szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A megkérdezettek 90 százaléka ellenzi a Fudan egyetem létesítésére tervezett magyar hitelfelvételt.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

A budapestiek döntő többsége nem ért egyet a fővárosban létesítendő kínai egyetem gondolatával – derült ki az Opinio Intézet által készített reprezentatív kutatásból. Az Euronews cikke szerint 473 a kérdésekre 18–59 év közötti, okostelefonnal rendelkező budapesti lakosok válaszoltak.

A felmérés szerint a férfiak 84, míg a nők 68 százaléka hallott már arról, hogy a kínai Fudan egyetem a magyar fővárosban létesítene kampuszt. Az is kiderült, hogy több mint 90 százalékuk ellenzi azt, hogy az egyetem létesítésére a magyar kormány 500 milliárdos hitelt venne fel Kínától.

A Diákváros kontra Fudan kérdésben 91 százalék válaszolta, hogy a magyar diákokat kiszolgáló intézményt kell előtérbe helyezni a kínai egyetemmel szemben – olvasható a cikkben.

Április elején a Direkt36 a birtokába jutott dokumentumok alapján megírta, hogy a Budapest–Belgrád vasúthoz hasonló üzletre készül Kína és Magyarország. Az is kiderült, hogy az intézmény nagyjából 500 milliárd forintba kerülhet, a beruházást pedig kínai óriáshitelből, kínai kivitelezővel valósíthatják meg.

Az elmúlt hetekben komoly vita alakult ki a kormány és a főváros között, miután kiderült, hogy a Fudan campusát a Diákváros területének egy részén tervezik megépíteni. Karácsony Gergely főpolgármester korábban jelezte, hogy „egyetlen négyzetmétert sem hagyunk elvenni a Budapesti Diákváros és a Budapesti Nagyerdő területéből”, az érintett IX. kerület polgármestere, Baranyi Krisztina pedig helyi népszavazást kezdeményez az ügyben.

Szerdán azonban megjelent egy kormányhatározat, ami szerint önkormányzati telkek nélkül akarja elhelyezni a kormány a kínai egyetemet.

Önkormányzati telkek nélkül akarja elhelyezni a kormány a kínai egyetemet

Ha önkormányzati tulajdonban lévő telkeket nem érint a program, az új helyzetet jelent, de a kormányhatározatból nem derül ki, hogy ennek érdekében hogyan rajzolják át a térképet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!