Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az alkotmányjogász szerint a kormány által létrehozott alapítványok miatt a magyar miniszterelnöknek anyagi gondjai sem lennének egy esetleges vereség után.
Álalapítványoknak nevezi a felsőoktatás megreformálásának jelszavával létrehozott alapítványokat Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem alkotmányjogásza erről a Klubrádiónak beszélt.
"Ezek nem a hagyományos értelemben vett alapítványok, hanem fedésre szolgáló szervezetek, még ha alapítványnak is nevezik őket. A kormány nagyon okos, ha jogról van szó. Ezek az alapítványok gyakorlatilag úgy működnek, mint a magánvállalkozások, és az egyszer kinevezett igazgatósági tagok maguk dönthetnek a jövőbeli tagokról. Olyan ez, mint egy családi vállalkozás, a könyvelőt maguk közül választják, ezzel azonban nem lesz transzparens a társaság" – mondta a rádiónak a magyar alkotmány szakértője, aki a Fidesz által létrehozott Alaptörvény változásait már évek óta követi.
Scheppele úgy véli, hogy amennyiben új kormány alakul 2022-ben, viszont nem szerez kétharmadot, akkor semmit sem tud kezdeni az alapítványokkal, mivel tavaly decemberben olyan változtatásokat hajtott végre a Fidesz az alapítványi működésen, amelyeket be is emelt az Alaptörvénybe. Hozzáteszi, hogy az Európai Bizottságnak is meg van kötve a keze, hiszen az uniós támogatások végső felhasználója magántársaság is lehet.
Az alkotmányjogász szerint a kormánypárt arra is ügyelt, hogy az alapítványok akkor is forrásokhoz jussanak, ha az ellenzék nyerne 2022-ben. Scheppele szerint ez akár Orbánon is múlhat, azaz a miniszterelnök dönthet úgy, hogy elveszíti a választásokat.
Fáradtnak néz ki, pihenésre lenne szüksége. Másrészt az állandó diktátorozásra ebben az esetben azt mondhatná, hogy lám, demokratikus választások zajlottak Magyarországon"
– nyilatkozta az alkotmányjogász, aki szerint Orbánnak pénzügyi gondjai sem lennének az alapítványoknak köszönhetően.
Övé az alkotmánybíróság, a média és az egész jogi rendszer a keze alá dolgozik. Nem tudják büntetőjogi felelősségre vonni, mert az egész rendszer őt szolgálja. Ha négy évig kipiheni magát, diadalittasan visszatérhet. Tudom, őrültnek tűnik ez a gondolat, de mint alkotmányjogász azt látom, hogy ki van párnázva"
– mondta Scheppele.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.