati előterjesztést, ami megítélése szerint

egyszerre sérti a művészi és az önkormányzati autonómiát azzal, hogy a művészi szabadságot kiszolgáltatja a politikai kinevezetteknek.

Karácsony szerint a javaslat "megengedhetetlen módon" alakítaná át a fővárosban működő színházak finanszírozását, a színházigazgatók státuszát. Kifogásolta, hogy a tervezetről nem egyeztettek az önkormányzattal, ahogy az előadóművészek képviselőivel sem.

Gothár volt a casus belli

Bár Kocsis Máté a Gothár-ügyre tolja az egész átalakítás felelősségét, a HVG úgy tudja, ez már korábban is tervben volt, bár tény, hogy a casus belli a Gothár-ügy volt.

Mint kiderült, a Katona József Színházban Gothár Péter szexuálisan zaklatott egy színésznőt, egy másik nőt verbálisan zaklatott. Ezt az Üzemi Tanács kivizsgálta, majd azonnali hatállyal megszüntették Gothár szerződését, és kitiltották a színházból. Az ügy kezeléséről egyelőre Máté Gábor igazgató verziója ismert hivatalosan.

A főváros elégedett volt a színház által lefolytatott eljárással, a kormány viszont nem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!