szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szél Bernadettet ma fogadja Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár, hogy a betegségben szenvedők ellátásáról tárgyaljanak.

Egyértelműsítette az endometriózisban szenvedő nők ellátására vonatkozó szabályokat az Emberi Erőforrások Minisztériuma, miután az intézmények eltérő módon értelmezték a törvényt – számolt be a Telex. A szolgálati jogviszonyról szóló törvény kimondja, hogy ugyanazt a beteget ugyanazzal a betegséggel nem kezelheti az orvos a magán- és közellátásban is. Az általános szabály alól (egyelőre) vannak kivételek, ezt nem egyformán értelmezték az egyes intézmények.

A minisztérium most azt közölte,

azokra az orvosokra, akik még az az új egészségügyi jogviszonyról szóló törvény életbe lépése, azaz 2020. november 18. előtt magánellátásban kezdték el betegeik kezelését, 2021. március 1. után sem vonatkozik az összeférhetetlenségi tilalom.

Ez azt jelenti, hogy ezeknek a pácienseknek a kezelése 2021. március 1. után is folytatható lesz állami ellátásban. Nincs átjárás viszont, ha az orvos a beteg kezelését 2020. november 18. után kezdte el magánellátásban.

Ha valakit korábban magánellátásban műtöttek, de a betegsége kiújul, ugyanúgy választhat a magán- és a közfinanszírozott ellátás között.

Ezzel a kormány nem tett kivételt, ugyanezt az iránymutatást adta ki korábban az Országos Kórházi Főigazgatóság is.

A korábbi eltérő értelmezések miatt az “Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány – amely korábban már sikerrel lobbizott azért, hogy más betegségek mellett az endometriózis is bekerüljön a tartós betegségek közé – márciusban felmérést végzett az érintett páciensek körében a törvénnyel kapcsolatban felmerült legfontosabb kérdésekről, amiket áprilisban szakértőkkel összegezve eljuttattak az EMMI-nek, pontosítást kérve. Később Szél Bernadett független országgyűlési képviselő petíciót is indított a kérdésben. Az Emmi egyébként tárgyal Szél Bernadett-tel az endometriózisban szenvedő nőkről, a képviselő ma egyeztet Horváth Ildikó egészségügyi államtitkárral. A Női Egészségért Alapítvány is jelezte jelezte kedden, hogy az ügyben május eleje óta zajlott szakmai egyeztetés a tárcával, szakértőket is bevonva. "Ennek az egyeztetésnek egy mérföldkövéhez értünk ma" - írták a Facebookon.

Szél Bernadett szerint érzéketlenség, hogy a Fidesz nem hajlandó az endometriózissal foglalkozni

Petíció indult az endometriózisban szenvedő nők ellátásáért, a kezdeményező Szél Bernadett azt követően döntött így, hogy a fideszes tagok meg sem jelentek azon a bizottsági ülésen, ahol az ezzel kapcsolatos törvénymódosítását tárgyalták volna.

Az endometriózissal kapcsolatos beavatkozások esetében a hosszú várólisták is problémát okoznak, amelyek a járvány miatt ráadásul még inkább megnőttek. A minisztérium azt ígérte, hogy az orvosoknak majd lesz lehetőségük a sürgősségi sorrendek felállítására, így a várólistán előrébb sorolhatják azokat, akiknek az állapota ezt indokolja.

A Telex szerint a betegeknek továbbra sem kell a területileg illetékes intézményt választaniuk, ugyanakkor a választott intézmény nem köteles fogadni azokat a betegeket, akik lakóhely szerint nem tartoznak az adott kórház ellátási területébe, ha ezzel azoknak a betegeknek az ellátás veszélyeztetik, akik viszont hivatalosan oda tartoznak.

Az endometriózis egyébként több tízezer magyar nőt érint, 2019-ben például 200 ezerre tették a számukat.

A kormány márciusban azt ígérte, hogy bizonyos szakmák esetében engedélyezik az „átjárást” a magán- és közellátás között, például a szülész-nőgyógyászok esetében, akiknek már az október 6-án elfogadott törvényjavaslat indoklásában kivételes helyzetet ígért a kormány, amire később rá is erősített a kamarával folytatott tárgyalások során Pintér Sándor belügyminiszter. Ennek ellenére még mindig nem tudják a magánrendelésen is dolgozók, hogy megműthetik-e a magánbetegeiket, levezethetik-e a szülésüket, vagy egyáltalán elláthatják-e őket az állami kórházban.

Hálapénz nélkül, legálisan választana orvost? Ezt most épp nem tudja megtenni

Jelentős változások lépnek életbe hétfőtől az egészségügyben, összeszedtük a legfontosabb, betegeket érintő változásokat. Mától új pácienseit nem kezelheti ugyanazzal az orvos a magánrendelésén és az állami ellátásban. Noha a kormány ígért kivételeket - például a szülész-nőgyógyászoknak -, a részletszabályok vasárnap estig nem jelentek meg. Szakmai szervezetek kidolgoztak egy javaslatot a legális megoldásra, az azonban valahol elakadt.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!