szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Orvosi Kamarának jogértelmezést kellett kérnie az engedélyeztetésről, az Emmi válaszolt.

Két hete került elő egy körlevél, amely szerint azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik aláírták az új szolgálati jogviszonyról szóló szerződést, engedélyt kell kérniük az Országos Kórházi Főigazgatóságtól (OKFŐ), ha a saját ingatlanjukat bérbe akarják adni.

A dokumentum nyilvánosságra kerülése után a Magyar Orvosi Kamara jogértelmezést kért az OKFŐ-től, az erről szóló levelet Kincses Gyula, a szervezet elnöke tette közzé a kamara honlapján.

A főigazgatósággal az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt közölte, „a jogalkotó nem szándékozott előzetes engedélykéréshez kötni minden olyan jogviszonyt, amelyből az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személynek a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CCVII. törvény 4. § (2) bekezdése szerinti »bevétele« keletkezik”.

Azt írták, hogy a törvényben használt „díjazás ellenében folytatott tevékenység” fordulatot úgy kell értelmezni és akkor releváns a korlátozás szempontjából, ha „a munkavégzésre irányuló jogviszonyról esik szó a tevékenység végzése kapcsán”. Ezt azt jelenti, hogy minden ilyen jellegű engedélyeztetésre irányuló munkáltatói kérés, tájékoztatás jogszerűtlennek tekinthető – közölte Kincses Gyula.

A MOK elnöke azt is írta, hogy „azon egyéb jogviszonyok, amelyek nem az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény hatálya alá tartozó személy a jogviszony másik alanya számára végzett munkavégzéssel járó aktív tevékenységet fednek le, nem esnek az Eszjtv vonatkozó bekezdésének hatálya alá”.

A körlevelet még Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő tette közzé a Facebookon október 13-án. Az egészségügyi dolgozók az írást a Debreceni Egyetem klinikai központjának részlegvezetői kapták, figyelmeztetésként. A szövegben emlékeztettek, hogy az új jogviszonyban dolgozóknak más keresőfoglalkozásaikat, díjazásért végzett tevékenységeiket csak az OKFŐ előzetes engedélyével végezhetik, és hozzátették, hogy ebbe a körbe tartozik a saját tulajdonú ingatlan bérbeadása is.

Az új egészségügyi jogállásról szóló törvény 2020. november 18-án lépett életbe. A szerződést 5500 egészségügyi dolgozó nem írta alá, így őket elbocsátották. Közülük 2500 szakdolgozó mondott búcsút az állami egészségügynek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!