Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Székely Sándor azzal érvel, hogy a választók akaratát utóbb ne lehessen felülírni.

Székely Sándor – most független – képviselő úgy akarja módosítani az Országgyűlés házszabályát, hogy a választáson közösen indult pártok csak közös frakciót alakíthassanak. Ez jelentősen korlátozná a mostani hatpárti ellenzéki összefogás lehetőségeit, akár kormányon lesznek jövőre, ahogy remélik, akár ellenzékben.

Székely Sándor azzal érvel, hogy a választók akaratát utóbb ne lehessen felülírni: „ha a választópolgár arra szavazott, hogy a közösen indulóknak közösen kell dolgozniuk, akkor érvényesülnie kell ennek az akaratnak”. Szerinte „a választópolgár akaratának felül kell írnia a képviselők érdekeit”.

Arra is hivatkozik, hogy így olcsóbb lenne a parlament működése. Ez igaz, de a kevesebb frakció nem csak kevesebb kiemelten díjazott tisztségviselőt, hanem kevesebb megszólalási lehetőséget és bizottsági képviseletet is jelent. Nem ok nélkül van önálló frakciója a KDNP-nek, pedig a 2006-os újjáalakulása óta minden választáson a Fidesszel közös listával és közös egyéni jelöltekkel indult. Így ugyanis most két frakcióvezető utasíthatja vissza az ellenzéki felszólalásokat, és két frakció képviseltetheti magát a bizottságokban. A választáson nem önállóan indult Párbeszéd is azért törekedett ellenzékiként a nehézségek ellenére saját képviselőcsoportra, hogy minél többen bírálhassák a kormányt. Ha a javasolt házszabály-módosítást a Ház elfogadná, a hatpárti mostani ellenzéki összefogásnak egyetlen felszólaló jutna, kevesebb interpellációra és kérdésre lenne módja, és egyéb hátrányokat is szenvedne.

A javaslatot benyújtó Székely Sándor reklámipari vállalkozó korábban az Együttben és a Szolidaritás Mozgalom elnökeként politizált. Ez a mozgalom 2017 végén választási szövetséget kötött a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióval, és annak listájáról bekerült az Országgyűlésbe. Néhány hónap múlva azonban indoklás nélkül kilépett a DK frakciójából, azóta független képviselő. 2020-ban egyik alapítója volt a Szanyi Tibor vezette Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalomnak (ISZOMM), amely magát markánsan baloldali, szociáldemokrata pártnak nevezi, és 2021 elején meghirdette az „Igen, szocializmus” című programját.

A kedden benyújtott házszabály-módosítási javaslattal még senki nem foglalkozott – Gulyás Gergely miniszter azt mondta a Kormányinfón kapott kérdésre, hogy nem ismeri, de nem nyúlnak a házszabályhoz –, ezért nem lehet tudni, hogy mi várható. A miniszter szavaiból az derül ki, hogy a Fidesz nem fogja támogatni. A hat párt fellépési lehetőségét talán szívesen korlátozná, de a KDNP-ét nem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!