Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gulyás Gergelyt megbízta a kormány, hogy vizsgálja meg egy múzeum létrehozásának a lehetőségét.

„Vizsgálja meg a rendszerváltoztatás eseményeinek és társadalmi jelentőségének bemutatását biztosító állandó kiállítás és múzeum létrehozásának lehetőségét” – ezzel bízta meg egy friss kormányhatározat Gulyás Gergelyt, a Miniszterelnökséget vezető minisztert.

Ezzel azt a tavaly év eleji határozatot egészítették ki, amely „30 éve szabadon” címmel emlékévet hirdetett meg, és erre egy olyan emlékbizottságot hozott létre, amelyből jórészt hiányoznak a rendszerváltoztatás még élő aktív részvevői. Bár gyakran kötik Schmidt Mária történész nevéhez, ő csak a tagok egyike, a bizottság vezetője Kövér László házelnök és Gulyás Gergely. A testület forrásait az év során ki is bővítették.

Intézet és levéltár már 2013-ban alakult a rendszerváltoztatás kutatására, a RETÖRKI (Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum), bár a nyilvánosság előtt nem sokat szerepel. Egyike volt az egyetemi és akadémiai szférán kívül létrehozott kormányzati kutatóhelyeknek.

A mostani határozat nem szól arról, hogy a Nyári Gábor által vezetett RETÖRKI-t bevonnák a tervezett múzeum létrehozásába. Gulyás Gergelynek szeptember 30-áig kell beszámolnia a kormány előtt, hogy mire jutott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Pont harminc éve nyitott a rendszerváltás éveinek legmenőbb klubja

Korábban itt ülésezett az SZDSZ, és a Fidesz, majd ezeket a Kispál és a borz, a Quimby és társai váltották fel, igaz, bulizni azért még jártak ide politikusok, például az akkori belügyminiszter. Fellépett itt Frank Zappa is. Nevét a Micimackóból nyerte: ez volt a Tilos az Á. (Alább mutatunk egy 1992-es Kispál-koncertet is a pincéből.)

Kovács István Itthon

Az utolsó pillanatig nem hitte el a magyar titkosszolgálat, hogy itt rendszerváltás lesz

Idén ünnepeljük a rendszerváltás 30 éves évfordulóját, aminek velejárója volt a hírhedt III/III-as ügyosztály megszüntetése is. A magyar titkosszolgálat az utolsó pillanatig gyártotta a jelentéseket, de hiába volt minden pártban ügynökük, tehetetlenek voltak – erről beszéltünk Gyarmati György történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának volt igazgatójával.