szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felfüggesztett börtön helyett pénzbüntetéssel megúszták a szegedi parkolóper vádlottjai a most megszületett döntéssel. Az ítélet nem jogerős.

A pénzbüntetést mind a hat vádlottnak ki kell fizetni, két vádlott esetében, az ítélet jogerős, négyen fellebbeztek. A Gyulai Törvényszék elévülés miatt a vádban szereplő öt évből, csak hármat fogadott el úgy, hogy akkor jogszerűtlenül juttattak a vádlottak ingyenes parkolóbérleteket a listán szereplőknek. Négyen azért fellebbeztek, hogy az elévülés miatti évek vonatkozásában, bűncselekmény híján mentsék őket fel. Mivel a hatból ketten a vádnak ez a része nem is érint, mert akkor nem voltak pozícióban, így Solymos László, alpolgármester és az egyik cégvezető ítélete jogerős.

Jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés vádjával állt a bíróság elé Szeged korábbi főjegyzője, alpolgármestere illetve a polgármester kabinetfőnöke, valamint a közlekedési cégek vezetői, akik egymást váltották a parkolás üzemeltetéséért, miután 2008 és 2012 között jogalap nélkül osztottak ki ingyen parkolóbérleteket. (Azóta a jogi helyzet rendeződött.) A perben ők felbujtóként, a parkolási cég vezetői pedig tettesként jelentek meg.

Az ügyen egy jobboldali politikus tett feljelentést évekkel ezelőtt, aki amúgy maga is kapott ilyen bérletet, noha jellemzően biciklivel közlekedett. A nyomozás vége vádemelés lett, az ügyészség szerint a szabályozatlanul osztogatott ingyen bérletekkel 41 millió forintos kárt okoztak a városnak. Botka László polgármester pedig annak idején azzal érvelt, ő ezt a helyzetet megörökölte, az önkormányzattal kapcsolatban állók, bírósági, ügyészségi, rendőrségi vezetők parkolhattak ingyen. A vád szerint ezzel 40 milliós kárt okoztak a városnak. Botka koncepciós pert emlegetett, a városháza érvelése szerint törvényesen jártak el, és hivatkoztak arra, más nagyvárosban is bevett szokásról van szó. Érvelésük szerint a törvényességi felügyeletet ellátó kormányhivatal sem jelezte, hogy probléma lenne a parkolóbérletekkel.

A városvezetőket felbujtás miatt, a cégvezetőket tettesként ítélték el első fokon, még 2018. októberében. A Gyulai Járásbíróság felbujtóként, hűtlen kezelésért 8 hónap börtönbüntetésre ítélte Mózes Ervin címzetes főjegyzőt, Solymos László alpolgármester 6 hónap börtönbüntetést, Kalmár Gábor kabinetfőnök pedig tíz hónap börtönt kapott, mindet egy évre felfüggesztve. Az első fokú ítélet után pár hónappal a címzetes főjegyző nyugdíjba vonult, az alpolgármester pedig lemondott tisztségéről még az októberi önkormányzati választások előtt. A döntés kapóra jött a Fidelitasnak, mely durva kampányt épített erre, az érintetteket rabruhában ábrázolva.

A másodfokú eljárás 2019. tavaszán kezdődött, néhány ülés után most hozott jogerős döntést a Gyulai Törvényszék, amely jelentősen enyhítve a korábbi ítéletet, pénzbüntetést szabott ki. A vádlottak 1-2,5 milliós büntetést kaptak. Az enyhítést a bírónő egyfelől nem tartotta arányosnak, másfelől viszont a bűncselekmények időintervallumát csökkentette az elévülés, mivel a 2014-es vádemelésig a 2008-09-es években elkövetett cselekmények óta öt évnél több idő telt el. Ezért ez az időszak már nem számít a perben tárgyalt időhöz, amivel együtt a károkozás is 41 millió forintról 29 millióra csökkent. Tehát a 2010-12 időszak alatt kiadott ingyenes bérletek miatt bűnösnek mondta ki a Törvényszék a vádlottakat, az azt megelőző időszak, elévülés miatt kiesett a vádpontok közül. A bíró az elsőfokú eljárásban hozott ítélettel egyetértett abban, hogy a juttatásokat szerződésekkel, rendeletekkel  kellett volna szabályozniuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!