szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Dobrev Klára győzelme a Political Capital elemzőcég szerint papírforma volt, míg az előválasztás legnagyobb vesztese Jakab Péter lett.

Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak" és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Minden gyerekbetegségével együtt az előválasztás lebonyolítása sikeresnek tekinthető, aminek legbiztosabb jele, hogy alig hallani az eredményeket megkérdőjelező hangokat – közölte a Political Capital (PC) az ellenzéki előválasztásról készített elemzésében.

A Political Capital több pontban sorolta fel az előválasztás jelentőségét.

  • Úgy vélik, az ellenzéki pártok esetében a leszavazott 633 ezer főnél lényegesen több közvetlen interakció történt az ellenzéki pártok politikusai, aktivistái, illetve a választópolgárok között, ami hosszú idő után először tette láthatóvá a nem-fideszes politikai erőket kisebb települések sokaságában.
  • Az előválasztás szerintük már a jövő évi országgyűlési választás része. A jelölteknek, a kampánystáboknak is tanulságos próba és közös élmény az előválasztás, amely motiválhatja és professzionalizálhatja a gépezetet a választásig hátralévő hónapokban – írják. Ugyanakkor az még kérdéses, hogy a vesztesek mennyire lesznek aktívak a továbbiakban.
  • Pozitívumként értékelték az elemzésben, hogy megspórolták a már szokásos csetlés-botlást, ki kivel egyezik meg, lesz-e megállapodás, koordináció. Most már jó előre tisztázták a feltételeket, a jövő évi választásnak úgy futnak neki, hogy mintegy fél évvel előtte ismert a mindannyiuk által támogatott 106 egyéni jelölt, és hamarosan a miniszterelnök-jelölt személye is.

A PC úgy látja, hogy a részvétel minden várakozást felülmúlt. Szerintük ez önmagában nem magyarázható azzal, hogy az ellenzéki pártok várakozáson felüli mozgósításra voltak képesek. „Ahogy azt már a 2019-es főpolgármesteri előválasztáson is tapasztalni lehetett, a választók ki vannak éhezve a nyílt, többesélyes politikai küzdelmekre, a következményekkel járó, érdemi vitákra. Pont ezt az aspektust próbálta a kormányoldal tompítani azzal, hogy előre lejátszottnak láttatta az előválasztást, mégis, érzékelhető volt, hogy az elkötelezett ellenzéki szavazók körében is sokak érdeklődését felkeltette az új politikai folyamat, részt akartak venni benne.”

Dobrev Klára győzelme szerintük papírforma volt, az előválasztás legnagyobb vesztese pedig Jakab Péter. Úgy látják, ebben szerepet játszhatott az is, hogy a kampánya kifáradt, a kezdeti lendület elfogyott, a végén nem tudott szintet ugrani, a kormányzóképesség felmutatása elmaradt. Jakab részéről hiba volt az is, hogy (Márki-Zay Péterrel ellentétben) egyáltalán nem próbálta megszólítani a budapesti szavazókat.

A nagy meglepetés a PC számára Márki-Zay Péter jó szereplése, aki párttámogatás nélkül futott be a harmadik helyre. Ennek hátterében az állhat, hogy személyében versenytársa akadt Karácsony Gergelynek a „közös nevező” szerepére, illetve ő a legkevésbé elutasított jelölt.

Az leggyengébb eredményt Fekete-Győr András érte el, a jelöltjeik ugyanakkor jobban szerepeltek: legalább 10 választókerületben végzett első helyen a Momentum által delegált jelölt. Az elemzés szerint ennél is fontosabb, hogy a DK után a Momentum jelöltjeire érkezett a legtöbb szavazat, harmadik helyre utasítva a Jobbikot.

Mindeközben a Fidesz narratívája egyértelmű és következetes: a kormánypárt szerint mindegy, mi az eredmény, Gyurcsány győz. A Political Capital szerint ez az üzenet legfeljebb akkor lehet működőképes, ha valóban Dobrev Klára lesz Orbán Viktor kihívója, Karácsony Gergely esetében már most is recseg-ropog, Márki-Zay Péter esetleges befutása esetén pedig bizonyosan új stratégiát kellene kialakítania a Fidesznek. Szerintük rövid távon érthető, hogy a kormányoldal megpróbálja bagatellizálni, elhallgatni az előválasztást, de bizonyosan lesz felhajtó ereje annak, hogy az ellenzék egy demokratikusan megválasztott miniszterelnök-jelölttel és 106 egyéni jelölttel vághat neki a 2022-es kampánynak, miközben már hónapok óta fej-fej mellett halad a kormánypárti és az ellenzéki szavazótábor.

Dobrev egyértelműen vezet, mind több helyen eldőlt, ki indul jövőre - előválasztási eredményváró percről percre

Dobrev Klára vezet az ellenzéki előválasztáson, a DK-s politikus eddig szinte az összes vidéki körzetben nyert. Karácsony Gergely stabilan hozza Budapestet, kérdés, hogy ez elég lesz-e az első körös győzelemhez. Márki-Zay Péter harmadik helye sem kérdés, a Mindenki Magyarországa Mozgalom vezetője Budapesten rá tud verni Dobrevre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A végére is tartogatott meglepetést az előválasztás, aminek első fordulóját Dobrev Klára nyerte meg

Dobrev Klára vezet az ellenzéki előválasztáson, a DK-s politikus a vidéki körzetek döntő többségét elvitte, Budapestből is leszakított. Karácsony Gergely ugyan stabilan hozta a fővárost, de ez nem volt elég többre a második helynél. Márki-Zay Péter lett a harmadik. Az egyéni választókerületekben is születtek meglepetések, többen a zsebükben érezhetik az országgyűlési mandátumot is. Folyamatos közvetítésünk a péntekbe nyúló napról.