szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két legnagyobb pedagógus-szakszervezet, a PDSZ és a PSZ bejelentette, hogy közös sztrájkbizottságot alakítottak, amely azonnali hatállyal sztrájktárgyalásokat kezdeményez a kormánnyal. Céljuk: azonnali béremelés, a vetítési alap minimálbérhez kötése, a túlórák elszámolása és kifizetése, a munkaidő észszerű mértékű korlátozása.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete kedden, a pedagógusok világnapján sajtótájékoztatón jelentette be a sztrájkbizottság megalakulását és a tárgyalások kezdeményezését a kormánnyal „az elviselhetetlen bérhelyzet azonnali megoldása, és a nevelés-oktatási intézményekben tapasztalható állapotok azonnali javítása érdekében”.

„2018 óta kongatjuk a vészharangot, pedagógushiány, a mérhetetlenül alacsony bérek és a rendkívül magas munkaterhelés miatt összeomlik a rendszer. Nem lesz, aki tanítsa a gyerekeinket” – mondta Szabó Zsuzsa PSZ-elnök.

A kormánynak kötelessége egyeztetni a sztrájkbizottsággal – a szakszervezetek így szeretnének konkrétumokat kicsikarni belőlük, ebben a pillanatban ugyanis csak „homályos ígérgetések” vannak a bérrendezésről.

Szerintük kiemelt nemzeti érdek az oktatás rombolásának azonnali megállítsa, „mert mi, oktatásban dolgozók, nem tudunk tovább nélkülözni! Kiemelt nemzeti érdek, mert nincs minden szülőnek lehetősége arra, hogy kimentse gyerekét az összeomló, államilag »finanszírozott« oktatásból! Csak egy oktatási rendszerünk van: nincs mindenkinek pénze magániskolába járatni a gyerekét!”

A két szakszervezet által elfogadott követelések a következők:

  1. A Pedagógus illetményalap vetítési alapja 2021. szeptember 1-étől a minimálbér összege legyen!
  2. Az oktatási ágazatban nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók garantált illetménye emelkedjen a következők szerint: A1-nél a minimálbérre, B1-nél a garantált bérminimumra, F1-nél a garantált bérminimum 130%-ára!
  3. A pedagógus-munkakörben foglalkoztatottak neveléssel-oktatással lekötött munkaideje 2021. szeptember 1-jétől heti 22 óra legyen!
  4. A pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek, akik heti 40 órában látják el a feladatukat, munkaterheik csökkentése érdekében heti 35 órát legyenek beoszthatók, és a pedagógusokhoz hasonlóan heti 5 órát regenerációval, illetve felkészüléssel tölthessenek, intézményen kívül.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Szakértő: A pedagógusoknak kell kikényszeríteni a változást

Mit tanultunk a karanténoktatásból az elmúlt másfél évben? Milyen kérdésekkel lehet felcsigázni a diákok érdeklődését a tananyag iránt? Mit viszünk magunkkal a digitális oktatás tapasztalataiból a jövőre nézve? Többek között ezeket a kérdéseket feszegették szakemberek az iskolakezdés küszöbén a Telenor HiperSuli programjának kerekasztal-beszélgetésén.