Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Ártatlan az ellene felhozott újabb vádakban Simonka György – legalábbis ezt állítja a hvg.hu megkeresésére a fideszes országgyűlési képviselő, aki csalás vádjával áll jelenleg is a bíróság előtt, de most vesztegetés miatt újabb büntetőeljárás indul ellene.

“Hihetetlen, hogy egyetlen egy bűnöző 4 évvel ezelőtti vallomására alapozva adhatták ki a mentelmi jogomat és vádolhattak meg, miközben ezzel szemben minden bizonyíték az én igazamat támasztja alá” – üzente kabinetfőnökén, Puju Jánoson keresztül a hvg.hu megkeresésére Simonka György fideszes országgyűlési képviselő, aki ellen újabb ügyben emelt vádat az ügyészség. A költségvetési csalás vádja miatt már amúgy is bíróság előtt álló politikust az ügyészség most vesztegetéssel és befolyásolással is vádolja azt állítva, hogy Simonka miután tudomást szerzett az őt érintő, azóta már bírósági szakban lévő büntetőeljárásról

5 millió forinttal befolyásolta egy tanú vallomását, és egy őrizetben lévő gyanúsítottat is rá akart beszélni arra – készpénz ígéretével –, hogy neki kedvező vallomást tegyen.

Emiatt a Békés megyei országgyűlési képviselő Simonkát két rendbeli vesztegetés hatósági eljárásban bűntettével, míg a vallomástételben befolyásolt társát vesztegetés elfogadása hatósági eljárásban bűntettével vádolja – mindkét vádlottat, mint bűnszervezetben elkövetőt. A fideszes politikus a vádemelésre reagálva lapunkkal azt is közölte:

Nem követtem el semmilyen bűncselekményt, és ahogy eddig is tettem, ezután is mindenben együttműködök a hatóságokkal annak érdekében, hogy mielőbb kiderüljön az igazság.

Megjegyezte továbbá: “Mindenki értetlenül áll az eljárásrend előtt, amely amellett, hogy szabálytalanságoktól hemzseg, még nem tudom meghatározni pontosan, hogy kinek az érdeke mindez, és miért történhet meg az, hogy szakaszosan csöpögtetik azokat a gyanúsításokat és vádakat ellenem – ezáltal folyamatos nyomás alatt tartva engem és stábom tagjait – amelyeket már hosszú évek óta tudnak. Véleményem szerint ez egyedülálló és törvénytelen, melyre panaszaimban ki is tértünk.”

A fidesz jelenleg bíróság előtt álló képviselője Orbán Viktor miniszterelnökkel
Facebook / Simonka György

Simonka György jelenleg szabadlábon védekezik a Fővárosi Törvényszéken ellene már 2020 ősze óta folyó büntetőeljárásban, így parlamenti képviselői munkáját – bruttó 1,3 millió forintos fizetésért – el tudja látni, a Fidesz–KDNP kétharmados parlamenti többsége nincs veszélyben. Pontosabban éppen az idei tavaszi ülésszak utolsó ülésnapján, június 15-én majdnem veszélybe került, ugyanis aznap éppen a saját tárgyalásán kellett volna megjelennie Simonkának, de az Országgyűlés Hivatala arra kérte az eljáró bíróságot, hogy „parlamenti munkája miatt” tekintsenek el a vádlott képviselő megjelenésétől. Így Simonka a bírósági tárgyalóterem helyett a parlamenti ülésteremben jelent meg, és egy sor kétharmados törvényt szavazott meg, amit nélküle nem tudott volna átvinni a kormány a törvényhozáson.

A fideszes képviselő szabadlábon védekezik, képviselőként bejár dolgozni a Parlamentbe
Túry Gergely

Azt egyelőre nem tudni, hogy ebben, a vesztegetés vádjával induló új büntetőügyben mikorra tűzik ki a per első tárgyalási napját, mindenesetre idén ősszel, a bíróságok nyári ítélkezési szünete után Simonka már megkezdett büntetőpere is folytatódik a Fővárosi Törvényszéken. Ennek, a költségvetési csalás vádjával folyó “alapügynek” ezek a főbb részletei:

  • Simonka György fideszes országgyűlési képviselő ellen 2019 augusztusában emelt vádat az ügyészség bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanúja miatt. Az ügyészség szerint ő irányította a szervezetet.
  • Az ügyészség 8,5 év börtönt és 850 millió forintos vagyonelkobzást kért Simonkára.
  • A vád szerint Simonka és 32 társa 1,4 milliárdos költségvetési kárt okozott, egy bonyolult céghálón keresztül uniós és hazai költségvetési pénzekkel éltek vissza. A Simonkához köthető két termelői szövetkezet túlárazott beruházásokat, eszközbeszerzéseket valósított meg beszervezett cégek közreműködésével, a különbözetet készpénzben vagy más módon juttatták vissza közvetítőkön keresztül a politikusnak.
  • Idővel az egyik szövetkezet ellen felszámolás indult, de a vád szerint Simonka a felszámolóbiztosokat is lefizette, hogy olcsón ki lehessen menteni a vagyont.
  • A vád szerint szövetkezetek ellen folyó NAV eljárást szintén megpróbálta kenőpénzzel megállítani.
  • A vádlottak padján ül Simonka felesége és unokahúga, illetve másik két fideszes országgyűlési képviselőnek, Kerényi János dél-alföldi pártigazgatónak, valamint Varga Gábor országgyűlési képviselőnek a rokonai.

Az ebben az ügyben szereplő 33 vádlott közül nyolcan már kezdeti szakaszban el is ismerték bűnösségüket. Négyen még a büntetőpert megelőzően, 2020 januárjában megtartott előkészítő ülésen, ám ezeket nem fogadta el a bíróság, mert a beismerés nem volt teljes körű, és az ügy iratai kétséget kizárólag nem támasztották alá a vallomásokat. Négyen pedig már korábban vádalkut kötöttek az ügyészséggel – ami szintén a bűnösség beismerését jelenti, csak enyhébb büntetést kapnak érte –, ezeket jóváhagyta a bíróság.

Simonka György és 32 társa ellen jelenleg is folyik büntetőper, ami várhatóan ősszel folytatódik
Túry Gergely

Ebben az ügyben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) feljelentése alapján még 2016-ban indult a nyomozás, a képviselő mentelmi jogát 2018 októberében függesztette fel az Országgyűlés. A politikus akkor került az adóhivatal és az ügyészség látókörébe, amikor a Fidesz – 2018-ban már újra nem indított – borsodi országgyűlési képviselője, Mengyi Roland lebukott az alkotmányos költségnek becézett kenőpénzekkel. Ekkor felvetődött: a dél-békési Simonka is hasonló fideszes infrastruktúrán és céghálózattal működhet, mint borsodi párttársa. Közben 2019. őszén a fideszes “Voldemort nagyúrként” is emlegetett Mengyit jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, ő most könyvtáros a kecskeméti börtönben.

Simonka György az ellene folyó büntetőeljárás majd per során lényegében mindent tagadott. Állítása szerint olyan személyek vallomásán alapulnak a vádak, akik az ügyészséggel kiegyeztek, „a mentesülésük miatt mondták azt, amit kellett”, a vádiratban szereplő bűnszervezet sohasem létezett, őt magát pedig nem vezette bűnös szándék sem a vállalkozások alapításánál, sem vezetésénél. Vallomásaiban a fideszes képviselő azt is állította, hogy a 2000-es években ugyan családi vállalkozásokat működtetett, és tanácsokat is adott más vállalkozóknak, de döntést egyetlen esetben sem ő hozott, és szerinte hamis a vádirat azon állítása is, miszerint pénzeket osztottak vissza neki.

Mindent tagadott a bíróságon Simonka György

A járványra hivatkozva uniós milliárdokat csoportosított át civilektől a kórházakhoz a Békés megyei önkormányzat, az egyik kedvezményezett alapítvány alapítói között van Simonka György is, akinek kedden folytatódik a büntetőpere. Míg a megvádolt politikus bázisán pályázatokat adnak vissza, addig a megyei önkormányzat osztogat, de most másoknak.

Azonban lehetséges, hogy Simonkának nemcsak a már zajló és majd még csak most kezdődő büntetőperei miatt kell a jövőben bíróságra járnia. A már zajló, költségvetési csalásos ügy szereplői közül többekre ugyanis akár egy újabb büntetőper is várhat. A 150 oldalas vádirat 138. oldalán ugyanis szerepel, hogy ettől az ügytől már korábban elkülönítették azokat, amelyek Dél-Békésben az európai uniós forrás megcsapolásának gyanúját vetették fel. Ott a kárérték akár jócskán meghaladhatja az ebben a perben szereplő 1,4 milliárdos összeget is.

Bajban lehetnek az önkormányzatok, ha százmilliókat kell visszafizetniük Simonkáék trükközése miatt

Simonka György korábban kiokította a dél-békési településeket, hogyan lehet jól járni. Mostanra viszont már az a kérdés, hogyan tudják elkerülni, hogy nagyon rosszul járjanak. A felzárkóztatásra szánt tízmilliárdok ugyanis nem náluk, hanem az ügyeskedőknél landoltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!