szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bárándy Péter szerint ha egy újságíró tesz olyat, ami nemzetbiztonsági sérelemmel jár, akkor szóba jöhet a megfigyelése.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Amikor egy külföldi újságíró megkérdezte Varga Juditot, hogy adna-e engedélyt újságírók megfigyelésére, a miniszter asszony azt válaszolta, hogy már a kérdés feltétele is provokáció. Pedig erre a kérdésre a helyes és igaz válasz az, hogy: Miért ne?” – mondta a HVG-nek adott interjúban Bárándy Péter, akit a Pegasus-botrányról kérdezett a hetilap.

A korábbi igazságügyminiszter szerint ha egy újságíró tesz olyat, ami nemzetbiztonsági sérelemmel jár, akkor szóba jöhet a megfigyelése, hiszen nincsenek ilyen szempontból védett foglalkozások. „Márpedig ha rögtön az első válasz butaság, akkor onnan nehéz továbblépni.” Bárándy ugyanakkor hozzátette, hogy ha egy újságíró tekintetében merül fel egy ilyen eszköz bevetése,

akkor a mérlegelésnél figyelembe kell venni azt, hogy a sajtószabadság, a véleménynyilvánítás, a véleményalkotás szabadsága, a valóság megismerésének szabadsága ne sérülhessen olyan mértékben, ami már az alkotmányosság kívánalmaiba ütközik.

Bárándy Péter szerint az is szempont ilyenkor, hogy a vizsgálat ismertté válása a többiekre se gyakorolhasson dermesztő hatást. „Ugyanez a helyzet, ha ügyvédet hallgatnak le. Abban az esetben a valós védelem biztosítása, a védői titok biztosítása mind olyan pluszszempontnak számít, amit figyelembe kell venni.”

A kérdésre, hogy hallott-e már olyan esetről, amikor titkosszolgálatok miniszteri vagy bírói engedély nélkül hallgattak le valakit, a volt igazságügyminiszter azt mondta: ilyennel nem találkozott, de olyannal igen, hogy „az engedélytől egy picikét elrugaszkodott a szolgálat; természetesen ez sem jogszerű”.

Bárándy Péter arról is beszélt, hogy nem elsősorban a Pegasus-ügy lepte meg, hanem „a reakció amatőr és visszataszító módja”. Szerinte pedig úgy lehetne tisztán látni az ügyben, ha a kormánypárti képviselők is elmennének a nemzetbiztonsági bizottság ülésére, és engednék, hogy feltárják, mi történt, de anélkül, hogy a titkosan kezelendő információk kikerülnek. „Ha ezt megakadályozza a kormány, az öngyilkos magatartás, hiszen ez a történet köztudott” – mondta.

A témáról bővebben a HVG hetilap csütörtöki számában olvashatnak.

HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!