szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormánybiztos szerint szó sincs róla, hogy a vagyonkezelői alapítványok létrehozásával a politika bevonul az egyetemi világba.

“A minisztériumi fenntartással eddig kizárólag a kormányzat felelt az intézményekért, ezzel szemben a kuratóriumokban most helyet kapnak a tudományos élet, az üzleti szféra szereplői is, növekszik az egyetemi autonómia" – mondta a kormányközeli Magyar Nemzetnek adott interjúban Stumpf István.

Az egyetemi modellváltási feladat koordinációját kormánybiztosként végző Stumpf azt is mondta, hogy fel kell kavarni az állóvizet a felsoktatásban, ugyanakkor “nem szabad politikai bozótharcok kereszttüzébe állítani” azt.

Az egyetemi modellváltás egy hosszabb ideje zajló folyamat, amely ellen az intézmények munkatársai és tanulói is több esetben hevesen tiltakoztak. A Stumpf által említett növekvő autonómia pedig azért különös, mert a modellváltáshoz kapcsolódó szavazások nem egy egyetemen igen furcsán zajlottak: Szegeden például újraszavazást kért a volt dékán, mert

többek számára nem volt világos, pontosan miről döntenek éppen.

Stumpf mindenesetre több mint fontosnak tartja a reformot, amelyet azzal indokolt, hogy a hazai felsőoktatás szerinte lemaradt a világ élmezőnyében, sőt még Közép-Európában is. Azt is mondta, hogy természetes, hogy “ahol változás indul, ott az emberekben keletkezik egyfajta félelem, bizonytalanság”, ezért “tudatosítani kell az érintettekben, hogy a most létrejövő alapítványok közérdekűek és közcélúak”.

Szerintem a Corvinusnak néhány éven belül reális lehetősége van a kiugrásra, Közép-Európában első öt közé kerülhet. De nagyot ugorhat felfelé az agráregyetem is, ha csak a kitűzött célok nyolcvan százaléka megvalósul. Nagyon jól teljesít az Állatorvos-tudományi Egyetem, művészeti területen pedig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemtől várhatunk sokat. A MOME volt egyébként az első, amely maga szeretett volna változtatni az állami fenntartáson”

– mondta az interjúban a kormánybiztos.

Stumpf István: Orbán szerintem most próbálja újraformálni a környezetét

Az egyetemi modellváltásért felelős Stumpf István szerint az egész életpályáját teszi kockára azzal, hogy elvállalta a kormánybiztosságot. A Telexnek adott interjúban a miniszterelnök internetezési szokásairól is beszélt.

Az egyetemeknek juttatott vagyon célvagyon, ebből nem lehet bevásárlóközpontot építeni

A kormánybiztossal a 168 Óra nyomtatott kiadása is interjút készített, ott hangzott el a fenti mondatrész. Stumpf szerint ezért is van benne az alapítványok nevében, hogy közérdekű és közcélú, nem pedig privát alapítványokról van szó.

Stumpf István szerint Orbán Viktor miniszterelnök történelmi léptékű változássorozatként tekint a folyamatra, “amely azt igényli, hogy az egyeztetéseket kormánybiztosi szintre emeljük, tehát kiemeljük a tárca reszortfelelősségéből. Vannak ugyanis viták”.

Utóbbiakról Stumpf azt mondta: eltérő megközelítés van a klinikák jövőjével kapcsolatban, mert az Emmi és a Belügyminisztérium aggódik amiatt, hogy ha a klinikák átkerülnek az egyetemek tulajdonába, akkor hogyan lehet majd érvényesíteni az általuk kidolgozott egységes kórházirányítási rendszert a klinikákkal szemben. “Az egyetemnek elsődleges kritériuma, hogy akkor nem vesznek részt a modellváltásban, ha a klinikák nem mennek együtt az egyetemekkel”.

A kormánybiztos hozzátette, “a miniszteriális felelősség nem szűnik meg, tehát a törvények előkészítése, az egyetemekkel való egyeztetés, a hosszú távú intézkedési tervek elkészítése a minisztérium kompetenciájába tartozik”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!