szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Karácsony Gergely nem lép vissza az előválasztás második fordulójától. Egyértelművé tette, ha Márki-Zay sem lép vissza, akkor hárman lesznek a második fordulóban. A közvélemény-kutatási adatokat nem értékeli túl. Úgy tudjuk, a ma estére tervezett találkozót megtartja Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter.

Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak" és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Az MSZP belvárosi irodájában tett rendkívüli sajtónyilatkozatot Karácsony Gergely, az eseményen felsorakozott szocialista, párbeszédes és LMP-s politikusok tapssal fogadták a miniszterelnök-jelöltet (ugyanez volt a forgatókönyv Dobrev Klára első forduló utáni tájékoztatójának is).

A kedden és szerdán közzétett közvélemény-kutatási adatok szerint Márki-Zay Péternek nagyobb a támogatottsága Karácsony Gergelyénél, így Karácsony elsősorban erre reagálva szögezte le mindjárt az elején, hogy:

nem visszalépek, hanem előre.

Azt mondta, újra kell egyesíteni Magyarországot, ezzel a hittel, üzenettel, vízióval érkezett az előválasztási kampányba, és továbbra is ezt képviseli.

Bárki is lesz az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje a második fordulóba jutott három ember közül, az sokkal jobb lesz, mint Orbán Viktor

– mondta Karácsony, hozzátéve, hogy ha nem ő nyer, támogatni fogja a győztest.

A tájékoztatón azonban még hosszan sorolta, mi az, amiben nem ért egyet Dobrev Klárával és Márki-Zay Péterrel. Azt mondta, érdemi vita van köztük a politika legfontosabb részében, Magyarország újraegyesítésében. Ehhez szerinte két dolog kell: béke és igazság.

Amikor békéről beszél, akkor arra gondol, hogy a magyar politikát ki kell húzni abból a polgárháborús hangulatból, amiben az elmúlt 20 évben volt, túl kell lépni az Orbán–Gyurcsány-vetélkedés korszakán.

„Túl kell lenni azon a korszakon, mikor a politika arról szól, hogy megkérdőjelezzük egymás nemzeti hovatartozását, és arról szól, hogyan hergeljük egymás ellen a választópolgárainkat. A hideg polgárháborúban a Fideszé az elsődleges felelősség, a mi dolgunk, hogy az országot kimenekítsük ebből az állapotból” – mondta Karácsony. Ez nem kampánytechnikai kérdés, nem Gyurcsány Ferenc népszerűségi indexével függ össze, hanem egy alapvető erkölcsi cél, hogy béke legyen kormányváltás után. Szerinte Dobrev Klára nem érzi ennek kellőképpen a súlyát, ezért nem is tudja őt támogatni.

Nemcsak békére van szükség, hanem a társadalmi igazságosságot szolgáló rendnek is ki kell alakulnia. Egy egyenlőtlen társadalomban nincs stabil alapja a demokráciának. Új típusú, szociális demokráciát kell létrehozni, és ebben van vitája Márki-Zay Péterrel is, akit ezen a ponton a barátjának nevezett.

„Nem az a baj a Fidesszel önmagában, hogy lop, felszámolta a jogállamot és demokráciát. Nem elég csak elszámoltatást ígérni, jóvátétel is kell, hogy olyan társadalomban éljünk, amely kellően igazságos ahhoz, hogy stabil alapja legyen a liberális demokrácia működésének. Összetartó társadalom nélkül nincs demokrácia.” Vitája van Márki-Zay Péterrel akkor is, mikor megvédi a Fidesz családpolitikáját és úgy fogalmaz, „mi leszünk a Fidesz, amelyik nem lop”.

Mindezek mellett nyitott arra, hogy szövetséget építsen akár a második forduló előtt vagy után. „Nem én kezdtem a visszaléptetésről beszélni, mindig világossá tettem, hogy ez a politikám, és ehhez keresek szövetségeseket. Szívesen adok garanciát bárkinek jobbközép oldalról arra, hogy az általam vezetett kormány az ő politikai értékrendjüket is képviselni fogja néhány nagyon fontos ügyben. Nem lehet jogfosztani a határon túli magyarokat, a baloldali kormányok hibás nemzetpolitikája helyett más kell, kiállok az elszámoltatás mellett. Arra nem tudok garanciát adni, hogy ne a saját programomat képviseljem.”

A közvélemény-kutatásokra is reflektált a nyilatkozat végén. Azt mondja, ő tudja, hogy ezeket az adatokat hogy kell kezelni, értelmezni. (Ezzel arra célzott, hogy mielőtt még LMP-s politikusnak állt volna, a Medián közvélemény-kutató egyik vezetője volt, épp azé az intézeté, amely most azt mérte, hogy Márki-Zayra többen szavaznának a második fordulóban, mint Karácsonyra.) Azt is elmondta, hogy nem akar kiselőadást tartani arról, hogy milyen statisztikai következtetést lehet levonni egy 200 fős közvélemény-kutatásból, szemben a csaknem 700 ezres előválasztás eredményével.

A politika erkölcsi kérdés és nem matek – mondja. Az, hogy uraljuk a pillanatot, a Fidesz politikája, ahogy az is, hogy a közvélemény-kutatásokból olvassuk ki, mi a helyes és mi a helytelen. „Lehet uralni a pillanatot most, de ha más nyer az előválasztáson, azonnal megváltoznak ezek a pillanatok”, mikor az ő lejáratására elköltött százmilliárdokat más jelölt ellen vetik be.

Karácsony Gergely szerint a néhány százaléknyi különbségek semmit nem jelentenek. Ezért nem lép vissza, hanem előre. Szívesen egyeztet bárkivel, hogy támogassa őt a második fordulóban. Békét és igazságot egyik jelölt sem garantál, nincs válasza az ország legfontosabb ügyeire Dobrevnek és Márki-Zaynak sem, a víziót képviseli a második fordulóban.

(Karácsony tehát marad, és ha Márki-Zay Péter sem lép vissza, akkor hárman vágnak neki az előválasztásnak.)

Az a veszély nem fenyeget, hogy az ellenzék ne lenne egységes, hiszen a közös jelöltet támogatják, de szerinte a kormányváltáshoz az ő programja kell, amit ő képviselni fog. A mögötte lévő emberek is ezt várják tőle, ez a csapat lesz a legerősebb csapat a Parlamentben. Hatalmi játszmák miatt nem áldozza be azt, amiben hisz.

A nagyjából 10 perces tájékoztató után kérdéseket nem lehetett feltenni, Karácsony taps kíséretében kivonult a teremből.

Úgy tudjuk, a ma estére eredetileg tervezett találkozót megtartja Karácsony és Márki-Zay Péter.

A bejelentésről készült videót itt tudja megnézni (a pár másodperces hanghibáért elnézést kérünk):


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!