szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mark Ruttét azért vonták kérdőre, mert szerintük felpuhultak a jogállamisági feltételek az EU-s költségvetés elfogadásakor.

Szerdán vitáztak a holland parlamentben az európai uniós költségvetésről kötött tanácsi megállapodásról, és többször is szóba került Magyarország, illetve Orbán Viktor – írja a 444.hu. A baloldali, liberális és a zöld pártok képviselői arról faggatták Mark Rutte miniszterelnököt, hogy miért hagyta felpuhítani a jogállamiságról szóló feltételeket, miért ment bele olyan megállapodásba, ami alapján óriási pénzekhez juthatnak olyan kormányok, amelyek leépítik a jogállamiságot.

A cikk szerint Rutte a válaszaiban arra hívta fel a figyelmet, hogy a lengyel és a magyar miniszterelnök megvétózta volna az egész költségvetést, ha nem finomítanak az eredeti javaslaton.

A vitában a képviselők azt próbálták elérni, hogy Rutte ismerje el: a magyar és a lengyel kormány nem demokratikusan irányít, és veszélyes folyamatok történnek ezekben az országokban, de a holland kormányfő nem akart sarkos véleményt megfogalmazni. Azt mondta, ismer rosszul hangzó történeteket, de nem készült fel erre a vitára. Reméli, hogy az Európai Bizottság alaposan kivizsgál minden esetet.

Azzal is védekezett Rutte, hogy a költségvetésről szóló csúcson Orbán Viktor pont arról nyilatkozott, hogy keményen támadja Magyarországot, és ennek nem tudja az okát. Erre hivatkozva fogalmazott úgy a holland miniszrterelnök: a magyar kormányfő ezt nyilván nem azért mondta, mert ő annyira megdicsérte volna a magyar jogállamiság helyzetét. (Orbán azt mondta: ha nem sikerül megállapodásra jutni a vitás kérdésekről a költségvetéssel és a mentőcsomaggal összefüggésben, az a „holland fickó” miatt lesz.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Gazdasági mentőcsomag és/vagy jogállamiság: forró ősz jön az EU-ban

Nemigen megy át csont nélkül az Európai Parlamentben az Európai Bizottság javaslata a hétéves költségvetésről és a járvány miatti segélycsomagról. Az EP-képviselők közül sokan komolyan gondolják, hogy a pénzek kifizetését jogállamisági feltételekhez kell kötni – például Magyarország esetében.